Pokračujeme v našom seriáli o gramofónoch a platniach. V druhom dieli vám ukážeme, na čo sa môžete pripraviť, ak si kúpite gramofón a rozbalíte krabicu.
Gramofón sa nehrá na retro. On retrom naozaj je – v dobrom aj zlom. Prináša analógový zvuk, ktorý je na míle vzdialený od sterilného digitálneho audia. Druhou stranou mince fyzického snímania zvuku je jeho väčšia náchylnosť na poškodenie. S gramofónom sa musí zaobchádzať citlivo, s platňami pokojne aj v rukaviciach.
Pred písaním tohoto seriálu sme si požičali na otestovanie šikovný gramofón Sony PS-LX310BT. Je to model, na kúpu ktorého si nemusíte vziať úver a vďaka zabudovanému Bluetooth si ho môžete doma spárovať so svojimi bezdrôtovými reproduktormi alebo slúchadlami.
Po rozbalení krabice s gramofónom zistíte, že na rozdiel od iných zariadení ho musíte zmontovať. I keď v prípade tohto modelu nejde o nič náročné, možno ostanete na moment bezradní, tak ako sa to stalo aj mne.
Ako na to?
V balení sa nachádza telo gramofónu, tanier s pohonným remienkom, podložka pod tanier, kryt proti prachu, závesy na kryt proti prachu, napájací adaptér a redukcia na single platne.
Gramofón položte na vhodné miesto, zo zadnej strany môžete pripojiť kábel s napájacím adaptérom, ale určite ho zatiaľ do zásuvky nezapájajte. Počas manipulácie dávajte pozor na hrot prenosky. Je na nej nasadený ochranný kryt, ten z nej nedávajte dole.
Vezmite tanier a opatrne ho vo vodorovnej polohe položte na hriadeľ.
Otočte ho tak, aby ste cez vyrezaný otvor v tanieri uvideli hnaciu remenicu motora. Je označená červenou páskou. Potiahnite za ňu, pridržte ju a oviňte pohonný remienok okolo remenice motora.
Postupujte opatrne, aby ste pohonný remienok neprekrútili a zbytočne ho nenapínajte, aby sa nevyťahal.
Do redakcie nám prišiel používaný gramofón, červená páska tam už dávno nebola. Chvíľu mi trvalo, kým som pochopil, že remienok je ovinutý okolo obvodu taniera a jediné, čo musím urobiť je mierne ho natiahnuť cez remenicu motora.
Keď sa vám tento úkon podarí, môžete položiť podložku na tanier. Nakoniec zasuňte závesy do krytu proti prachu a nasuňte ich spolu s krytom do zadnej časti gramofónu.
Toľko k skladaniu gramofónu. Sony LX310BT nemusíte vyvažovať, nastavovať prítlačnú silu prenosky ani vertikálny uhol snímania, ako je to v audiofilských modeloch.
V zadnej časti si môžete nastaviť výstupný signál. Ak máte predzosilňovač, prepnite si režim PHONO, ak chcete zapojiť kábel do klasického vstupu AUX, nechajte ho v polohe LINE. Silu audiosignálu si môžete vybrať z troch úrovní (LOW, MID, HIGH).
V prípade, že chcete gramofón pripojiť cez Bluetooth, tlačidlo na spárovanie nájdete vpredu na vrchnej časti gramofónu.
S reproduktormi, alebo slúchadlami sa spárujete štandardne, gramofón si pamätá až osem spárovaných zariadení. Pri prehrávaní cez Bluetooth nechajte prepínač Output Select v polohe LINE.
Sony LX310BT má klasický dizajn s kvalitnými materiálmi a dobrou konštrukciou. Na tele gramofónu je umiestnený okrem tlačidla na párovanie (vľavo), prepínač rýchlostí (33 a 45 otáčok za minútu) a prepínač veľkosti platne (7″ = SP, 12″ = LP).
Samozrejme, tento model patrí medzi lacnejšie a tak treba k nemu pristupovať. Môže ísť o zaujímavé zariadenie napríklad pre tých, ktorí chcú vyskúšať aké to je, počúvať takýmto „starosvetským“ spôsobom obľúbenú hudbu.
Musím priznať, že zvuk ma milo prekvapil, očakávania som mal vzhľadom na cenovú hladinu nižšie. Moje obstarožne LP hrali úžasne, doslova z nich sálalo teplo. Gramofón je zázrak – napriek technologickému pokroku sa mu darí prinášať prirodzený zvuk, ktorý znie ušiam oveľa príjemnejšie ako z iných zdrojov. Užíval som si aj rituál, ktorý k tomu patrí. Je to zážitok, ktorý sa dá porovnať k návšteve kina. Film si môžete pozrieť aj doma na veľkej TV, napriek tomu pôjde o dva úplne iné zážitky.
Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).