Reklama

Carol Shaw - žena, ktorá stvorila 3D Tic-Tac-Toe a River Raid

Zdroj | Lisanne Pajot a James Swirsky
Števo Porubský
Zdroj | Lisanne Pajot a James Swirsky
Zdroj | Lisanne Pajot a James Swirsky

Pokračujeme v seriáli Ženy v technológiách, v ktorom si postupne predstavujeme vedkyne, odborníčky, inžinierky či vynálezkyne, ktoré zmenili svet. A to nielen ten technologický.

Dnes sa bližšie pozrieme na americkú hernú dizajnérku Carol Shaw, ktorá ešte v časoch, kedy väčina z nás mala ešte plienky, tvorila hry pre legendárne Atari 2600. Neostala ale iba pri tom.

Obsah pokračuje pod reklamou

Pozrite si aj ďalšie ženy, ktoré zmenili svet technológií v našej špeciálnej rubrike Ženy v technológiách.

Carol Shaw sa narodila v roku 1955 v Kalifornii v legendárnom Palo Alto pri San José. Už od detstva vraj prejavovala záujem o matematiku a techniku aj vďaka svojmu otcovi, ktorý bol mechanickým inžinierom. Ako dieťa sa podľa vlastných slov rada hrala hry a fascinovali ju logické hádanky, no doma mala neustále niečo na stavanie – od setov s vláčikmi až po autíčkové dráhy. Zaujímavé, že už tu vidieť jej nadšenie, ktoré sa neskôr pretavilo do jej pracovného sveta.

Vysokú školu elektrotechnickú navštevovala v Berkeley, neďaleko rodného mesta. V roku 1978 tu získala inžiniersky titul v odbore informatika. Už počas štúdia prišla do úzkeho kontaktu s programovaním, hoci iba na sálových počítačoch. Naučila sa kódovať v jazykoch ako Fortran či Assembler.

V nich pokračovala aj po skončení školy. Jej prvou prácou bolo miesto programátorky v spoločnosti Tandem Computers, kde sa venovala vývoju softvéru pre systémy odolné voči chybám. Ešte v roku 1978 dostala možnosť pracovať v dnes už legendárnej spoločnosti Atari. Carol Shaw sa tak stala prvou ženskou dizajnérkou hier v Atari. Shaw vraj svojim talentom a kreativitou rýchlo dokázala, že má v tomto, vtedy výhradne mužskom svete, svoje miesto.

V Atari sa venovala programovaniu hier pre hernú konzolu Atari 2600, jednu z najpopulárnejších konzol tej doby. Jej prvou hrou pre Atari 2600 bola 3-D Tic-Tac-Toe (zahrať si ju viete aj dnes, on-line). Ako už názov napovedá, ide o trojrozmernú verziu klasickej hry Tic-Tac-Toe, teda piškvoriek. Hráči sa striedajú v umiestňovaní svojich symbolov (X alebo O) do štvorcovej mriežky, pričom cieľom je vytvoriť rad štyroch symbolov vodorovne, zvisle alebo diagonálne. Inováciou v tejto hre bolo, že sa hrala na štyroch rôznych úrovniach, čo pridávalo hre na komplexnosti, komplikovanosti a strategickom myslení.  

Prakticky hneď po nej nasledovala ďalšia hra Polo. Išlo o jednu z prvých športových videohier, ktorá simulovala hru póla. Hráči ovládali jazdcov na koňoch a snažili sa trafiť loptičku do súperovej bránky. Zaujímavosťou je, že hra bola pôvodne plánovaná ako propagačný produkt pre kolínsku vodu Ralph Lauren Polo, no tento projekt nakoniec nevyšiel. Napriek tomu sa hra Polo stala prvou zdokumentovanou videohrou, ktorú navrhla a naprogramovala žena. Aj túto hru si stále viete zahrať on-line.

Shaw pracovala v Atari aj na hrách ako Video Checkers, Super Breakout či Othello, no spolunapísala aj manuál na Atari BASIC, či vyvíjala programovaciu kalkulačku pre Atari. V roku 1980 z Atari odišla a nastúpila do spoločnosti Tandem Computers. Tu vydržala dva roky a v roku 1982 nastúpila do ďalšej dnes už legendárnej spoločnosti – Activision.

