Stáčanie kilometrov na jazdených autách nepoľavuje a stále sa stáva jedným z najčastejších nekalých praktík predajcov. Prieskum odhalil 20 modelov áut s najčastejšími zásahmi do počítadla najazdených kilometrov.
S týmito dátami prišla spoločnosť carVertical, ktorá sa pravidelne zaoberá históriou vozidiel. Dokopy 20 modelov malo s kilometrami skutočne viditeľne manipulované, prvé miesto je skutočne zarážajúce.
Nelichotivé prvé miesto patrí modelu Fiat Ducato, kde až 8,1 % zo všetkých takýchto skontrolovaných kusov malo viditeľne manipulované s počítadlom najazdených kilometrov. V priemere bolo stočených až 144 000 kilometrov.
Druhé miesto si vyslúžil model Opel Insignia, ktorý mal v priemere stočených 51 103 kilometrov. Aj na treťom mieste sa umiestnil Opel, ale tentokrát s modelom Astra, ktorý mal v priemere stočených 44 178 kilometrov.
Tieto autá sú obľúbené aj v iných európskych krajinách, teda značná časť z nich bola pravdepodobne dovezená na Slovensko, kde sa manipulovalo s najazdenými kilometrami s cieľom zvýšiť ich hodnotu.
Nasledovalo BMW radu 3 síce s priemerom 188 187 stočených kilometrov, avšak zásah do počítadla sa prejavil len u 4,9 % z kontrolovaných kusov. Tesne za ním sa umiestnil pomerne luxusný model Audi A6 s priemerom 114 398 stočených kilometrov a u 4,8 % z kontrolovaných kusov. Ďalšie modely si môžete pozrieť v tabuľke.
„Dokazovanie podvodov s tachometrom je náročné a podvodníci sa tak cítia nedotknuteľní. Aby ste sa vyhli autám s falšovaným počtom najazdených kilometrov, je nevyhnutné vždy skontrolovať ich históriu. Niekedy dokonca nemusí o manipulácii, ku ktorej došlo pred kúpou vozidla, vedieť ani súčasný majiteľ a nepríjemne ho prekvapí, keď chce vozidlo predať a potenciálny kupec nahlási problém.“ Matas Buzelis, vedúci komunikácie v spoločnosti carVertical.
Proti manipulácii s najazdenými kilometrami nie je žiadne auto 100 % chránené, avšak najlepšie obstáli modely Seat Leon, Volkswagen Touareg a Kia Ceed. Ale aj pri kúpe týchto modelov je potrebné byť mimoriadne ostražitý.