- #E-mobilita
- 3 min.
- 13.10.2021
CATL dodáva batérie pre Teslu a postaví mega fabriku na ich recykláciu
Contemporary Amperex Technology Co Ltd (CATL), globálna energeticko-technologická spoločnosť a popredný výrobca elektromobilov v Číne je zároveň dodávateľom batériových článkov pre významné automobilky ako sú Tesla, čínska NIO, alebo Volkswagen.
Tesla uzavrela zmluvu so spoločnosťami LG Chem a CATL na výrobu batérií pre vozidlá produkované v jej čínskej továrni v Šanghaji. Tieto elektromobily sú vybavené batériami NCM (Lithium Nickel Cobalt Manganese) s najvyššou energetickou hustotou, namiesto NCA článkov (Nickel Cobalt Aluminium), ktoré dodáva Panasonic a Tesla ich bežne používa. Aj vďaka spolupráci s CATL dokáže Tesla v Číne vyrábať 450 000 elektromobilov ročne.
CATL teraz zverejnil nové plány na vybudovanie závodu za 5 miliárd dolárov na recykláciu použitých batérií, aby z nich bolo možné ťažiť cenné materiály, ako je kobalt a lítium. Spoločný podnik so spoločnosťou Hubei Yihua Chemical Industry Co Ltd má vzniknúť v čase rastúceho boomu elektromobility na celom svete.
V auguste CATL získala 58,2 miliardy juanov (9 miliárd USD) od súkromných investorov, aby zvýšila výrobnú kapacitu batériových článkov a podporila prechod automobilového priemyslu k elektromobilom. CATL má však aj silné zázemie v oblasti výskumu a vývoja nových technológií. Nedávno predstavila sodíkovo-iónové batérie.
Podľa správy agentúry Reuters CATL postaví zariadenie na recykláciu batériového materiálu v centrálnej čínskej provincii Chu-pej, pričom investícia si vyžiada 32 miliárd juanov (4,96 miliardy dolárov).
Čína implementovala legislatívu na podporu recyklácie batérií a opätovné použitie získaných materiálov s cieľom nielen predĺžiť životnosť a opakovanú využiteľnosť batériových materiálov, ale aj kvôli zaisteniu ich dostatočnej dostupnosti pre budúcu výrobu.
Keďže globálny predaj elektromobilov rýchlo rastie, rovnako stúpa aj dopyt po batériových článkoch. Hoci je Ázia jedným z najväčších zdrojov materiálov vzácnych zemín potrebných pre batériové články pre elektromobily, ich zásoby nie sú bezodné. Recyklácia článkov bude preto nevyhnutnosťou nielen z ekonomických, ale aj z ekologických dôvodov.
Kedy bude nový čínsky závod na recykláciu batérií stáť a pracovať zatiaľ nie je známe. Dobrou správou však je, že recyklácia batérií sa stáva pravidlom aj u iných výrobcov batérií a automobiliek. Napríklad Tesla tvrdí, že sa jej darí recyklovať až 92 % materiálov z batérií a 90-percentnú recykláciu spúšťa aj Volkswagen.