Hoci startup Neuralink implantoval skúšobne mozgový čip prvému pacientovi len v januári 2024, na najbližšie roky má ambiciózne plány. Elon Musk v nedávnom príspevku na sociálnej sieti X uviedol, že Neuralink by mohol mať v roku 2026 na konte pravdepodobne viac ako 1 000 implantátov u ľudských pacientov. U Muska sme síce na prehnaný optimizmus zvyknutí, ale vieme aj to, že smelé ciele nakoniec zvykne dosiahnuť, aj keď niekedy s istým meškaním.
Prvému pacientovi s mozgovým implantátom Link od Neuralinku, kvadruplegikovi Nolandovi Arbaughovi sa darí a hovorí, že implantát mu výrazne zlepšil kvalitu života. A to napriek tomu, že po istom čase sa objavil problém, keď časť prívodných elektród čipu stratila kontakt s mozgovým tkanivom. Znížila sa tak rýchlosť dátového prenosu a vzrástla latencia. Vývojári však problém eliminovali vylepšením algoritmu čipu a teraz implantát funguje lepšie ako v pôvodnej verzii.
Muskov komentár k budúcnosti Neuralinku prišiel ako odpoveď na záznam z nedávneho živého vysielania, kde niekoľko členov tímu Neuralink odhalilo svoje nadchádzajúce plány. Počas živého prenosu Musk spomenul, že spoločnosť sa snaží do konca roku 2024 zvýšiť počet pacientov s mozgovým implantátom na „vysoké jednociferné číslo“.
Technológia Neuralink môže pacientom doslova zmeniť život. Prvý ľudský pacient Neuralinku, Noland Arbaugh, otvorene vyhlásil, že mozgový implantát mu zmenil život k lepšiemu.
Arbaugh je po úraze ochrnutý od krku nadol a pred prijatím implantátu Neuralink nemohol dobre interagovať s technológiou. Bol odkázaný na ovládanie tabletu pomocou upraveného stylusu, ktorý držal v ústach. Bolo to náročné a nemohol získať prácu, pretože nedokázal dostatočne rýchlo reagovať.
Po implantácii čipu Neuralink sa to zmenilo a Noland Arbaugh získal vo vzťahu k ovládaným zariadeniam „telepatické“ schopnosti, keďže ich dokáže ovládať pomocou mysle. Vďaka tomu teraz môže ľahko používať rôzne technické zariadenia a dokonca hrať videohry. A v máji na sociálnych sieťach uviedol, že už hľadal spôsoby, ako uživiť seba a svoju rodinu. Viacerí diskutujúci na X, vrátane Elona Muska, mu poradili, aby monetizoval svoje účty na sociálnych sieťach.
Elon Musk konzultoval s Nolandom možnosť eventuálnej implantácie druhého rozhrania do motorickej oblasti v jeho druhej mozgovej hemisfére. Nie je však jasné, v akom časovom rámci, pretože hovoril o novšej verzii, ktorú Neuralink zatiaľ nemá schválenú agentúrou FDA.
Noland Arbaugh na to reagoval slovami: „To je perfektné, pretože moja pravá hemisféra v poslednej dobe dosť žiarli na ľavú. Prípadne, ak by ste chceli vymeniť celú moju lebku za jeden veľký Neuralink, tak do toho by som šiel tiež.“ Lepšiu reklamu by si Neuralink asi nedokázal vymyslieť.
V máji sa objavili informácie, že Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) udelil povolenie mozgového implantátu Neuralink pre druhého ľudského pacienta. Neuralink ešte neoznámila identitu druhého príjemcu svojho mozgového rozhrania. Už skôr ale oznámila, že hľadá adeptov pre implantáciu svojho interfejsu z radov pacientov s kvadruplégiou alebo s ALS (amyotrofickou laterálnou sklerózou). Ak by sa naplnilo Muskovo „vysoké jednociferné číslo“, môžeme odhadnúť, že do konca roka by sa počet pacientov s implantátom v klinickej štúdii Neuralinku mohol zvýšiť na päť a viac.