Európska komisia sa snaží nielen o presadenie jediného portu pre prenosné zariadenia, presadzuje tiež zmenu legislatívy, aby výrobca nepribaľoval do krabičky napájací adaptér. Je to vôbec správny krok?
Na prvý pohľad ide o zmysluplné riešenie, logika hovorí, že bude vznikať menej elektroodpadu, pretože každý predsa doma nejakú nabíjačku má. Nabíjačky sa však kazia, káble zvyčajne nevydržia ani dva roky. Okrem toho sa mení ich technológia, ako aj výkon nabíjania. Nedopadne to napokon tak, že víťazom sa stanú producenti a nie ekologický aspekt?
O čo ide?
Európska komisia predkladá legislatívny návrh, ktorého cieľom je štandardizovať nabíjací port na jeden typ, USB-C. Okrem toho však chce harmonizovať štandard rýchleho nabíjania a „oddeliť predaj nabíjačiek od predaja elektronických zariadení“. Tento návrh sa bude vzťahovať nielen na smartfóny, tablety, fotoaparáty, slúchadlá a prenosné reproduktory, ale napríklad i na vreckové herné konzoly.
Komisia odhaduje, že priemerná domácnosť má tri nabíjačky. To je síce pekné, ale už dnes sa nevyužívajú len na nabíjanie smartfónov. Ja osobne som nevidel slúchadlá, ktoré by mali pribalenú nabíjačku. Takisto smarthodinky, či náramky, sa predávajú len s malým káblikom bez nabíjacieho adaptéra.
Podľa komisie minú európski používatelia až 2,4 miliardy eur ročne na samostatné nabíjačky, ktoré nie sú súčasťou zariadení. Každý rok predstavuje zhruba 11 000 ton elektronického odpadu tvoriaceho výlučne zlikvidované, resp. nepoužité nabíjačky. Európska komisia dúfa, že navrhovaná legislatíva by mohla používateľom ušetriť 250 miliónov eur za zbytočné nákupy nabíjačiek – a to len za jeden rok.
Čísla jasne ukazujú, že treba začať urýchlene konať. Ale určite to nebude také jednoduché, ako si prestavuje Európska komisia. Nabíjať viacero zariadení, ktoré máme doma, nie je možné cez dve, tri nabíjačky. Teda, ak si nebude každá domácnosť robiť poradovník na nabíjačku a plánovať termíny, kedy má ktorý člen možnosť pripojiť sa.
Ako na to?
Riešením by mohli byť oveľa výkonnejšie nabíjačky, s viacerými USB-A a USB-C portmi, tak aby si mohla bežná rodina naraz pripojiť napríklad 4 smartfóny a popri tom si dobiť slúchadlá, inteligentné hodinky a ďalšie drobné zariadenia.
Tieto výkonné nabíjačky však doma bežne nemáme, každú domácnosť bude teda čakať menšia investícia. Tá však vydrží niekoľko rokov a potom už azda bude štandardom bezdrôtové nabíjanie aj na väčšiu vzdialenosť.
Kým sa tak stane, môžete spočítať koľko máte zariadení vyžadujúcich nabíjanie cez USB nabíjačky.