Saudská Arábia prekoná solárne svetové rekordy stonásobne, keď do gigantického projektu fotovoltaických fariem investuje spolu s Japonskom až 200 miliárd dolárov (161 mld. EUR).
Prekoná aj jadrové elektrárne
Spoločnosť, ktorá vznikne na základe partnerstva medzi Saudskou Arábiou a japonským technologickým gigantom SoftBank, vybuduje v púštnom kráľovstve projekt solárnych elektrární s celkovým výkonom 200 GW.
To je pre ilustráciu ekvivalent výkonu 454 blokov jadrovej elektrárne v Mochovciach, resp. po dokončení 3. a 4. bloku bude mať naša najväčšia jadrová elektráreň menej ako 1% z uvedeného výkonu.
Agentúra Bloomberg informovala, že korunný princ Saudskej Arábie Mohammed bin Salman Al Saud a šéf spoločnosti SoftBank Masayoshi Son podpísali 28. marca v New Yorku memorandum o porozumení.
Očakáva sa, že projekt bude dokončený do roku 2030. S plánovaným výkonom 200 GW, teda 200 000 MW, bude saudsko-arabský solárny projekt 100x väčší, ako ďalší rekordér v poradí.
Tým sa má stať fotovoltaická farma Solar Choice Bulli Creek v Austrálii disponujúca výkonom 2 GW. V súčasnosti je za najväčšiu solárnu farmu na svete považovaný čínsky Tengger Desert Solar Park s výkonom 1 500 MW (1,5 GW). Číne patrí v prvej päťke najväčších solárnych elektrární na svete 1., 2. a 4. priečka, zvyšné dve pozície obsadila India.
Okrem spomínanej najväčšej farmy sú na výkonovej špičke čínske elektrárne Datong Solar Power Top Runner Base (1000MW) a Longyangxia Dam Solar Park (850MW) a indické Kurnool Ultra Mega Solar Park (900 MW) a Kamuthi Solar Power Project (648MW).
Dôvodom je diverzifikácia
Pre Saudskú Arábiu, ktorá je najväčším vývozcom ropy na svete, ide o bezprecedentný krok, znamenajúci významný posun v energetických preferenciách.
Takáto rozsiahla investícia do solárnej energetiky pomôže výrazne znížiť závislosť Saudskej Arábie na rope. To je aj súčasťou plánu Vision 2030 saudského korunného princa Mohammeda bin Salmana na diverzifikáciu zdrojov príjmov krajiny.
Suma 200 miliárd dolárov by mala zahŕňať aj investície do solárnych panelov a batérií, vrátane výstavby vlastnej fabriky na výrobu fotovoltaických panelov.
Prvá fáza projektu s celkovým výkonom 7,2 GW v hodnote 5 miliárd dolárov bude podporená miliardou dolárov z fondu SoftBank pre dlhodobé investície Vision Fund. Prvý z dvoch solárnych parkov sa začne stavať ešte v tomto roku a v roku 2019 začne dodávať elektrickú energiu.
Elektrina namiesto ropy
Diverzifikácia energetického mixu nemôže byť na škody v žiadnej krajine. Zvlášť keď platí, že aj lacná ropa (resp. produkty z nej vyrobené) a zemný plyn vytvárajú pri spaľovaní vysokú environmentálnu záťaž. Projekt chystaný v Saudskej Arábii však prekračuje obvyklé medze.
Podľa Bloombergu má dnes Saudská Arábia celkovú výkonovú kapacitu 77 GW, ktorú z dvoch tretín pokrýva využívanie zemného plynu a tretinu zabezpečuje ropa. Vyplýva z toho, že 200 GW výkonu solárnej energetiky bude ďaleko nad rámec potrieb domácej spotreby.
Saudská Arábia sa tak zrejme mieni stať významným svetovým exportérom elektrickej energie. Žeby bol nástup elektromobility a ekologického myslenia taký neodvratný a najmä rýchly, že sa z čierneho zlata na obnoviteľné zdroje preorientujú aj súčasní ropní magnáti?
Verme, že to tak bude. Budúce generácie nám rozhodne poďakujú.