Reklama

CIA a BND desaťročia špehovali vlády cez šifrovače Crypto

Zdroj | Saul Loeb/AFP/Getty Images
Juraj Procházka
Zdroj | Saul Loeb/AFP/Getty Images
Zdroj | Saul Loeb/AFP/Getty Images

Šokujúce informácie sa dostali v masívnej miere na verejnosť až teraz, hoci indície o nekalých praktikách tajných služieb existovali už skôr. V roku 2020 investigatívci z The Washington Post, Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF) a Schweizer Radio und Fernsehen (SRF) zistili, že švajčiarska spoločnosť Crypto AG bola v skutočnosti úplne pod kontrolou CIA a BND.

Jej kryptovací hardvér bol v skutočnosti trójskym koňom, ktorý umožňoval špionážnym agentúram prístup k citlivým informáciám takmer po celom svete. Projekt, pôvodne známy pod krycím menom „Tezaurus“ a neskôr „Rubicon“, fungoval viac ako pol storočia – od konca 2. svetovej vojny do roku 2018.

Zdroj | Reuters

Zadné vrátka do šifrovania pridané ku kryptovacím produktom spoločnosti Crypto AG umožnili CIA a jej nemeckému náprotivku, BND, špehovať protivníkov, aj spojencov, pričom podľa Washington Post a nemeckého verejnoprávneho vysielateľa ZDF za sprostredkovanie týchto informácií zahraničným vládam získavali milióny dolárov.

Pozrite si

3 tipy na šifrovanú komunikáciu cez smartfón

K tajnej komunikácii malo prístup päť, možno až šesť krajín (s Nemeckom) na základe dohody o zdieľaní elektronických informácií Five Eyes medzi USA, Veľkou Britániou, Kanadou, Austráliou a Novým Zélandom.

Dlhoročný úspech CIA v operácii Tezaurus, neskôr premenovanej na Rubikon môže dávať zmysel súčasným obavám USA z podobnej „výbavy“ produktov čínskej spoločnosti Huawei. Čína ani Sovietsky zväz nekupovali inkriminované šifrovacie zariadenia Crypto, ale tie sa dostali údajne až do 120-tich krajín.

Zdroj | Wikipedia

Hovorkyňa švajčiarskeho ministerstva obrany, Carolina Bohren, uviedla, že udalosti, o ktorých sa teraz diskutuje, odštartovali už v roku 1945 a v súčasnom kontexte je ťažké ich rekonštruovať a interpretovať. Švajčiarska vláda v januári poverila bývalého sudcu federálneho najvyššieho súdu Niklausa Oberholzera, aby „vyšetril a objasnil fakty ohľadom tejto záležitosti“ a v júni podal správu ministerstvu obrany.

Informačná bonanza

USA získali prostredníctvom operácií Tezaurus a Rubicon mnoho cenných informácií. Počas rokovaní prezidenta USA Jimmyho Cartera s Anwarom Sadatom a Menachemom Beginom o egyptsko-izraelskej mierovej dohode v Camp Davide v roku 1978 boli USA schopné monitorovať všetku komunikáciu Sadata s Káhirou.

Pozrite si

Experti z Kaspersky Lab dokázali prelomiť šifrovanie ransomwaru CryptXXX

Podobne počas rukojemníckej krízy v Teheráne v roku 1979, dokázali CIA a NSA špehovať iránsku revolučnú vládu, keďže Irán bol tiež zákazníkom spoločnosti Crypto. CIA bola takisto schopná spojiť Líbyu s bombovým útokom na berlínsku diskotéku v roku 1986.

Zdroj | AP

Ďalším príkladom je odovzdávanie spravodajských informácií o argentínskych vojenských plánoch Spojenému kráľovstvu počas vojny o Falklandy / Malvíny, keďže aj Argentína využívala zariadenia Crypto.

Pestrá história

Zakladateľ spoločnosti Crypto Boris Hagelin sa narodil v Rusku, ale počas ruskej revolúcie utiekol do Švédska. Keď nacisti v roku 1940 vtrhli do Nórska, utiekol do USA a predal svoj prenosný šifrovací stroj americkým silám. Tu sa spriatelil s Williamom Friedmanom, ktorý je považovaný za otca americkej kryptologie, a zostali v kontakte aj po vojne, keď Hagelin presťahoval svoju spoločnosť do Švajčiarska. Obaja muži uzavreli v roku 1951 vo Washingtone tajnú dohodu o obmedzení predaja svojich sofistikovaných šifrovacích produktov na krajiny schválené USA.

Keď sa v 60. rokoch začali používať namiesto mechanických elektronické šifrovacie technológie, NSA manipulovala s algoritmami používanými v zariadeniach Crypto, aby sa dali rýchlo dekódovať. Firma potom začala vyrábať dve verzie hardvéru – bezpečné modely predávané spriateleným vládam a zmanipulované systémy pre všetkých ostatných – už predtým, ako ich CIA a BND priamo prevzali.

Zdroj | Wikipedia

Bezpečnosť zariadení Crypto začala budiť podozrenie po tom, ako Ronald Reagan verejne informoval o zadržaní líbyjských predstaviteľov zapojených do bombového útoku na berlínsku diskotéku La Belle v roku 1986.

Spojenie medzi americkými spravodajskými službami a spoločnosťou Crypto prvýkrát odhalili Baltimore Sun v roku 1995, čo niekoľko krajín odradilo od nákupu kryptovacích zariadení tejto značky.

Podľa Washington Post CIA využívala spoločnosť Crypto až do roku 2018, keď predala jej aktíva dvom súkromným spoločnostiam. Jednou z nich je švajčiarska CyOne Security, ktorú vedú bývalí špičkoví zamestnanci Crypto AG. V súvislosti s odhaleniami vydala CyOne Security vyhlásenie, v ktorom sa dištancuje od predchádzajúcej histórie Crypto AG a od akejkoľvek spolupráce s tajnými službami v súčasnosti.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.