Reklama

Canon EOS R1 - nová éra začína práve dnes!

Števo Porubský

Canon dnes oficiálne predstavil svoju vlajkovú loď, top-end model EOS R1, ktorý prakticky nahradí doterajšie top-end zrkadlovky zo série EOS 1D. Od roku 1987, kedy sa objavil prvý EOS fotoaparát je to už druhá revolúcia.

Tá prvá bola prechod z analógu na digitál, táto druhá je prechod zo zrkadlovky na CSC. Ak sa to ešte ale vôbec CSC dá nazvať, keďže Canonu EOS R1 nechýba absolútne nič oproti jeho väčšiemu a ťažšiemu súrodencovi.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ale pekne poporiadku. Canon EOS R1 je , resp. bude to najlepšie a najvýkonnejšie čo japonský výrobca ponúkne. Na prvý pohľad vyzerá ako model EOS R3, no novinka je väčšia a ťažšia. Má na to svoje dôvody. Rozmery tela sú zhruba 158 x 150 x 87 mm, hmotnosť dosahuje 1 115 g vrátane batérie a karty. Je to však stále menej ako v prípade EOS 1D X Mark III, ktorý má takmer 1,5 kg.

Telo je rovnako porkyté odolnou a na dotyk príjemnou vrstvou gumy, ktorá ale nemá klasickú „pomarančovú kožu“, ale má reliéf podlahového plechu s malými slzičkami. Vyzerá to inak, drží sa to dobre.

Áno, ako už z fotografií vidíte, Canon EOS R1 sme mali možnosť vyskúšať ešte pred jeho oficiálnym predstavením, za čo Canonu môžeme len poďakovať. Zoznámiť sa takýmto unikátnym kusom hardvéru, hoc len na pár hodín, stojí za to. A hoci 1,1 kg znie ako poriadna hmotnosť, v ruke to až tak necítiť. Samozrejme, pri dlhodobom držaní pri oku už áno, no takýto profi stroj je zväčša aj tak na statíve či monopode.

Zaujímavé je tlačidlo AF-ON na zadnej strane aparátu. Má dvojitú funkciu podľa toho, ako silno ho zatlačíte. Polovičné zatlačenie vyvolá jednu, plné zatlačenie vyvolá druhú funkciu. Obe je pritom možné v menu nastaviť podľa vlastných preferencií. V R1 je nové aj menu. Je síce rozsiahlejšie, ale logickejšie, napríklad nastavenie funkcií tlačidiel má vlastnú farbu v podmenu a tak sa už nemusia používatelia strácať v rôznych iných podmenu.

V perfektne spracovanom tele sa ukrýva obrovský CMOS snímač s vrstvenou konštrukciou s rozmermi 35 x 24 mm s rozlíšením 24,2 Mpx. Citlivosť snímač je v základe ISO 100 až ISO 102 400, v rozšírenom režime je ale možné ísť až na neskutočných ISO 409 600!

Hoci je rozlíšenie na prvý pohľad u nezainteresovaných slabé, opak je pravdou. Na drvivú väčšinu záberov je viac ako dostatočné, no tie zábery, ktoré potrebujú viac rozlíšenia, je možné vytvoriť aj tu. Slúži na to funkcia upscalingu priamo vo fotoaparáte, a to až na 4x vyššie rozlíšenie. V tomto prípade tak viete z jednej fotky získať až 96 Mpx záber! O upscaling sa stará dedikovaný procesor s hĺbkovým učením, pričom výsledok má byť ako originál a dokonca lepší ako v akomkoľvek počítačovom programe na spracovanie obrazu.

Mimochodom, toto je prvý fotoaparát sveta, ktorý udáva nové CIPA štandardy na stabilizáciu. Podľa nových štandardov musia výrobcovia merať účinnosť stabilizácie nielen v strede ako doteraz, ale aj na okrajoch. V prípade EOS R1 je tak stabilizácia s dvomi hodnotami – 8,5 EV a 7,5 EV. Tá vyššia hodnota platí pre stred, nižšia pre okraja. Snímač využíva aj známy systém Dual Pixel AF, no po novom je tu už tretia verzia – Dual Pixel Intelligent AF.

EOS R1 je tiež ako jediný na svete vybavený unikátnym systémom automatického ostrenia krížového typu s 100 % pokrytím horizontálne i vertikálne. Celkovo je k dispozícii 1 053 zaostrovacích bodov v auto režime a až 4 368 v manuálnom režime. Samozrejmosťou je trackovanie ludí, zvierat či automobilov.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nech to nie je také jednoduché, aj EOS R1 podporuje automatické zaostrovanie s ovládaním oka, ktoré má byť 2x výkonnejšie ako pri modeli R3. Stačí si funkciu nakalibrovať na svoje oko a počas fotenia aktivovať túto funkciu. Citlivé snímače budú sledovať, kam sa pozeráte zaostria na predmety, na ktoré sa pozeráte. Funguje to špičkovo, čo sme si mohli vyskúšať aj počas krátkeho basketbalového zápasu.

Hľadáčik má rozlíšenie neskutočných 2 048 x 1 536 px a uhlopriečku až 0,64″ a 0,9x zväčšenie. Samozrejme, ide o OLED displej s 120 Hz frekvenciou. Displej má 3,2″, má rozlíšenie zhruba 1 080 x 675 px, je dotykový a plne výklopný.

