Na krásne fotografie z dovolenky vám stačí len váš smartfón a trochu teórie. V dnešnom článku si povieme, ako z vášho zariadenia vyťažiť po fotografickej stránke čo najviac.
Pri fotení platí pravidlo, najlepší fotoaparát je ten, ktorý máte stále pri sebe. Pre mnohých ľudí sú to práve ich smartfóny. Okrem toho, že mnohé z nich dnes vedia vytvoriť naozaj krásne zábery sú jednoduché na používanie a ich obsluha by sa dala zhrnúť do frázy „point and shoot“. Smartfón je tiež oveľa menší, ľahší a cenovo dostupnejší ako bežný fotoaparát. Fotografie z neho však budú vždy vyzerať lepšie vďaka lepším šošovkám a väčšiemu senzoru. Dnes vám však povieme zopár tipov, vďaka ktorým sa kvality fotiek z vášho smartfónu posunú na novú úroveň.
Zlatá hodinka a zlatý rez
Začneme troškou teórie. Ak chcete zachytiť čo najlepšie fotografie, treba vystihnúť tzv. zlatú hodinku. Ide o hodinu pred západom slnka a hodinu po západe slnka. Počas tejto doby je svetlo mäkšie, tiene dlhšie a farby svetla sú výrazne teplejšie, čo prispeje k zlepšeniu celkového pocitu z fotografie.
Zlatý rez je ideálna kompozícia, ktorá využíva matematickú konštantu s pomerom 1:1,618. V ľudskej reči to znamená, že plochu obrázka si rozdelíte na tretiny. Body, v ktorých sa pomyselné, deliace čiary pretnú, určujú presné miesta, kam je vhodné zakomponovať objekty, na ktoré chcete opticky poukázať: ľudia, stavby, zvieratá a pod. Túto techniku využívajú aj profesionálni grafici, dizajnéri či fotografi.
Využite plný potenciál snímačov
Väčšina dnešných smartfónov má na zadnej strane niekoľko snímačov. Okrem hlavného širokého aj ultraširokouhlý makro snímač alebo telefoto. Toto je jedna z ďalších výhod oproti klasickým fotoaparátom, nakoľko nemusíte so sebou nosiť objektívy a viete si ich prepínať doslova na pár klikov.
Hlavný snímač sa oplatí používať na 90 % fotografií nakoľko spravidla disponuje najvyšším rozlíšením a tiež najväčším senzor. Čím väčší senzor, tým viac svetla, tým viac informácii dokáže snímač zachytiť a tým kvalitnejšia výsledná fotografia bude.
Ultraširokouhlý snímač sa oplatí využiť v situáciách, keď potrebujete odfotiť veľký záber v podobe krajiny, budovy a pod. Vďaka menšiemu rozlíšeniu, však môže obsahovať fotografia viac šumu s porovnaní s hlavným snímačom. Ak sú na vašej fotografií ľudia dávajte si pozor na deformáciu, nakoľko tá je pri tomto objektíve častá.
Telefoto objektív je skvelý v prípade, že potrebujete odfotiť ďaleký objekt a nechcete pritom používať optický zoom, ktorý je kvalitnejší ako ten digitálny. Makro objektív sa naopak používa pri detailnom fotení objektov. Niektoré smartfóny dokonca ponúkajú makro objektív na to, aby ním simulovali mikroskop.
Zvoľte správne režimy
V dnešnej dobe už nezávisí kvalita fotografií na smartfóne až tak od hardvéru ako od softvéru. Dôkazom sú aj smartfóny Google Pixel, ktoré niekoľko rokov používali ten istý senzor a napriek tomu sa každý rok radili medzi najlepšie fotomobily na svete. Zvolením správneho režimu viete tak dosiahnuť niekoľkonásobne lepšie výsledky. Príkladom je nočný režim, ktorý dokáže niekedy doslova premeniť noc na deň.
Systém vtedy totiž otvorí uzávierku na dlhší čas, čím sa dostane do snímaču viac svetla a fotografia tak výrazne zosvletlí bez toho, aby znížil jej kvalitu zvýšením hodnoty ISO. Portrétový režim vie nasimulovať objektív s nízkou clonou vďaka umelej inteligencii. Tá na základe výpočtov určí čo je primárny objekt a čo pozadie a umelo ho rozostrí, čím vytvorí bokeh efekt. Pozrite si akými režimami váš smartfón disponuje a skúste s nimi experimentovať.
Nezabúdajte na úpravu
Pokiaľ chcete aby boli vaše fotky čo najkrajšie, odporúčame ich aj prehnať cez nejaký program na úpravu. V tom prípade tiež treba fotiť vo formáte, ktorý bude čo najmenej zasahovať do spracovania výslednej fotografie, ideálne do RAW. Niektoré smartfóny ako napr. iPhone majú niektoré možnosti úprav či automatických úprav, integrované priamo v aplikácií galérie.
Existujú však aj iné dostupné aplikácie ako Adobe Lightroom či Snapseed, v ktorých si viete vaše fotografie upraviť presne podľa seba. Netreba to samozrejme preháňať, no poladiť základné veci ako tiene, farby či kontrast nie je nikdy na škodu.
Fototipy na záver
- Používajte pri fotení mriežku na dosiahnutie čo najlepšej kompozície
- Vždy sa uistite, že je váš objekt zaostrení
- Snažte sa, aby ste nemali vo fotografiách chaos. Sústreďte sa radšej len na jeden objekt.
- Nebojte sa nechať vo fotografií viac prázdneho priestoru. Urobí ju to vzdušnejšou.
- Snažte sa nájsť čo najviac uhlov a perspektív. Myslite inak.
- Hrajte sa s odrazmi.
- Usilujte sa o čo najväčšiu symetriu.
- Vyhľadávajte opakujúce sa vzory. Sú pre ľudské oko veľmi príjemné na pozeranie.
- Ak sa dá, nepoužívajte zoom. Choďte k objektu bližšie alebo použite telefoto objektív.
- Používajte čo najviac prirodzeného svetla. Ideálne foťte počas zlatej hodinky.
- Nepoužívajte blesk, ale nočný režim.
- Pred každým fotením si nezabudnite pretrieť šošovky.
- Pri selfies sa foťte zhora nie zdola.
- Ak sa dá, používajte formát RAW a naučte sa fotiť v PRO režime.