Výhody
- malé rozmery
- špičkový autofókus
- výborný výstup
Nevýhody
- malé rozmery (pre niekoho až príliš)
- USB bez nabíjania
- iba audio vstup
Na úvod ale niekoľko čísiel. Canon EOS 77D stojí 889,00 €. Toľko zaplatíte za telo v prípade, ak už máte nejaké objektívy na poličke. Ak nie, za základný set s 18-55-ťkou dáte o stovku viac. Nieže by to bol najlepší objektív, ale ak začínate s fotením so zrkadlovkou, nič lepšie asi na úvod nie je. Teda je tu ešte 18-135 s lepšou svetelnosťou a väčším rozsahom, no za takýto set už dáte 1 289,00 €. To je už dosť na začiatok.
Prečo hovorím o tom, že začínate fotiť? Pretože tento foťáčik je pre začiatočníkov. Je malý, spratný, jednoduchý na obsluhu a pomerne lacný. Pomerne hlavne preto, čo všetko dostanete za tých necelých tisíc eur. Je toho veľa, doslova.
77D je malá zrkadlovka. Rozmery 131 99,9 x 76,2 mm a hmotnosť 540 gramov z nej robia jednu z najmenších zrkadloviek na svete. Je to pozitívne, hlavne ak ste často na cestách, alebo na výlety nechcete so sebou ťahať niekoľkokilogramovú fotovýbavu.
Na druhej strane to má ale nedostatky. Kvôli veľkosti trpí predný grip a tak sa skôr hodí do menších rúch. Dámy, tu si ale prídete na svoje. Tento malý foťák je pre vás doslova stvorený.
Chápem tiež, že Canon musel niekde šetriť, no ten pocit, keď chytíte do ruky EOS 77D je veľmi divný. Popísal by som to, ako keď chytíte nejakú detskú hračku, v ktorej nič nie je. To doslova, normálne cítite v rukách, aké je telo duté.
Je to dobré aj zlé. Na jednej strane si poviete, že aký ľahký foťák, na strane druhej sa vám ale v hlave začnú premietať scenáre ako – Čo keď to spadne z ruky? Vydrží to čosi, alebo sa to rozpadne po prvom tripe do hôr? apod.
Treba tiež povedať, že EOS 77D nie je na rozdiel napríklad od modelu EOS 80D utesnený voči poveternostným vplyvom. Telo z plastu je síce zvláštne na pocit, ale spracovanie je príkladné. Na ten podivný pocit pri držaní si jednoducho treba zvyknúť.
Vďaka malým rozmerom sú všetky ovládacie prvky na dosah ukazováka či palca pravej ruky. Ak pomôže ľavá ruka, dostanete sa aj do menu či prepnete jeden z 13 režimov na jog-diali. Ten má poistku, ktorú je potrebné stlačiť a držať pri zmene režimov. Tak to funguje u Canonu už roky, no len málo modelov má takto malý jog-dial. Opäť preto apelujem na nežnejšie pohlavie. Toto je niečo pre vás!
Pod jog-dialom je páčka na zapínanie aparátu, no má aj tretiu polohu – zapnutie videa. Počas túr či v tlačenici v meste je dobré si na ňu dávať pozor, zbytočne vám totiž displej pri zapnutom video režime bude žrať batériu.
Tá je mimochodom dosť malá. Má len 1 040 mAh a podľa výrobcu vydrží 600 záberov. O videu už radšej mlčí. Počas testu plne nabitá batéria zvládla zhruba 300 fotiek a necelú hodinu videa. Na dlhšie cesty preto odporúčam si do batohu pribaliť ešte aspoň jednu. Navyše má novinka aj tú nevýhodu, že batériu nie je možné dobíjať cez USB port. Ten je mimochodom ešte typu miniUSB! V tomto Canon akosi zaspal dobu.
Pri ňom si pod gumovým krytom našiel miesto aj miniHDMI port. Pod vedľajším krytom je 3,5 mm audio vstup, teda port na mikrofón a proprietárny port na diaľkovú káblovú spúšť. Kto by ju ale používal, keď 77-čka ponúka Wi-Fi modul s NFC?
Stačí si stiahnuť appku Canon Camera Connect a diaľkovú spúšť máte v tablete či smartfóne aj so živým náhľadom. Canon musím ale pochváliť. Odkedy som mal naposledy v rukách testovací Canon, appka poskočila a stala sa z nej výborne využiteľný nástroj pre diaľkové ovládanie. Hoci cez ňu nie je možné ovládať úplne všetko, tie základné a najdôležitejšie parametre si nastavíte na pár klikov. Poteší aj NFC modul na rýchle spárovanie oboch zariadení.
Potom je už len ten problém, že zapnutý Wi-Fi modul vo foťáku a neustále zapnutý displej aj na smartfóne či tablete výrazne skracujú výdrž oboch zariadení. Je to teda buď, alebo. Práve preto je v novinke aj port na káblovú spúšť.
V lacnejších zrkadlovkách nebýva pravidlom informačný displej na hornej strane. Tu ale nechýba čo ma teší. Nechýba mu ani podsvietenie, na ktoré Canon vyčlenil samostatné tlačidlo. Je to taká klasika, ktorú si výrobca drží už roky. Keď si tak uvedomím, tak všetky ovládacie prvky sú tu už niekoľko rokov. A to je dobre, pretože sa na to rýchlo zvyká.
