Tenké veľkoplošné obrazovky sú atraktívne, ale v konečnom dôsledku nájdu uplatnenie vo viacerých, z dnešného pohľadu exotických aplikáciách. Môžu to byť interaktívne reklamné a informačné panely a bilboardy, alebo celoplošné nástenné osvetlenie. Uvažuje sa o OLED osvetlení, ktoré by dokázalo meniť jas a farbu celých stien podľa potreby a nálady.
K špeciálnym aplikáciám, ktoré vyžadujú tenké a elastické displeje patrí vojenská kamufláž. Tu by inteligentné displeje v spojení s kamerovým systémom mohli priniesť dokonca „plášť neviditeľnosti“. Na povrchu oblečenia by sa zobrazovala projekcia pozadia v reálnom čase, čo by z daného uhla pohľadu prinieslo dokonalé maskovanie.
POZRITE SI: Ilúziu neviditeľnosti máme, zázračný plášť stále nie
Aby sa takéto čosi dalo realizovať, potrebujeme supertenké a dokonale pružné, ohybné displeje. Zdá sa, že tie sú už na dosah. Podľa informácií portálu etnews tím kórejských vedcov vyvinul ultra-tenký displej na báze technológie QLED (Quantum Dot Light Emitting Diodes). Táto technológia sa označuje aj skratkou QDLED, prípadne QD-LED. Displej zložený z RGB diód tvorí film o hrúbke len 1/40 ľudského vlasu, čo predstavuje 2,6 mikrometra.
POZRITE SI: Grafén zmení dočasné tetovanie na high-tech vychytávky
Nový displej má údajne lepšiu sýtosť farieb než OLED a vysokú odolnosť voči vonkajším vplyvom ako je voda a kyslík. Vzhľadom na minimálnu hrúbku je film displeja ohybný a roztiahnuteľný, čo umožní jeho aplikáciu aj priamo na povrch tela. Pri takejto aplikácii sa asi nemyslí na nejaké variabilné masky tváre, skôr by sa takto dali nahradiť displeje hodiniek, smart náramkov, alebo smartfónov. Displej by tak mohol byť umiestnený priamo na koži zápästia, predlaktia, alebo na chrbte ruky.
Nový displej má obrovský potenciál najmä pri zobrazovaní jemných detailov, keďže dosahuje hustotu obrazových bodov až 2460ppi (bodov/palec). To je 4~7 krát viac oproti najlepším displejom používaným v dnešných smartfónoch, kde Samsung Galaxy S6 má rozlíšenie 577ppi, G3 538ppi a IPhone 6 disponuje 326ppi. Mimochodom, pre malé uhlopriečky smartfónov, aj tabletov je aj toto viac, než dosť.
Na záver treba povedať, že samotná technológia QLED nie je novinkou, tou je nanotechnologicky tenký pružný film s QLED displejom. Informácia o novej patentovanej technológii bola zverejnená v časopise Nature Communications.
Foto: etnews