Reklama

BYD ide do pretekov vo vývoji humanoidných robotov, láka mozgy z celého sveta

Zdroj | BYD
Juraj Procházka
Zdroj | BYD
Zdroj | BYD

Začína sa stávať akýmsi trendom, že významné automobilky uvažujú aj o vývoji humanitárnych robotov. Spustila ho zrejme Honda so svojím robotom Asimo (Advanced Step in Innovative Mobility). Jeho vývoj začal už v roku 1986, hoci prvá verzia sa objavila až v roku 2000. V roku 2018 síce Honda oznámila ukončenie výroby Asima, ale poznatky z jeho vývoja hodlá uplatňovať u ďalších verzií robotov.

Roboty na domáce a širšie použitie vyvíja aj ďalšia japonská automobilka Toyota a s výrobou humanoidných robotov Optimus má veľké plány aj Tesla. Elon Musk sa vyjadril, že o niekoľko rokov môže výroba humanoidných robotov pokrývať väčšinu tržieb Tesly.

Pozrite si

Tesla to myslí s humanoidným robotom vážne. Optimus Gen 2 zaskočil skeptikov

Obsah pokračuje pod reklamou

Čínska automobilka BYD, svetová jednotka v elektromobilite (pred Teslou), nedávno oznámila novú náborovú iniciatívu zameranú na oblasť robotiky.

V novembri čínsky automobilový gigant predal rekordných 506 804 vozidiel na elektrický pohon (EV a PHEV), čím prekročil hranicu 500 tisíc kusov už druhý mesiac po sebe.

Podľa príspevku na účte WeChat „BYD Recruitment“ spoločnosť hľadá absolventov magisterského a doktorandského štúdia z univerzít v Číne aj z celého sveta, aby sa pripojili k jej výskumnému tímu „Embodied Intelligence“ („stelesnenej inteligencie“).

Nábor zahŕňa disciplíny ako strojárstvo, automatizácia, mechanika, informatika, matematika, elektronika a elektrotechnika na pozície vedúcich algoritmických inžinierov a vedúcich stavebných inžinierov. Výskumné oblasti pokrývajú hlboké učenie, systémy vnímania, humanoidné roboty a štvornohé robotické „psy“. BYD, tak ako Tesla a ďalší konkurenti, zjavne mieni expandovať aj mimo sektor automotive.

Zdroj | Toyota

Automobilka BYD založila výskumný tím Embodied Intelligence v roku 2022 so zámerom vývoja robotov a systémov na mieru. Zameriava sa na zlepšenie vnímania a rozhodovacích schopností robotov pri riadení priemyselných aplikácií. Medzi súčasné úspechy patrí vývoj procesných robotov, inteligentných kolaboratívnych robotov, inteligentných mobilných robotov a humanoidných robotov. Koncept stelesnenej inteligencie, ktorý zahŕňa vybavenie umelej inteligencie fyzickými entitami v podobe robotov a zariadení na interakciu s reálnym svetom, je kľúčovou cestou pre umelú inteligenciu na premostenie digitálnej a fyzickej sféry. Tomuto výskumu sa aktívne venujú aj popredné čínske technologické spoločnosti vrátane Huawei a Xiaomi.

Pozrite si

Humanoidný robot GR-2 od Fourier Intelligence prichádza lepší a silnejší

Globálny nábor je súčasťou plánov BYD na rozšírenie umelej inteligencie a inteligentných technológií. Spoločnosť nedávno oznámila, že investuje 100 miliárd jüanov (13,14 miliardy EUR) do rozvoja nových inteligentných technológií a urýchlenia vývoja elektromobilov. Tým si chce BYD zabezpečiť poprednú pozíciu na globálnom automobilovom trhu.

Zdroj | UBTECH

Humanoidný robot UBTECH Walker S1

BYD má už v súčasnosti roboty aj mimo montážnych liniek, kde sú „povinnou jazdou“ prakticky u všetkých automobiliek. Jedným z nich je humanoidný robot Walker S1 od poprednej čínskej robotickej spoločnosti UBTECH. Walker S1 je považovaný za jedného z najpokročilejších trénovaných humanoidných robotov vo výrobe automobilov. UBTECH už má partnerstvá s niekoľkými domácimi výrobcami automobilov vrátane Geely, FAW-Volkswagen a FAW-AUDI. V nasledujúcom videu môžete vidieť, ako BYD používa robota UBTECH Walker S1 spolu s autonómnym skladovým vozíkom na triedenie materiálu.

Svoju činnosť začalo aj globálne inovačné centrum spoločnosti Huawei v Shenzhene, ktoré podpísalo memorandá o porozumení so 16 spriaznenými spoločnosťami. Počiatočné plány centra zahŕňajú integráciu schopností Huawei do stelesnenej inteligencie na vývoj kľúčových technológií v oblasti robotiky. Zdá sa, že ofenzíva AI mieri aj do robotov a čoskoro budeme konfrontovaní s realitou, ktorá sa ľahko môže vymknúť z línií v predstavách klasika sci-fi, Isaaca Asimova.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.