Nový diel Call of Duty prináša viaceré prvenstvá – Microsoft ho konečne vydáva v predplatnom Game Pass. Hra skúša nové možnosti pohybu. A posúva sa už do 90. rokov po období studenej vojny.
Výsledkom je kvalitná strieľačka s tromi hlavnými módmi – o priazeň sa hlási kampaň, zombies a multiplayer.
Kampaň v Púštnej búrke
Značenie jednotlivých Call of Duty hier je neuveriteľné. Ale už sme si zvykli, že máme hry z druhej svetovej vojny (prvé časti, Vanguard), blízkej budúcnosti (Modern Warfare) a celkom sa etablovala línia zo studenej vojny a rozličnými tajnými operáciami. Áno, to je Black Ops, akurát výzva pre autorov znie – ako na ňu nadviazať, keď studená vojna skončila, berlínsky múr padol a začínajú 90. roky? No po inšpiráciu netreba ísť ďaleko – Saddam Husajn rozohral svoje operácie a na ich pozadí sa odohrá dej novej časti.
Treba uznať, že séria Black Ops má jedny z najlepších kampaní – teda pokiaľ ich autori nevynechajú ako v Black Ops 4 (2018). Zasadenie do relatívne nedávnej histórie dáva veľké možnosti tvoriť misie v kampani z obdobia, ktoré si niekto možno pamätá alebo si ľahko naštuduje. A táto kampaň zasadená do roka 1991 je skvelým prípadom, ako sa dá nadviazať na minulé udalosti, ale zároveň je prístupná aj pre neznalcov.
Takže 90. roky začínajú a na obzore je nový vojenský konflikt v Perskom zálive. Na jeho pozadí sa odohrá akčný triler, kde hneď v prvej misii zistíme, že istá operácia sa zvrtla, na scéne sa objavuje ľstivá vojenská jednotka Pantheon s vlastnými plánmi (jeden už prekazili) a zamierené to má až do srdca CIA. Skupinka si vytvorí svoju základňu, odkiaľ vyráža do akcie a misie trvajú cca 20 až 45 minút.
Oceňujem, že réžia kampane je tentokrát oveľa lepšia. Misie sa plynulo striedajú, majú nové nasadenia, neraz autori skúšajú flashbacky, rozprávanie z istého uhla pohľadu a iné triky. Tajné operácie vás zavedú do rôznych častí sveta, striedajú rozličnú dynamiku – niekde ide o čistú akciu, inde stealth nasadenia. Na hráča čakajú zásahy na Blízkom východe (vrátane útoku na Saddama), ale zavítate aj do USA, kde je pestrá najmä misia počas kampane Billa Clintona alebo infiltrácia v kasíne.
Misie sa dobre striedajú, majú ideálnu dĺžku, stále tušíte približne o čo ide a nemajú úplne lacné triky (ako v poslednej kampani Modern Warfare III). Striedajú sa interiéry, exteriéry a od hráča sa jasne čakajú kroky. Kampaň a misie sa našťastie nehrajú sami od seba a vy ste iba mĺkvy svedok – žiada sa od vás jasná akcia a nie je priestor pre zlyhanie. Napríklad už pri prvej naháňačke som občas videl nápis Game Over, lebo som neskoro vystrelil z raketometu a skript misie dáva iba tri šance. Aj celková dĺžka cca 8 hodín poteší.
Do kampane sa prepašovali aj netradičné elementy – jedným z nich je pochod cez isté výskumné centrum, kde na vás vyskakujú aj zombies. Inokedy objavíte snové misie, ktoré s fyzikou občas veľa spoločné nemajú, no hrajú sa dobre a prinášajú osvieženie. Kampane Call of Duty sú roky alternatívou filmového blockbustru za 200-300 miliónov dolárov. Tentokrát si vás však získajú vďaka dobre zvoleným postavám – váš Case bez hlasu dostáva parťáa v podobe výborného Troya Marshalla, veterána Voodsa a do toho sa zamieš aj technoexpert Felix či charizmatický Adler s vlastnou agendou. Žiadne figúrky, ale super partia!
Zombies sa hrajú opäť na kolá
Tradičná náplň sa vracia ku svojim začiatkom. Zombies je mód, kde čelíte hordám nemŕtvych na mape, pričom každé ďalšie kolo je náročnejšie a vašou úlohou je zlepšovať sa, zbierať bonusy či výzbroj a celé to vydržať čo najdlhšie. Štruktúra módu na kolá má výhodu, že zvyšuje dynamiku, stávky a hoci vždy začínate nanovo, prvé dni vás zábavnosť určite neopustí.
Zombies dostali k vydaniu dve veľké mapy – jedna je zasadená do mesta, kde vypukne nákaza, druhá vás berie do tajného bio laboratória. K obom sa viaže aj istý príbeh, ale v zásade ide o to prežiť a umne sa postarať o svoju postavu, lebo po cca ôsmom či desiatom kole ide fakt do tuhého. Po každom kole získate nejaké peniažky a investujete ich do výbavy, stačí nájsť dobré automaty. Herných bonusov a rôznych systémov je tu tak veľa, že spočiatku sa vám budú miasť a neskôr si nájdete jasných favoritov.