Osobne ma veľmi potešil plne výklopný a navyše aj dotykový LCD displej, ktorý zrýchľuje ovládanie. Dôvod je aj ten, že hardvérové ovládacie tlačidlá sú pomerne malé a s malým zdvihom, takže ich nahmatanie je o čosi náročnejšie. Navyše po rokoch používania smartfónu je človek akosi náchylný ťukať prstom po displeji.
Displej je pomerne dobre čitateľný aj na priamom slnku, no len pomerne. Lepšou voľbou pri ostrom svetle je využiť optický hľadáčik s 95 % pokrytím.
Menu je jednoduché, prehľadné a len v češtine. Za tie roky sa Canon stále nenaučil po slovensky. Škoda, pretože niektoré odborné výrazy v češtine alebo angličtine sa chápu našincovi možno ťažšie. Na to tu padne vhod ale „našepkávač“, ktorý je ale možné vypnúť.
Menu je dokonca vytvorené aj pre úplných začiatočníkov. Rozhranie je možné prepnúť do režimu, v ktorom vás 77-čka bude učiť používať jednotlivé funkcie a režimy snímania. To poteší.
Vo vnútri malého tela je osadený APS-C CMOS snímač, rovnaký, ako má EOS 80D. Práve preto ho s ním mnohí porovnávajú, hoci ide o triedu nižší fotoaparát. Myslím tým EOS 77D. Navrch má ale vďaka novému procesoru DIGIC 7, ktorý je v zrkadlovke Canonu prvýkrát. Aj vďaka nemu je možné využiť kontinuálne snímanie do 6 fps v plnom rozlíšení. V jednej sérii je možné spraviť do 27 RAW záberov alebo neobmedzene JPEG fotiek, až kým sa nezaplní pamäťová karta.
Navyše mu nechýba výborný 45-bodový autofókus Dual Pixel AF s duálnymi pixelmi. Všetky body sú pritom krížové. Využíva pritom detekciu kontrastu a fázový posun. Šikovný je aj autotracking, hlavne vo videách. Vo fotografii rýchlo pohybujúce sa objekty má problém zachytiť, no vo videu stačí kliknúť na displej a bežné scény s normálnym pohybom budú vždy ostré.
Teda takmer. Preostrovanie chvíľku trvá a 5-osová digitálna stabilizácia nie je úplne dokonalá, rovnako ako ani optická stabilizácia v objektíve. Na trhu sú podstatne lepšie stabilizované fotoaparáty pre video. Ak sa teda počas videa budete pohybovať, dávajte pozor na plynulosť pohybov s minimom záchvevov. Ideálne je 77-čku zavesiť na nejaký gimbal.
Video je navyše možné natáčať „len“ vo Full HD rozlíšení. Čoraz populárnejšie Ultra HD video v tejto novinke nenájdete.
Ale späť k fotografii. Vďaka technológii z vyššieho modelu s vydareným snímačom sú výsledné fotografie veľmi dobré. Občasné problémy s ostrením by mohlo odstrániť mikrodoostrovanie, to však novinka nemá. Postačí ale vytvárať 2 zábery za sebou, pokojne aj v JPEGu. S tým si novinka vie poradiť veľmi dobre.
Fotografie z RAW:
Fotografie otvorené v novom okne/tabe sa zobrazia v plnom rozlíšení.
Potešila ma rýchlosť ostrenia, ktorá je prakticky okamžitá, problém môže byť ale v tom, že nebude ostriť na miesto, ktoré chcete. Tu padne vhod live view režim a ostrenie dotykom, príp. manuálny režim s priblížením.
Kvalita fotografií je na vysokej úrovni, dokonca aj pri vyšších hodnotách ISO. Napríklad tento záber bol vytvorený v takmer úplnej tme. AF svetlo pomohlo autofókusu a meraču expozície a vznikol síce zašumený, ale stále použiteľný záber. 77-čka JPEG celkom vyhladila, v RAW editore v počítači (vo fotoaparáte nie je žiadny) je možné záber ešte vylepšiť.
Úplná tma, 27 mm, f/5,6, 1/8 s., ISO 25 600, JPEG výstup
Umelé osvetlenie, 24 mm, f/5,6, 1/40 s., ISO 16 000
Totožné zábery vyvolané z RAW súborov:
Mierne prestrelená mi prišla saturácia JPEG záberov, farby sú až príliš ostré. No aj to je možné vo fotoaparáte mierne upraviť, resp. sa pohrať s fotkami v počítači, príp. tablete alebo smartfóne.
JPEG zábery bez úprav:
JPEG zábery vyvolané z RAW súborov:
Canon EOS 77D je príjemným prekvapením. Je síce o triedu nižší, ako model EOS 80D, no ponúka rovnakú výbavu. To, čo mu chýba bude chýbať až pokročilejším fotoamatérom. Začínajúci či mierne pokročilí fotografi majú ale kvôli 77-čke o jedného chrobáka v hlave navyše. Malé rozmery, mušia hmotnosť, výborné výsledky a šikovná mobilná appka z neho robia vydarený model pre široké spektrum používateľov. Kvôli rozmerom si na svoje prídu aj dámy, ktorým masívne a ťažké zrkadlovky vôbec nesedia.