Gravitačné kolapsary, alebo čierne diery patria k najexotickejším objektom vo vesmíre. Vďaka extrémnej hmotnosti a silnej gravitácii z ich povrchu nemôže uniknúť žiadne hmotné teleso, elementárne častice, ba dokonca ani svetlo nedokáže prekonať oblasť nazývanú horizont udalostí. Odtiaľ pochádza aj pomenovanie čierna diera.
Vidieť neviditeľné
Nie je preto prekvapením, že čierne diery sú notoricky ťažko pozorovateľné, keďže nevyžarujú žiadne elektromagnetické žiarenie, vrátane rádiových vĺn, viditeľného svetla a ostatných častí spektra. Viditeľná je však hmota obklopujúca čiernu dieru. Intenzívne pôsobenie gravitácie na tieto častice spôsobuje, že sa zohrievajú a jasne žiaria – až kým nedosiahnu kritickú vzdialenosť od kolapsaru a nezmiznú navždy. Vzniká tak jasný tvar šišky (donutu) s úplne čiernym stredom.
Už v apríli svet ohúril prvý priamy pohľad na čiernu dieru. Rozmazaný obrázok ukazuje jasný kruh materiálu okolo tmavého stredu , ktorý potvrdzuje dlhodobé predpoklady toho, ako by čierna diera mala pri pohľade zvonku vyzerať. Aj keď táto štruktúra bola teoreticky popísaná už pred rokmi, nikdy predtým sa ju nepodarilo priamo zobraziť.
Vedecký tím, ktorý stojí za týmto historickým výskumom, bude teraz odmenený cenou za prielom v základnej fyzike za rok 2020.
Medzinárodný tím 347 vedcov pri hľadaní záberu čiernej diery použil rádioteleskopy na celom svete, aby vytvorili virtuálny teleskop globálnych rozmerov. 10. apríla 2019 vedci oznámili, že prepojili osem rádioteleskopov po celom svete, aby získali záber čiernej diery. Tento teleskop nazvaný Event Horizon Telescope (EHT), alebo teleskop horizontu udalostí, potom použili na pozorovanie supermasívnej čiernej diery v centre galaxie Messier 87.
Tento objekt je od nás vzdialený 55 miliónov svetelných rokov a dosahuje hmotnosť 6,5 miliárd krát väčšiu ako naše Slnko. Vďaka tejto práci získal tím cenu za prelomový objav za rok 2020 v základnej fyzike.
Nadácia ceny za prelomové objavy (Breakthrough Prize Foundation) udelila víťazom v jednotlivých kategóriách (matematika, základný výskum vo fyzike a biologické vedy) za rok 2020 spolu 21,6 milióna dolárov. Z toho 3 milióny dolárov si rozdelí 347 členov tímu Event Horizon Telescope.
Najvyššie ocenenie
K zakladateľom a donorom ceny za prelomový výskum, ktorá je považovaná za najvyššiu vedeckú cenu, patrí rusko-izraelský miliardár Jurij Milner, Sergey Brin, Mark Zuckerberg, Priscilla Chan, Jack Ma a ďalšie osobnosti.
O Jurijovi Milnerovi sme na našich stránkach písali aj v súvislosti s projektom medzihviezdnej plachetnice poháňanej lasermi, ktorý ohlásili pred troma rokmi pri príležitosti Medzinárodného dňa kozmonautiky spoločne s nedávno zosnulým teoretickým fyzikom Stephenom Hawkingom.
Medzi ďalšie ocenené vedecké objavy patrí cena za matematiku, udelená Alexovi Eskinovi za „revolučné objavy v dynamike a geometrii modulových priestorov abeliánskych diferenciálov“ a cena za biologické vedy pre Jeffreyho Friedmana za objavenie nového mechanizmu endokrinného systému v tele, ktorý reguluje príjem potravy.
Breakthrough Prize Foundation udelila v každej z kategórií niekoľko ocenení, ich úplný zoznam a podrobnosti o témach výskumu nájdete na stránkach nadácie.
Laureáti prelomovej ceny dostanú svoje ocenenia na slávnostnom odovzdávaní v nedeľu 3. novembra vo výskumnom stredisku NASA Ames v Mountain View v Kalifornii. Živý prenos z podujatia bude vysielať TV kanál National Geographic.