Celková obtiažnosť sa zvyšuje – počet zombies, ich doternosť a intenzita. Koľko kôl vydržíte? To je vždy otázka skúseností, aj znalosti máp a presnosti, keďže niektoré momenty sa opakujú. Hrať môžete ako sólo hráč a čosi sa naučiť – ale tento mód je očividne nachystaný pre co-op štyroch hráčov, ktorí môžu spájať schopnosti a zombies sa postaviť naplno. Lebo berte do úvahy, že v co-op vás môžu kolegovia aj oživiť, zatiaľ čo pri sólo hre to pôjde raz a inak… Game Over.
Tento rok sa však konečne dostala do hry vítaná vlastnosť uloženia hry uprostred zápasu. Z nejasných dôvodov doteraz chýbala a bola to škoda, lebo niekedy sa partičky ťahajú aj 20-25 minút a nie vždy máte možnosť dohrať do konca (dieťa plače, smeti vyhodiť, ísť nutne do práce).
Bohatý multiplayer sa už rozbehol
Štandardne sa po inštalácii pustím rovno do multiplayera hneď v prvý deň, aby mi doslova neušiel vlak a som na rovnakej štartovacej pozícii ako ostatní hráči. Lebo po týždni sa už otvoria nožnice a niektorí hráči už nebudú stíhať, ak sú sotva na desiatom leveli a iní naháňajú tak 25-ku. Progres býva veľmi rýchly, aj znalosť máp. Lenže tie je dobré oťukať si v kampani…
Preto som po dlhých rokoch zmenil poradie – podobne ako v recenzii, prvá bola kampaň, potom Zombies a napokon dlhé hodiny v multiplayeri i kopa zaujímavých zápasov či módov.
V prvom rade – najmä v multiplayeri si užijete novinku menom „Omnimovement“, ktorá mení štýl pohybu hráča. Umožní vám totiž šprintovať ľubovoľným smerom (nielen vpred) a do toho používať šmýkačky či pády. V spojení viacerých krokov po sebe vznikajú bláznivé pohyby, ktoré si hráči rýchlo osvojili a bežne ich používajú v tvrdom zápolení – ani sa neobzriete a už vám niekto lieta za chrbtom a šmykom preletí dvere. Je to arkádový prvok ako hrom, ale vďaka tomu stúpa dynamika, prekvapivosť situácii a posúva to celý multiplayer do novej roviny.
Čo je super správa, lebo po objavení niektorých top nových módov typu Hardpoint či Gunfight pre 2 a 2 hráčov sa už pýtalo čosi nové do hrateľnosti. Inak štandardne hrajú šiesti proti šiestim a väčšina módov je zameraná na tento počet, či ide o Domination, Search and Destroy, TDM, Control, Headquarters alebo Kill Confirmed. Novinka Kill Order znamená, že súper si vo vašom tíme vyberie hráča, na ktorého poľuje a vy sa ho snažíte chrániť – takže tu je spolupráca esenciálna.
Najväčším prekvapením popri pohybe sú mapy – zatiaľ chodíte na relatívne malé kúsky, ale to zvyšuje úroveň intenzity bojov. Žiadne zdĺhavé blúdenie, ale za pár sekúnd na niekoho natrafíte a štartuje riadny boj. Taký Stakeout je vlastne jediný apartmán s niekoľkými izbami a balkónom – iste, má širšie možnosti ako štvorizbák v Petržalke, ale je to takmer klaustrofobický zážitok, lebo len čo vyjdete „zo svojej izby“, už narazíte na niekoho z oponentov a pálite po sebe. Aj Skyline sa odohráva v apartmáne, ale tam už sa núka megarozloha s bazénom, takže na ploche väčšieho domu si už nacvičíte aj stratégiu, nielen rapídnu paľbu.
Podobných malých máp nájdete viacero – na launch prišlo 16 kúskov a už o pár dní začína prvá sezóna i refresh Warzone, takže veľké boje nás ešte čakajú. Ale celkovo je mix módov a máp na prvé týždne dobrý.
Beží aj na starých konzolách
Call of Duty: Black Ops 6 štartuje na rozličných systémoch, pričom prekvapením je, že ho zvládnu aj staršie konzoly spred 11 rokov: áno, Activision Blizzard podporuje Xbox One (ale s nižším rozlíšením) či základnú PS4. Ale odporúčam trošku vyšší výkon a Xbox Series S je azda minimum, v ideálnom prípade Xbox Series X či PS5. Na rýchle načítavanie veľkých balíkov dát je to odporúčaná cesta, hoci pri inštalácii môžete už voliť jednotlivé časti a po dohraní ich aj vymazať – napríklad na jednej konzole hrám iba kampaň, na druhej multiplayer a Xboxy si celkom rozumejú.
Black Ops 6 vyzerá dobre, hrá sa fajn a po vlaňajšom sklamaní z Modern Warfare III tvorivé tímy potvrdili, že pri dostatočnom čase vývoja vedia vytvoriť stále solídnu Call of Duty strieľačku. Otázne je, ako bude ďalšie mesiace fungovať séria aktualizácii a najmä ponuka máp.
Call of Duty: Black Ops 6 vyšiel 25. októbra 2024 na Xbox Series, PS5, PS4, Xbox One a PC. Po prvý raz je aj súčasťou Game Pass Ultimate.
Výhody
- jedna z najlepších COD kampaní za dlhé roky
- sympatické postavy a zväčša jasné misie
- nová pohyblivosť cez Omnimovement
- Zombies v dobrej forme a veľkými mapami
- multiplayer s kopou módov a nastavení
- dobrý dizajn i solídny počet nádielky máp
- zahrnutie v Game Pass
Nevýhody
- stále krátka kampaň
- rôzne počiatočné chyby vrátane niektorých inštalácií