Reklama

CAT S41 - neotesaný pracant s poriadnou výdržou

Viktor Šmidák
72 %
Tentokrát sa nám do redakcie dostal CAT S41. Ten ohúri veľkou batériou a postačujúcim displejom, má však aj niekoľko nevýhod, ktoré sme nevedeli prehliadnuť.

Výhody

  • výdrž batérie
  • programovateľné tlačidlo
  • plnohodnotný slot pre dve SIM karty

Nevýhody

  • neodladený operačný systém
  • kvalita fotografií
  • slabší reproduktor

Dalo by sa povedať, že Caterpillar nemá na trhu konkurenciu. Samsung síce ponúka svoj rad Galaxy Active a Archos má v peletóne tiež odolný smartfón. Ani jeden výrobca ale nemá v portfóliu toľko smartfónov určených do terénu.

Musím sa priznať, že smartfón od CAT som nikdy predtým neskúšal. Na isté obdobie som ho ale vymenil za svoj menší Samsung Galaxy S7, aby som prišiel na to, čo sa ľuďom na tomto pracantovi páči. A toto sú moje postrehy.

Pri preberaní CAT S41 som si predstavoval poriadnu „tehlu“, na ktorú si budem len ťažko zvykať. A telefón to teda veľký aj je. Presné čísla nájdete po ľavej strane článku v tabuľkách, môžem ale spomenúť hrúbku takmer 13 milimetrov a váhu 218 gramov. Tieto čísla môžu pri porovnaní s aktuálnymi vlajkovými loďami pôsobiť markantne, opak je však pravdou. Smartfón do ruky síce nesadne ako uliaty, jeho ovládanie ale nebolo problémom.

Samotnej konštrukcii by som toho však mohol vytknúť mnoho. Prvou vecou je doliehanie. Predný panel s 5-palcovým Full HD displejom, ktorý je mimochodom vydarený, bol akoby natlačený do jedného rohu. Zvyšné dve strany mali viditeľné medzery, do ktorých sa ukladal prach a iné nečistoty.

Ďalšiu pripomienku by som mal ku spodným tlačidlám. Základné trio tlačidiel totiž nie je umiestnené na obrazovke. Pre cieľovú skupinu dobrá správa. Často sa mi však stávalo, že som pri ich stláčaní mal pocit, ako keby boli zasadené v topiacej sa čokoláde. Jednoducho im chýbala tá odozva, ktorú má napríklad Home Button starších iPhonov či Samsungov.

Rovnaký príbeh sa odohral pri odolnosti voči vode. Smartfón ponúka certifikát IP68 (ktorý je mimochodom vylepšený a výrobca hovorí o pobyte vo vode v hĺbke dvoch metrov počas jednej hodiny), čo je pre ľudí pohybujúcich sa v teréne opäť užitočnou vlastnosťou. Až pri kontakte s tekutinou sa však pristihnete, ako nervózne pritláčate všetky gumené krytky. CAT S41 sa totiž spolieha na klasické gumové tesnenie, ktoré musíte manuálne zatvárať.
 A nervózny nebudete len pri vode, ale aj pri práci so smartfónom. CAT S41 sa spolieha na čínsky procesor MediaTek Helio P20. Ten v testoch dopadol trochu lepšie ako Snapdragon 625 no ja ani nemám pocit, že problém je v čipsete. Vinil by som skôr neodladený softvér, ktorý niekoľkokrát počas môjho testovania zazmätkoval. Raz sa dokonca telefón bez pádneho dôvodu reštartoval. Po prvom zapnutí si CAT neodpustil niekoľko aplikácií ktoré nevyužijete, tie najzbytočnejšie sa dajú našťastie odinštalovať.

Aby som však len nehanil, medzi aplikáciami, ktoré budúceho majiteľa čakajú je aj jedna s názvom Battery Share, ktorá dobije druhé zariadenie. V krabici je i OTG adaptér, takže jediné, čo potrebujete je kábel, ktorý sa v balení konieckoncov rovnako anchádza.

Jej prostredie je jednoduché, páči sa mi i možnosť nastaviť, do koľkých percent sa môže CAT pri nabíjaní vybiť. A väčšinu smartfónov s CAT S41 nabijete, vďaka jeho 5 000 mAh batérii. Tá je hlavným ťahúňom zariadenia, a to zaslúžene. Mne akumulátor postačoval 3 dni náročného používania a pri konci svietil na displeji údaj s viac ako 8 hodinami zapnutého displeja.

Na opačnej strane od tlačidiel uspania a hlasitosti sa nachádza ešte jedno. To je programovateľné a zvykol som si naň okamžite. V nastaveniach stačí priradiť akciu, ktorá sa má po dlhom či krátkom stlačení aktivovať.

Ja som mal zvolené svetlo a musím skonštatovať, že takéto tlačidlo navyše si viem predstaviť na každom smartfóne (nie však vo forme Bixby tlačidla, ktoré sa natívne nedá premapovať).

Čo si na každom smartfóne naopak predstaviť neviem je fotoaparát. Ten sa síce dočkal vylepšení oproti predošlej generácii, no stále sa jedná o havarijné riešenie. Nepomáha mu ani prostredie aplikácie, v ktorej nenastavíte prakticky nič viac ako HDR či blesk. Samotné fotografie tiež nepatria ani ku priemeru.

 

Displej má Full HD rozlíšenie a využíva zobrazovaciu technológiu IPS. To sa pretavilo do priemerného displeja, ktorý ale postačuje. Navyše ponúka bohaté nastavenia, do ktorých patrí aj teplota farieb či kontrast.

CAT S41 teda nebude pre každého. V dnešnom svete väčšina spotrebiteľov hľadí na čo najmenšie rozmery a vkusný dizajn. Ak ale hľadáte smartfón, ktorého výdrž batérie vás podrží, môže ísť o vhodného kandidáta.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.