Reklama

Briti bojujú proti emisiám inak. Rolls Royce postaví 15 mini reaktorov

Zdroj | Sputnik
Juraj Procházka
Zdroj | Sputnik
Zdroj | Sputnik

Súčasná situácia na trhu s palivami a elektrickou energiou veľmi nepraje obnoviteľným zdrojom. Kvôli kríze vyvolanej pandémiou aktuálnej zoonózy klesli ceny ropy a plynu na rekordne nízke úrovne a s nimi aj ceny elektrickej energie. Ide však o krátkodobú záležitosť a čoskoro bude aj ekonomicky zaujímavé opäť využívať elektrinu zo solárnych a veterných elektrární.

V Európe a na Západe všeobecne vznikla silná „eko-opozícia“ proti jadrovým elektrárňam, ktoré takisto produkujú elektrinu bez emisií CO2, ďalších plynov a pevných častíc – na rozdiel od tepelných elektrární, vrátane tých, čo spaľujú drevnú štiepku. Posledne menované predstavujú, vďaka dotáciám, pre lesy namiesto požehnania skôr katastrofu.

Pozrite si

Slnko namiesto uhlia? Česko staví na jadrové elektrárne

Nie všade má však jadrová energetika takú ortodoxnú opozíciu ako na Západe. Svet v súčasnosti zaznamenáva dokonca rozmach jadrovej energetiky. Podľa Svetovej atómovej asociácie je dnes v prevádzke 448 civilných reaktorov a ďalších 53 sa stavia. Takmer všetky nové kapacity sa však stavajú vo východnej Európe (dva bloky budujeme „nekonečne dlho“ aj v Mochovciach) a v Ázii, pričom samotná Čína stavia viac reaktorov, než celý západný svet.

Zdroj | Rolls Royce

Dôvody sú politické. Každý program výstavby reaktorového bloku v Európe alebo Severnej Amerike čelí neúprosnej environmentálnej opozícii a nevýhodou sú aj náklady na výstavbu a prevádzku veľkých reaktorov.

Technologickým trendom, ktoré by mohli zvrátiť túto stagnáciu, je vývoj malých, modulárnych jadrových reaktorov, ktoré by sa dali hromadne montovať priamo vo fabrikách, a do elektrárne by sa dopravovali bežnými nákladnými automobilmi. Po skompletovaní by vyrábali lacnú elektrickú energiu bez emisií uhlíka. Pre rozmach elektromobility a masívnej elektrifikácie priemyselnej výroby spotreba elektriny významne narastie.

Zdroj | Neutron Bytes

S riešením teraz prichádza konzorcium pod vedením spoločnosti Rolls Roys, ktorá oznámila, že plánuje v Británii postaviť, nainštalovať a prevádzkovať až 15 malých jadrových reaktorov SMR (Small Modular Reactors). Prvý súbor bude uvedený do prevádzky do roku 2029.

Paul Stein, technický riaditeľ Rolls-Royce, uviedol, že spoločnosť vedie konzorcium na výrobu modulárnych jadrových reaktorov montovaných v továrni, ktoré je možné dopraviť na miesto inštalácie bežnými nákladnými automobilmi.

Zdroj | Rolls Royce

Rolls-Royce verí, že takto môže reštartovať britský jadrový priemysel investíciami až 52 miliárd libier. Ďalších 250 miliárd GBP by mal priniesť export zariadení a program by mohol do roku 2050 generovať v Spojenom kráľovstve až 40 000 nových pracovných miest.

Pozrite si

Soľné reaktory sú nádejou na Zemi aj na Marse

Životnosť elektrárne s takýmto SMR reaktorom má dosiahnuť 60 rokov a bude generovať elektrinu s výkonom 440 MW, čo je mimochodom totožné s výkonom našich reaktorov VVER 440. Odhadovaná cena vyrobenej elektriny je 60 GBP (68,40 EUR) za MWh.

Výhodou je podľa Rolls-Royce to, že zámer nezahŕňa vývoj úplne nového reaktora, ako sa o to pokúšajú viaceré iné spoločnosti vo svete, ale ide skôr osvedčenými cestičkami a prispôsobením súčasného dizajnu. Tým, že sa reaktory budú stavať skôr na výrobných linkách ako na samotnom stavenisku elektrárne, sa významne znížia náklady.

To je čosi, čo by jadrová energetika potrebovala ako soľ. Po havárii vo Fukušime povinné dodatočné bezpečnostné štandardy investície do jadrovej energetiky výrazne predražili.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.