Reklama

Canon Speedlite 470EX-AI - inteligentný blesk naozaj funguje

Števo Porubský
87 %
Canon tento rok prekvapil svojim prvým inteligentným bleskom, v názve ktorého je aj tohtoročné buzz word, AI, teda umelá inteligencia. Hoci od tej má nový Speedlite ďaleko, svoju funkciu si plní veľmi dobre.

Výhody

  • poloautomatický režim
  • ideálny aj pre začiatočníkov
  • bohaté možnosti nastavenia

Nevýhody

  • vyššia cena
  • automatický režim si občas robí čo chce
  • AI nefunguje so starými modelmi

Canon Speedlite 470EX-AI začiatkom tohto roka prekvapil nielen odbornú verejnosť. Dovtedy sme tu blesk s automatickým natáčaním hlavy ešte nemali. Navyše výrobca sľuboval, že blesk sa o nasvietenie scény postará úplne sám. Silné slová…

Ale začnime poporiadku. Blesk Speedlite 470EX-AI je na prvý pohľad rovnaký, ako väčšina bleskov výrobcu.

Rozmery blesku sú vcelku prijateľných 74,6 x 130,4 x 105,1 mm, hmotnosť s batériami je takmer pol kilogramu, resp. 385 g bez nich. Vo fotobrašni tak počítajte s navýšením hmotnosti minimálne o 500 gramov, ideálne aby ste mali dva sety batérií, nech neostanete počas fotenia v štichu. K výdrži sa ale ešte dostaneme. 

To najdôležitejšie sa ale skrýva vo vnútri tela. Blesk pred každým odfotením v plne automatickom režime F (AI.B) vypáli dva záblesky smerom dopredu a dohora, aby zistil viac informácií o scéne.

Následne nastaví uhol natočenia a naklopenia hlavy tak, aby bol záber čo najprirodzenejšie osvetlený. To robí často problém hlavne začiatočníkom používajúcim externé blesky. Ten zabudovaný v tele aparátu je skôr iba na okrasu, keďže na objekt páli svetlo priamo.

Zdroj | Canon

Základom je pamätať si, že v interiéri je hlavu blesku, teda kam bude blesk páliť lúč svetla, potrebné natočiť presne na opačnú stranu, odkiaľ chceme, aby svetlo prichádzalo. Vypálené svetlo z blesku sa odrazí od prekážky v smere, do ktorého ste natočili hlavu a na objekt dopadne zaujímavé prirodzené svetlo. Výsledkom je potom profesionálne pôsobiacia fotografia bez rušivých tieňov v pozadí objektu.

Ale späť k blesku. Plne automatický režim je celkom podarený pre začiatočníkov, no profesionáli veľmi radi využívajú aj iné odrazy ako strop miestnosti.

Na to tu Canon pridal poloautomatický režim. Prepnutím do tohto režimu je možné blesku povedať, odkiaľ chcete odrážať svetlo, teda nastavíte hlavu manuálne. Následne stlačením tlačidla na kĺbe hlavy blesku poviete, že táto pozícia je tá správna.

Poloautomatický režim sa potom postará o to, aby blesk pálil vždy na ten smer, ktorý ste nastavili bez ohľadu na to, či fotíte horizontálne, alebo vertikálne. Výborná pomôcka a šetrenie času počas fotenia.

Blesk pôsobí v rozsahu 24 – 105 mm (po prepočte na kinofilm) vďaka motorizovanej hlave, no v zásade nemá problém ani s vyššími či nižšími hodnotami, od 14 mm je možné využiť adaptér.

Samozrejmosťou blesku je aj možnosť odpaľovania na diaľku, no len cez optický prijímač z kompatibilného aparátu. RF prijímač chýba. V balení je aj stojanček na pohodlné postavenie kdekoľvek. Dosah prijímača výrobca udáva na 10 m, v praxi počítajte s pár metrami menej, no záleží od prostredia.

Profíkov nepoteší absencia master a slave režimov, či možnosti odpaľovania slave bleskov s týmto kúskom. Vysielač mu jednoducho chýba a spoľahnúť sa budete musieť iba na svoj fotoaparát (ak túto funkciu má), príp. na odpaľovač bleskov v kolajničkách.

Blesk už z názvu prezrádza, že jeho smerové číslo je 47 (m, ISO 100), čo je dostatočná hodnota pre väčšinu scén. Vysoký výkon zabezpečujú 4 AA batérie, pričom od ich typu závisí rýchlosť nabíjania.

To je prakticky nemožné odmerať v našich podmienkach, tak neostáva nič iné, iba veriť výrobcovi, že s klasickými batériami nabitie trvá 5,5 sekundy, s NiMh je to 3,5 sekundy. V praxi je ale nabíjanie dostatočne rýchle, s takýmto bleskom predsa nepôjdete fotiť akčné športy, kde potrebujete páliť neustále.

Jeden set klasických nabíjateľných batérií nám vydržal zhruba 200 záberov počas svodobného obradu. Práve ten bol snímaný na starší model EOS 60D. Testovacie ukážkové fotografie boli vytvorené s modelom EOS 6D MkII a objektívom 24-105 mm.

Výsledok je celkom jasný. Na prvom zábere môžete vidieť záber bez blesku s vyšším šumom kvôli použitiu vyššej citlivosti ISO. Na ďalšom zábere je manuálny režim s priamym svetlom na objekt. V druhom prípade je využitý poloautomatický režim a v treťom plná automatika. Rozdiely sú celkom zreteľné.

V druhej testovacej sérii sú rozdiely ešte viditeľnejšie, keďže „model“ je z pololesklého plastu. Smer zdroja svetla je jasný.

Jedna z najhorších informácií recenzie je táto: vysoká cena. Chápem, že Canon dal do vývoja „AI“ blesku obrovské prostriedky a potrebuje ich vrátiť späť, no cena 469,00 € je pomerne vysoká. Vyšší model, hoci bez „AI“, Canon Speedlite 600EX II-RT, vás vyjde na 499,00 €. Škoda tej ceny. Začiatočníci sa k 470EX-AI dostanú pomerne ťažko.

Za ďalšiu nevýhodu považujem nekompatibilitu so staršími modelmi zrkadloviek Canon. Plne automatický režim dokáže fungovať iba s modelmi od polovice roku 2014. Poloautomatický režim našťastie aj so staršími modelmi.

Napriek tomu je nový Canon Speedlite 470EX-AI výborný externý blesk, ktorý ocenia profesionáli, ale aj začiatočníci (ktorí si ho môžu dovoliť). Nie je veľmi veľký, no má slušný výkon a hlavne má režimy, ktoré uľahčia prácu profesionála a ukážu začiatočníkom iný pohľad na využívanie blesku, navyše automaticky. Škoda drobností, ktoré by mohli chýbať profesionálom.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.