- #Aplikácie a hry
- 3 min.
- 3.4.2024
Chcú urobiť z iPhone druhý Android? EÚ chce, aby sa Apple vzdal appky Fotky
Aplikácia Fotky patrí medzi hlavné ťaháky, ktoré iPhone ponúka. Z roka na roky je vyspelejšia a dnes ju už môžeme označiť za viac ako základný editor fotografií.
Mnohých preto prekvapilo najnovšie úsilie zo strany Európskej únie, ktoré má požadovať od Apple, aby majiteľom iPhonov umožnil odstrániť túto aplikáciu.
Táto snaha sa prevalila potom, ako šéfka pre protimonopolnú politiku EÚ, Margrethe Vestager, naznačila, že Apple môže byť v najbližšom čase požiadaný, aby umožnil vlastníkom iPhonov vymazať aplikáciu Fotky. Je to prekvapujúce, pretože doteraz sa táto požiadavka nikdy neobjavila.
Vestager v krátkom prejave spomenula, že toto bola jedna z vecí, ktoré Apple vo svojej reakcii na Zákon o digitálnych trhoch (DMA) neurobil. Niet sa čomu diviť, je zrejmé, že by to znamenalo obrovskú zmenu v spôsobe fungovania iOS.
Takáto nutnosť, by zo strany Apple nutne znamenala veľké prepracovanie kódu iOS (iPadOS). Appka Fotky totiž nie je len bežnou aplikáciou. Je to rozhranie na úrovni systému k priečinku fotoaparátu, čiže je integrované v celom iOS s výzvami na povolenie pre jednotlivé aplikácie, aby ste mohli k vašim fotografiám poskytnúť rôzne úrovne prístupu.
Vestager však v poslednom čase hovorí, že na to, aby konal Apple v súlade s DMA, musí povoliť aplikáciám tretích strán, aby slúžili ako knižnica obrázkov a fotoaparát na úrovni systému. Je to fenomenálna požiadavka, ktorá len veľmi ťažko môže fungovať s celosystémovými povoleniami na prístup k fotkám.
Nútiť, aby Apple mal univerzálny konektor je jedna vec. Aby Európska komisia podľahla tlakom vývojárom, ktorí nechcú platiť dohodnuté a predtým akceptované poplatky za možnosť predávať v obchode Apple svoje produkty je už ťažšie pochopiteľné, pretože týmto krokom môžu bežní používatelia otvoriť dvere hekerom. Ukazuje sa, že ani toto EÚ nestačí a Apple môže zvažovať, či má význam neustále oslabovať používateľskú prívetivosť, stabilitu a bezpečnosť systému. EÚ hrozí Apple pokutami vo výške 10 % celosvetových príjmov, no trh EÚ sa na globálnych tržbách pohybuje zhruba na 7 %.
Chce EÚ urobiť z iOS druhý Android? Ak to preženie, mlže sa ľahko staťi, že si budeme iPhony „pašovať“ z nečlenských krajín. Za vyššie ceny, s 12-mesačnou zárukou a v konečnom dôsledku bez obmedzení EÚ. Apple si môže jedného dňa povedať, že s teroristami sa nevyjednáva, zvlášť vtedy, ak ušetrí 3 % svojich príjmov.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.