Reklama

Canon EOS R - full-frame CSC foťák má už ďalší japonský výrobca

Zdroj | Canon
Števo Porubský
Zdroj | Canon
Zdroj | Canon

Nikon a Canon dlhé roky ignorovali svet CSC aparátov a držali sa svojich digitálnych zrkadloviek. Roky plynuli a aj títo velikáni prešli na CSC. Výsledok nebol ale dostatočný a trvalo niekoľko generácií, kým CSC aparáty boli schopné konkurencie. Tento rok sme sa však dočkali zamrznutia pekla, Canon aj Nikon majú CSC s full-frame snímačmi, ktoré boli doteraz len pre profesionálov.

Pozrite si

Canon EOS R – takmer full-frame kráľ aj bez zrkadla

https://www.youtube.com/watch?v=3uAxIA6I_BE

Doteraz full-frame CSC foťákom kraľovalo Sony, no aj Leica má v portfóliu niekoľko zaujímavým modelov. Po nedávnom Nikone sa k FF CSC pridáva aj Canon s modelom Canon EOS R. Ten má takmer všetko nové. Nové je telo, nový je bajonet, nové je aj ovládanie.

Pozrite si

Nikon predstavuje rovno dva full-frame CSC foťáky!

To, čo je staré, no dobré, presnejšie špičkové ostalo. Základom je tak 30,3 Mpx full-frame CMOS snímač s citlivosťou ISO 100 – ISO 40 000. Sekunduje mu najnovší procesor DIGIC 8.

Automatické ostrenie má trvať len 0,05 sekundy, pričom kontinuálne je možné snímať rýchlosťou do 5 fps s preostrovaním, alebo do 8 fps bez preostrovania. Zaujímavo znie funkcia Touch and drag AF, ktorá vraj umožňuje intuitívny výber z 5 655 pozícií AF.

Ešte zaujímavejšie ale znie, že Canon EOS R dokáže ostriť aj pri -6EV! Dual Pixel AF pokrýva obrovskú časť snímača – 100% vertikálne a 88% horizontálne.

https://www.youtube.com/watch?v=dC2XFhRAihQ

Samozrejmosťou takto vybaveného aparátu je aj podpora 4K Ultra HD videí pri 30 fps s dátovým tokom do 480 Mbit/s, alebo Full HD pri 60 fps a 180 Mbit/s. Filmárov poteší 10-bit HDMI, ale aj Canon log profil.

Okrem displeja je možné využívať aj elektronický hľadáčik s rozlíšením cca 1 440 x 900 px. Displej má mimochodom 3,15″ a rozlíšenie cca 1 024 x 768 px. Displej je plne výklopný.

Zdroj | Canon

Bajonet s priemerom 54 mm je 20 mm od snímača. Aj preto Canon predstavil hneď niekoľko objektívov. Konštruktérom spoločnosti Canon umožnil nový bajonet zostrojiť také objektívy, aké doteraz nebolo možné vyrobiť: RF 50 mm f/1.2L USM, RF 24-105 mm f/4L IS USM – prvý model s Nano USM ideálny pre filmárov, RF 28-70 mm f/2L USM a RF 35 mm f/1.8 MACRO IS STM. Samozrjeme je ale možné využiť aj adaptér pre akýkoľvek objektív s logom Canon pre iné systémy. 

https://www.youtube.com/watch?v=X7n3PmW8hAI

Novo predstaveným používateľským prvkom všetkých RF objektívov je tzv. Control ring, ktorý má umožniť rýchle nastavenie clony, rýchlosti uzávierky, ISO či kompenzáciu expozície jednoducho a bez prerušenia koncentrácie na aktuálny záber.

Zdroj | Canon

Telo je zo zlitiny hliníka a je plne utesnené voči poveternostným vplyvom. Rozmery novinky sú 135,8 x 98,3 x 84,4 mm, hmotnosť dosahuje 580 gramov. Vo výbave nechýba ani Wi-Fi či Bluetooth pre spojenie so smartfónom. K dispozícii je aj USB-C port.

https://www.youtube.com/watch?v=UM5Y7AkrHQM

Canon EOS R bude stáť 2 499,00 € (telo), resp. 3 499,00 € za set s objektívom 24-105 mm spomínanom vyššie.

Zdroj | Canon
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.