- #Novinky
- 3 min.
- 23.9.2024
Chýli sa k historickej akvizícii? Qualcomm má údajne záujem odkúpiť celý Intel
Spoločnosť Qualcomm mala v uplynulých dňoch ponúknuť spoločnosti Intel návrh na jej kompletnú akvizíciu. Ak by sa tak stalo, jednalo by sa o jeden z najväčších obchodov v technologickom svete a zároveň pravdepodobne o zánik jednej z najikonickejších spoločností PC sveta.
Qualcomm mal mať najprv záujem iba o divíziu návrhu počítačových čipov, napokon by sa však malo jednať o prevzatie celej spoločnosti.
Spoločnosť Intel sa v uplynulých rokoch, a najmä v tom poslednom, zmieta vo viacerých problémoch súbežne. Kedysi prakticky monopolný hráč v oblasti počítačových procesorov, čelí čoraz väčšej konkurencieschopnosti zo strany spoločnosti AMD. Zároveň bojuje s vlastnými finančnými problémami, ktorých výsledkom je prepúšťanie desiatok tisíc zamestnancov. Čerešničkou na torte uplynulej doby bola nevydarená 13. a 14. generácia procesorov, ktorá obsahuje chybu v architektúre spôsobujúcu pády a napokon úplné zlyhanie hardvéru.
Zatiaľ čo Intel sa vždy sústredil na čipy pre stolné a prenosné počítače, doménou Qualcommu boli skôr smartfóny, tablety a drobná elektronika. V záujme poraziť Apple, sa však výrobcovia počítačov začali čoraz viac obzerať po alternatívnom hardvéri, ktorý by im v notebookoch poskytol podobný výkon pri výrazne lepšej výdrži batérie. Tu do hry nastúpil Qualcomm s čipsetmi série Snapdragon, ktoré už v niektorých modeloch využíva ASUS, Acer, Dell, HP, Lenovo, Microsoft aj Samsung či Honor.
Proces odkúpenia má podľa informácií denníka The Wall Street Journal riadiť priamo generálny riaditeľ spoločnosti Qualcomm, Cristiano Amon. Aj keď má mať Qualcomm záujem o odkúpenie celej spoločnosti, v záujme úspešného dokončenia akvizície má byť údajne ochotný niektoré divízie Intelu odpredať, aby obchod prešiel najmä cez protimonopólny úrad.
Podobný obchod v roku 2018 zablokoval priamo vtedajší americký prezident Donald Trump, kedy mala naopak spoločnosť Broadcom záujem kúpiť spoločnosť Qualcomm za celkovo 117 miliárd dolárov. Dôvodom zamietnutia tohto obchodu boli údajné obavy o národnú bezpečnosť. Dnes už Broadcom sídli v Spojených štátoch, do nich však presťahovala svoje vedenie len v roku 2017 zo Singapuru.
Ak by Intel a Qualcomm k obchodu naozaj pristúpili čelili by nepochybne rovnakému drobnohľadu aj priamo zo strany hlavy Spojených štátov. Tu je zaujímavé práve načasovanie, kedy so spustením vyjednávaní Qualcomm začal práve pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami v USA. Akvizícia sa tak môže stať ľahko aj témou posledných predvolebných aktivít kandidátov, čo mohol byť aj jeden z nepriamych cieľov Qualcommu.