V roku 1982 Carol Shaw v Activision pre Atari vytvorila hru, ktorá ju preslávila azda najviac – River Raid. Táto hra sa stala komerčným hitom a predalo sa jej viac ako milión kópií, čo z nej urobilo jednu z najpredávanejších hier pre Atari 2600. Úspech River Raid demonštroval nielen jej talent pre hry, ale aj jej schopnosť prekonať technické obmedzenia Atari 2600 a vytvoriť pútavú a až návykovú hru. Áno, aj River Raid si viete zahrať on-line aj dnes.

V tejto strieľačke hráči ovládajú lietadlo, ktoré letí nad riekou a musí sa vyhýbať prekážkam a ničiť nepriateľské lietadlá a lode. Hra sa vyznačovala rýchlou akciou, náročnou hrateľnosťou a inovatívnym dizajnom úrovní, ktorý bol vraj inšpirovaný arkádovou hrou Scramble. Hra bola pritom chválená aj kritikmi za grafiku, hrateľnosť a znovuhrateľnosť. Zaujímavosťou River Raid bolo i to, že na samotnom obale hry bolo napísané meno Carol Shaw, čo v tej dobe nebolo bežné.

Zdroj | Activision

V Activision Shaw spoluvyvíjala aj hru Happy Trails (1983), logickú hry nielen pre Atari 2600, ale aj pre 8-bitové Atari počítače. V Happy Trails ide o nazbieranie čo najväčšieho počtu mešcov zlata v pohyblivom bludisku, ktoré v každom kole rastie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Počas práce v Atari sa vraj Carol Shaw stretla s mnohými ďalšími legendami herného a IT priemyslu, ako napríklad Nolanom Bushnellom, zakladateľom Atari, s ktorým hrala Go, ale aj Steveom Wozniakom, s ktorým vraj diskutovala o dizajne počítačov. Carol Shaw sa neskôr sa vrátila do Tandem Computers, kde pracovala na vývoji VLSI čipov – rozsiahlych integrovaných obvodov, ktoré sú základom moderných mikroprocesorov súčasnosti. Zároveň mala pracovať aj na programovaní v Assembleri pre systémy odolné voči chybám.

Aktívnu kariéru ukončila 90. rokoch odišla a začala sa venovať iným záujmom, ako je turistika, lyžovanie, cestovanie, fotografovanie a zbieranie starých máp. V roku 2017 darovala Carol Shaw svoje herné memorabílie, vrátane hier, krabíc, zdrojového kódu a návrhov, múzeu The Strong National Museum of Play.

Za svoju prácu v hernom priemysle Carol Shaw získala niekoľko ocenení. V roku 2017 bola uvedená do Siene slávy videohier (Video Game Hall of Fame) v múzeu The Strong v Rochesteri v New Yorku. Toto ocenenie je udeľované jednotlivcom, ktorí významne prispeli k rozvoju videohier. Jej hra River Raid bola zaradená medzi 100 najlepších videohier všetkých čias podľa IGN. Carol Shaw je považovaná za jednu z najvplyvnejších žien v histórii videohier a jej práca inšpirovala mnohé ďalšie ženy, aby sa venovali kariére v oblasti technológií.

Carol Shaw mala významný vplyv na herný priemysel. Jej hry sa vyznačovali inovatívnou hrateľnosťou, pôsobivou grafikou a vysokou mierou návykovosti (ešte v tom dobrom slova zmysle). Svojou prácou v Atari a Activision prispela k formovaniu herného priemyslu a ukázala, že aj ženy môžu byť úspešné v tejto oblasti, ktorá bola v 70. a 80. rokoch výhradné mužská.

Shaw tak zanechala nezmazateľnú stopu v hernom svete a jej odkaz bude inšpirovať ďalšie generácie herných dizajnérov. Jej príbeh je dôkazom toho, že talent a vášeň pre technológie môžu viesť k úspechu bez ohľadu na pohlavie. Carol Shaw nielenže vytvorila ikonické hry, ale aj prelomila bariéry a stala sa vzorom pre ženy v technologickom priemysle. Jej inovatívny prístup k hernému dizajnu, najmä v hre River Raid, naďalej ovplyvňuje herných vývojárov dodnes.

Zdroj | Lisanne Pajot a James Swirsky

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.