O chod sa stará už starý známy DIGIC X, no Canon ho doplnil unikátnym procesorom DIGIC Accelerator, ktorého úlohou je rýchlejšie zaostrovanie, identifikovanie a trackovanie objektov a ľudí, zvýšenie kontinuálneho snímania a redukovanie rolling shutter vraj až o 40 %. Samozrejmosťou je tiež využívanie hĺbkového učenia a teda istej formy umelej inteligencie, hoci o nej Canon takmer vôbec nehovorí. Viac sa sústredí na proces a výsledok.

Ten tkvie v tom, že EOS R1 je schopný v reálnom čase sledovať objekty a ľudí, rozpoznávať čo je na obraze a tomu sa prispôsobovať. Špecialisti v Canone vyvinuli systém, ktorý vie sledovať nielen telo, ale rozpoznáva hornú a dolnú časť tela i hlavu. Vie tiež predpovedať pohyb a v režime Action Priority – automaticky identifikuje pohyby hráčov basketbalu, futbalu a volejbalu, rozpozná a sleduje hlavný objekt v rýchlych situáciách a pomôže urobiť čo najlepší snímok vhodný pre titulné stránky.

Samozrejmosťou je registrácia ľudí pomocou fotky tváre a ich následné trackovanie. To sa hodí napríklad pri športových udalostiach, kedy každý fotograf môže takto sledovať jedného športovca pri tímových športoch ako futbal, basketbal apod., alebo jeden profík si nasníma elitných individuálnych športovcov napríklad na atletických podujatiach. Využití je tu ale podstatne viac.

A bonus? Možnosť automatického sériového predsnímania. EOS R1 dokáže urobiť až 20 záberov pred tým ako stlačíte spúšť! To znamená, že pri akčných športoch, kde rozhodujú desatiny sekundy, vám R1-tka pomôže spraviť záber, na aký ste čakali, no za iných okolností by ste ho nestihli, pretože aj reflexy (oko vidí, prst stláča) majú svoje oneskorenie. Tu už nie. Rýchlosť snímania závisí od zvoleného režimu, dáta sa ukladajú buď od JPEG, HEIF alebo RAW.

Kontinuálne je možné snímať do rýchlosti 12 fps v plnom rozlíšení s mechanickou uzávierkou do 1 000 JPEG/RAW záberov, alebo do 40 fps v režime s elektronickou uzávierkou do 500 JPEG alebo 230 RAW záberov. RAW je možné mať až v 14 bitovej hĺbke, JPEG v 8 bit a HEIF v 10 bit.

A toto je dôvod, prečo budú mať profíci ešte viac roboty! Kým s predošlými profi fotoaparátmi mohla byť jeden výborný záber dajme tomu na 100 vytvorených záberov, v tomto profi dele hrozí, že špičkový bude každý druhý záber. Samozrejme, bolo by to nutné porovnať, no z toho, čo sme mali možnosť vyskúšať je EOS R1 veľmi popredu. Až sa tešíme na ostrý test, príp. porovnanie.

Canon EOS R1 je zároveň prvý fotoaparát, ktorý podporuje nové RF objektívy s clonovým prstencom, teda cez ktoré je možné nastaviť clonu aj napriek nejakému nastaveniu v M a A režime.

Canon EOS R1 ponúkajú záznam videa v 12-bitovom formáte RAW interne na pamäťovú kartu aj vo formátoch Cinema EOS Movie Recording spoločne s funkciami Canon Log 2 a 3 s proxy záznamom videa, ktorý je teraz plne podporovaný medzi dvoma kartami a so štvorkanálovým zvukom. Maximálne rozlíšenie pre video je 6K (6 000 x 3 164 px) pri 60 fps, bežnejšie je však 4K a 4K Ultra HD rozlíšenie, pričom 4K UHD je možné natáčať až do 120 fps. Maximálna dĺžka jedného klipu vo 4K 30 fps nie je obmedzená, pri 6K rozlíšení je to 120 minút.

Obsah pokračuje pod reklamou

Počas natáčania Full HD videa je možné zároveň aj fotiť, hoci len do JPEG formátu 16:9 a s rozlíšením 17 Mpx. Slúžiť to má napríklad na spravodajské účely, kedy je jedným zariadením možné vytvárať video i fotografie. Spravodajci ocenia aj podporu C2PA autentifikácie. Podporované je tiež štandardné pomenovanie súborov, samostatné zložky pre fotografie a videá a pokročilé označovanie v štandarde News ML-G2.

Nechýba integrované rozhranie Wi-Fi6E/11ax 6 GHz, aj aj ethernetové pripojenie 2,5 Gb/s a dvojvláknové FTP priamo v tele. USB-C port (USB 3.2 Gen 2), plnohodnotný HDMI port či 3,5 mm audio vstup a výstup sú taktiež samozrejmosťou. Dáta sa ukladajú na dve CFexpress B s maximálnou kapacitou 2 TB.

Jediné, v čom bude zrkadlovka vždy vyhrávať je počet snímkov na jedno nabitie. EOS R1 s 2 700 mAh/30 Wh batériou zvláda 1 130 fotografií (podľa CIPA), EOS 1D X Mark III až 2 850 záberov (podľa CIPA)! Prekvapením je, že viac záberov spravíte so sledovaním scény cez displej (1 130) ako cez hľadáčik (510). Ten je zjavne extrémne náročný na energiu. Hľadáčik má totiž 2x také rozlíšenie, je jasnejší a má vyššiu obnovovaciu frekvenciu.

Kompletnú technickú špecifikáciu nájdete na webe Canonu.

Cena ani dostupnosť zatiaľ nie sú známe.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.