Reklama

Canon EOS R3 - profík bez zrkadla so zaostrovaním pomocou oka!

Zdroj | Canon
Števo Porubský
Zdroj | Canon
Zdroj | Canon

Canon v polovici apríla predstavil neočakávaný profi model série EOS R, model R3, ktorý sa dočkal ale plného predstavenia až teraz. Profesionálna novinka je pre tých najnáročnejších, osloviť by mala ale samotných profesionálov, ktorí vyžadujú to najlepšie z najlepšieho.

Profíci mali doteraz na výber zrkadlovky série EOS 1D, no keďže Canon už roky maká na top-end bezzrkadlovkách, nie je veľkým prekvapením, že bude skúšať profesionálov preonačiť a preučiť na svoje profi CSC aparáty. Inak povedané, profesionáli po tom, čo pred desiatkami rokov presedlali z analógu na digitál teraz môžu presedlať zo zrkadlovky na bezzrkadlovku.

Zdroj | Canon

A hoci Canon mal už pár vydarených modelov práve v CSC triede, ani jedna nebola tak prepracovaná, aby ju profík vymenil za niektorý z EOS 1D či EOS 5D modelov. Samozrejmosťou je odolnosť voči vlhkosti, striekajúcej vode a prachu. Telo má rozmery 150 x 142,6 x 87,2 mm, hmotnosť iba mierne prekračuje 1 kg.

S Canon EOS R3 tu máme veľké telo s pevným vertikálnym gripom, v ktorom je to najlepšie z najlepšieho čo Canon kedy pustil do sveta. Logicky, je to nový fotoaparát najvyššej triedy. Ale predsa.

Zdroj | Canon

V tele je osadený Full-frame snímač s rozlíšením 24,1 Mpx. Rozdiel je v tom, že je to prvý skladaný BSI CMOS snímač. Ide tak s najväčšou pravdepodobnosťou od čip od Sony, ktorý sa skladaným (vrstveným) snímačom venuje nejaký ten piatok.

Citlivosť snímača výrobca udáva na ISO 100 – ISO 102 400, resp. dvojnásobné hodnoty v rozšírenom režime. Snímač je, mimochodom, zavesený na 5-osovej stabilizácii a je schopný stabilizovať až do 8 krokov.

Aj vďaka výkonnému procerosu DIGIC X je novinka schopná kontinuálne snímať rýchlosťou až 30 fps v plnom rozlíšení pri použití elektronickej uzávierky. V prípade mechanickej sa rýchlosť zníži na 12 fps. Samozrejme, platí to pre AF-C, teda kontinuálne preostrovanie. To by mali oceniť hlavne športoví fotografi, no na svoje si prídu aj fanúšikovia divej prírody.

Zdroj | Canon

Nebol by to ale Canon, keby nemal Dual Pixel AF systém, konkrétne Dual Pixel CMOS AF II. V tomto prípade má byť schopný zaostrovať až do -7,5EV. Samozrejmosťou je aj trackovanie hlavy, tváre či oka, a to nielen v prípade ľudí, ale aj zvierat. Canon tvrdí, že EOS R3 dokáže zaostriť od 0,03 sekundy.

Novinkou v tomto svete je aj Vehicle Priority AF, teda trackovanie automobilov. Tento režim ale ide a myslí ešte ďalej a vie rozpoznať otvorený kokpit (F1 a iné monoposty), ale aj GT či rally vozidlá, ba dokonca aj motorky. Práve v tomto prípade AF systém trackuje helmu.

Mimochodom, EOS R3 zvláda komunikovať s bleskami aj pri spustenej elektronickej uzávierke. EOS R3 je tak prvým Canonon, ktorý niečo také zvláda. Elektronická uzávierka zároveň umožňuje úplne tichý režim.

Lahôdkou novinky je autofókus určovaný pohľadom! Canon funkciu nazval Eye Control AF a funguje presne tak, ako ste si práve predstavili v hlave – kde sa pozriete, tam EOS R3 zaostrí! Stačí zatlačiť spúšť a R3-ka začne sledovať kam sa pozeráte. Tento režim je nutné nakalibrovať pre konkrétne oko, keďže každé je iné, plus, mnohí nosia aj okuliare či kontaktné šošovky.

Zdroj | Canon

Canon si vyvinul vlastný elektronický hľadáčik s rozlíšením až 1 600 x 1 200 px (5,76 Mpx). Ide pritom o OLED displej s 120 Hz frekvenciou. Teoreticky by mal displej pôsobiť identicky ako bežný analógový hľadáčik.

Sekunduje mu plne výklopný dotykový LCD displej s 3,15″ uhlopriečkou a rozlíšením 1 440 x 960 px. Ten sa sa zíde všetkým tým, ktorí natáčajú videá. Samozrejme, cez HDMI alebo USB-C je možné pripojiť externý displej, no v prípade núdze je možné použiť aj ten zabudovaný.

Zdroj | Canon

Video je možné natáčať do rozlíšenia 6K, teda 6 000 x 3 164 px. 8K Ultra HD novinka tak nezvláda. Hoci EOS R3 má dostatočne výkonný hardvér, 24,1 Mpx len tak 8K rozlíšenie (33,6 Mpx) nevyčaruje.  Video je však možné natáčať pri 60 fps, čo je úplne ideálne aj na športové podujatia. V prípade 4K Ultra HD rozlíšenie je možné natáčať už pri 120 fps, teda 4-násobnom spomalení. Samozrejmosťou sú RAW módy HDR PQ alebo Canon Log 3 a All-I, IPB alebi IPB Light.

Zdroj | Canon

Na ukladanie dát slúžia buď SD alebo CFexpress B karty. Samozrejmosťou je Bluetooth 5.0, Wi-Fi 5 či gigabitový Ethernet. Kompletné technické parametre nájdete priamo na webe Canonu.

Novinka má prísť na trh ešte pred Vianocami. Cena by mala byť okolo 6 000 €.

 

 

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.