Reklama

Bude umelá inteligencia predpovedať násilné protesty?

Zdroj | Twitter
Richard Pliešovský
Zdroj | Twitter
Zdroj | Twitter

Každá demonštrácia, nech je akokoľvek mierumilovná, môže prerásť do krvavého protestu s množstvom zranených a veľkými materiálnymi škodami. Stačí niekoľko provokatérov, alkohol, alebo bezohľadná polícia.

Demonštranti zvyčajne organizujú svoje protesty cez sociálne siete. USC (University of Southern California) vo svojej štúdii násilných protestov zistila, že morálna rétorika môže na Twitteri signalizovať, či sa môže premeniť na násilie. Twitter je pritom najčastejšie využívaná sieť na organizovanie protestov. Výskumníci tiež zistili, že ľudia skôr podporia násilie, ak sa o ňom na sociálnej sieti zmienia aj ostatní.

„V posledných rokoch sme videli niekoľko príkladov, ako napríklad protesty v Baltimore a Charlottesville, kde bolo vnímanie ľudí ovplyvnené aktivitou na sociálnych sieťach. Ľudia identifikujú ostatných, ktorí zdieľajú svoje presvedčenie a interpretujú to ako konsenzus. V týchto štúdiách dokazujeme, že to môže mať potenciálne nebezpečné dôsledky, “ uviedla Morteza Dehghaniová, zodpovedná autorka štúdie.

Zdroj | Intel

S využitím neurónovej siete strojového učenia analyzovali 18 miliónov tweetov, ktoré boli zverejnené počas protestov v Baltimore v roku 2015, kde počas brutálneho zatýkania umrel jeden muž. Vedci potom skúmali spojenia medzi tzv. morálnymi tweetmi a zatknutiami počas protestov. Tweety obsahujúce morálnu rétoriku sa takmer zdvojnásobili v dňoch, keď sa protesty a aktivita polície stali násilnými.

Systém by teda mohol raz v budúcnosti pomôcť polícii so zvýšením bezpečnosti v mestách počas demonštrácií. Štúdia o násilných protestoch bola uverejnená 23. mája 2018 v Nature Human Behaviour.

Pozrite si

Umelá inteligencia má byť piatym elementom

Sociálne média hrajú významnú úlohu pri aktivizovaní občanov a tým pádom sú aj zdrojom údajov o ľudskom správaní, preto ich vedci radi a často využívajú na výskum. Jedným z veľkých príkladov sily zdieľania na sociálnych sieťach je arabská jarná revolúcia, ktorá začala v Tunisku v roku 2010, rozšírila sa do ďalších krajín, vrátane Sýrie, kde vyústila do vojny a utečeneckého exodusu.

Zatiaľ je ešte predčasné hovoriť, že umelá inteligencia dokáže vďaka sociálnym sieťam zabrániť násiliu v uliciach. Je však pravdepodobné, že sa budú tieto jej schopnosti zdokonalovať, aby raz mohli pomocť predpovedať krvavé konflikty. Navyše, pri takýchto informáciach o možných ohniskách násilia by mohli silové orgány (polícia, vojsko) zvážiť svoju taktiku a postupovať opatrne.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.