Reklama

BRICK GAME GE-32 - prenosná hra nášho detstva

Lukáš Jablonovský

Niečo na spôsob takejto prenosnej hry pozná asi každý, v jednej plastovej krabičke majú byť uložené desiatky až stovky hier. Extrémom je údaj o 9999-tich hrách v jednom. Každý súdny človek, dúfam, vie, že hier je dnu len zopár a ten astronomický počet vzniká spočítaním všetkých možných aj nemožných kombinácií levelov, náročnosti a rýchlostí.

Všetky tieto prenosné hry sú na jedno kopyto, sú ich stovky mutácií, a tak vždy uvítam aj tú najlacnejšiu snahu o odlíšenie. Náhodne kupujem tento starý, ešte nevybalený kúsok z 90. rokov. Pri googlení ma chytá riadny smútok. Vidím totiž obaly plné akčných bojových scén s vojenskou technikou, vesmírne boje, farebných drakov a iné dychberúce scenérie s lákavými nápismi.

Skloním zrak na svoj obal s ružovým obrusom a s dosť prvoplánovou fotografiou dnu zabaleného produktu. No, stelesnený smútok. Ten pravý však nastáva až vtedy, keď zisťujem, že presne tento model vie mať aj efektné a praktické zelené podsvietenie displeja a talking mód, čo ani neviem čo je, asi slovné nabádanie a pochvalné hlášky, to chcem a nemám.

Možno je tento smútok zámerom výrobcu, aby ma hra zaručene dostala aspoň do malej veselosti, alebo aspoň do môjho pôvodného stavu. Rád predbieham, a tak úprimne píšem, áno, je to tu – hra je super. Ono to totiž nikdy nebolo a ani nie je o žiadnom zovňajšku, ale o prostej a veľmi chytľavej hrateľnosti.

Po zapnutí rozoznávam tieto štyri základné hry, ktoré sú následne rôzne modifikované, čím vzniká teatrálny názov 32 in 1. Sú nimi PINBALL – odrážanie loptičky jazdcom do prekážky, ktorá mizne, SHOOT BRICK – strieľanie do klesajúcich tetrisových útvarov, BRICK GAME – klasický tetris, ako ho poznáme, DRAGON PEARS – známejší ako had, ktorého navigujem hltať perly a to je všetko.

Tak, ako vždy, najviac ma berie tetrisovka, na druhom mieste sú zhodne pinball a had. Možno mi tu chýba závodná hra s formulami, ale keď sa dlhšie zamýšľam, tak nie, nechýba. Bola to vlastne poriadna nuda. Vítam krokové nastavenie zvuku a veľmi nízku hmotnosť.

Pri dlhšom hraní by som prijal legendárne prehnutie v polovici tela hry na oporu nevyužitých ukazovákov. Hlavná doska s displejom je napevno uchytená do čela, a to až v 15-tich bodoch. Tlak na tlačidlá tak neohýba dosku a šetrí sa aj náchylný spoj s displejom. Životnosť by mala byť naozaj veľká.

Tento variant a aj všetky ostatné ťažia najmä z už spomínanej výbornej tetrisovskej hrateľnosti, ktorá to celé ťahá hore. Modifikácia tejto hry je dodnes v predaji za 2 až 9 eur. Za všetko hovorí fakt, že sa tento typ hry vyrába a predáva už toľké desaťročia.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.