Na trhu TV panelov a monitorov momentálne síce dominuje LCD technológia, ale jej potenciál je už viac-menej vyčerpaný. Po zásadnej inovácii s prechodom na podsvietenie pomocou LED diód, sa podarilo zlepšiť kvalitu obrazu LCD a podstatne zoštíhliť obrazovky.
V posledných rokoch však LCD panelom vyrástla a dozrela konkurencia, ktorá môže byť ich zabijakom. Nemáme na mysli rôzne evolučné odbočky ako sú zobrazovače s kvantovými bodkami (quantum dots) a podobne, ale pochopiteľne mierime na OLED technológiu.
OLED dnes ovládol segment high-end televízorov, ale čoraz častejšie sa dostáva aj do produktov v hlavnom prúde, nehovoriac o prenosných zariadeniach. Oproti LCD má navrch v kontraste, úrovni čiernej, v jase a farebnom podaní, pretože farebný obraz emituje priamo z aktívnych pixelov a nepotrebuje toľko pomocných a filtračných vrstiev.
Aj organickým LED však vyrastá vážny súper v podobe technológie microLED. Aj v tomto prípade sú obrazové body tvorené LED diódami, ale anorganickými.
MicroLED (označovaná aj mLED, alebo μLED) je technológia zobrazovania založená na malých (teda mikro) LED prvkoch, priamo vytvárajúcich farebné pixely. Miniatúrne LED diódy majú potenciál na vytvorenie výborných a vysoko efektívnych flexibilných displejov. Ide o vážnu alternatívu voči jeho konkurentovi pre aktuálnu kvalitatívnu špičku.
V porovnaní s OLED sľubujú microLED displeje ešte vyššiu efektívnosť, vyšší jas a farebný rozsah, ale aj dlhšiu životnosť. Tá je slabším článkom súčasných OLED displejov.
Značky s microLED pribúdajú
Zatiaľ ide o rozbiehajúcu sa technológiu, ale niekoľko výrobcov už predstavilo televízory s microLED obrazovkou. Medzi priekopníkov patrí Sony, Samsung, ale aj súčasný OLED líder LG, ktorý sa na IFA 2018 pochválil prototypom microLED televízora s uhlopriečkou 173“ (439,4 cm)!
LG sa tak snaží prekonať Samsung, ktorý svoj 146″ microLED televízor nazvaný „The Wall“ (Stena) predstavil už v januári pred rokom na CES 2018. Postupne sa však objavujú MicroLED TV panely aj od ďalších výrobcov. Na CES 2019 prezentoval svoj displej Adonis MD s uhlopriečkou 145 palcov čínsky výrobca Hisense.
Ďalším hráčom, ktorý by sa chcel presadiť s displejmi z anorganických LED je americký výrobca LED panelov Daktronics.
Firma predstavila svoj prvý, takzvaný mini-LED displej, pod názvom Optica. Daktronics tvrdí, že dosiahol rozlíšenie „podobné ako u LCD displeja“, ale pri oveľa vyšších úrovniach jasu (6000 nitov), pri polovičnej energetickej spotrebe.
Daktronics hovorí o technológii microLED, ale keďže rozstup pixelov je 0,9 mm, nie je to celkom korektné označenie. Možno aj preto hovorí o technológii miniLED.
Zatiaľ nie je jasné, či Daktronics vyrába aj samotný panel displeja a ako blízko je jeho produkt ku komerčnej fáze výroby. Firma však uvádza, že je možné rozšíriť displeje Optica na rozlíšenie FullHD, aj UltraHD. Uplatnenie by mali nájsť hlavne v oblasti svetelnej reklamy.