Elektroakustické meniče nemusia mať tvar a formu, na aké sme štandardne zvyknutí. Už vývoj plochých televíznych panelov prinútil výrobcov, aby vytvorili extrémne ploché reproduktory a používajú napríklad piezoelektrické membrány. Sony na CES 2015 však prichádza naozaj s netradičným riešením.
Pozrite si: CES 2015 | Sony Walkman ZX2 – audiofilský prehrávač s Androidom
On-line zariadenie, ktoré Sony pomenoval Symphonic Light Speaker je ten najneobvyklejší reproduktor, aký ste kedy videli. Je to vlastne lampa, ktorá dokáže reprodukovať hudbu cez sklo.
Kombinácia LED osvetlenia a reproduktorov je súčasťou firemnej expozície Life Space UX na CES, ktorá má ukázať, ako môžu moderné technológie zveľadiť náš životný priestor bez toho, aby ho narušili novými, disharmonizujúcimi prvkami.
Zvuk „lampových“ reproduktorov je jasný a dokáže dobre vyplniť priestor v miestnosti. Podľa Sony zvuk generujú vertikálne meniče a tlačia ho cez sklenené steny svietidla. Nie je pritom jasné, či sklo v tomto prípade zohráva len úlohu ozvučnice, alebo naopak funguje aj ako membrána.
Pokiaľ je pravdou druhá možnosť, pôjde o zdanlivé popretie zákonov fyziky a aplikovanej (elektro)akustiky. Neskreslená reprodukcia zvuku totiž vyžaduje ozvučnicu pevnú ako skala a pružnú membránu, ktorá sa nedeformuje v závislosti od frekvencie, alebo od amplitúdy, ale kmitá podľa možnosti v nezmenenom tvare.
Keďže fyziku ťažko oklamať, nie je celkom jasné, ako sa budú Symphonic Light reproduktory správať pri dynamických a hlučných pasážach skladieb, alebo ako si poradia s reprodukciou hardrockových basov. Pre audiofilov asi nebude optimálna ani poloha reproduktorov zavesených v lampách pri strope.
Na druhej strane, stropné reproduktory sa bežne používajú na ozvučenie rôznych spoločenských miestností, aleb napríklad obchodných priestorov a podobne. V takýchto prípadoch môžu byť „lampové“ reproduktory určite minimálne estetickým prínosom. Takéto, v audiofilskom slangu nazývané nepriznané, reproduktory môžu byť vhodným doplnkom v esteticky špecifických prostrediach, kde nebudú pôsobiť rušivo a zároveň dobre splnia svoj účel.
Zdroj: GIZMODO