Reklama

Bratislava patrí medzi hlavné mestá s najmenšou sieťou nabíjacích staníc

Tomáš Kuník

Rozširovanie siete nabíjacích staníc pre elektromobily je dôležitá aj pre ďalší rast počtu áut s elektrickým pohonom na našich cestách. Najnovšia štúdia porovnáva pripravenosť európskych hlavných miest a Bratislava skončila na nelichotivom mieste.

Na Slovensku ani zďaleka nerastie počet elektromobilov tak ako v západných krajinách. Dôvodov, prečo je tomu tak, je hneď niekoľko. Nárast je však badateľný, pričom to isté, ak nie viac, sa očakáva aj od rozširovania siete nabíjacích staníc. Tá je samozrejme dôležitá na bezproblémové nabíjanie elektromobilov na cestách, ale aj počas nákupov či iných aktivít.

V novej štúdii od Uswitch sa zamerali na počet nabíjacích staníc pre elektromobily v hlavných mestách Európy. Bratislava v nej obstála horšie ako by ste možno čakali. Konkrétne obsadila 10. miesto s najmenším počtom nabíjacích staníc na km2 – konkrétne s 0,21 na km2. Zo známych veľkých metropol však obstála lepšie ako napríklad Paríž či Varšava. Suverénne najhoršie však skončilo hlavné mesto Bulharska.

Bratislava má, podľa údajov Uswitch, celkovo 76 nabíjacích lokalít, zatiaľ čo taká Sofia iba 15. Pri porovnaní tohto počtu na plochu mesta je rozdiel až 21-násobný v prospech Bratislavy. Ak pokrytie nabíjacími stanicami porovnáme so susednou Viedňou, pokrytie v Bratislave je slabšie o 66 percent. Otázne však je, či je metodika prieskumu nastavená správne.

Vyhodnocovať úroveň pripravenosti mesta na elektromobily na základe počtu nabíjacích lokalít na km2 nemusí byť celkom správne. V rámci štúdie porovnávali počet nabíjačiek aj v pomere na 1000 obyvateľov, kedy Bratislava nevystupuje v až tak zlých číslach. Pri takomto porovnaní je na tom lepšie ako napríklad Dublin alebo porovnateľne ako Brusel, čo sú hlavné mestá v TOP 10.

Pozrite si

Lidl opäť zvýšil počet predajní s možnosťou nabíjania elektromobilov

Podľa údajov od SEVA, k 31. januáru 2022 je na Slovensku 1020 nabíjacích bodov na celkovo 430 lokalitách. Drvivá väčšina, až 739 kusov, je pomalých AC nabíjacích bodov s výkonom do 22 kW. Takmer štvrtinu z celkového počtu, teda 222, tvoria DC stanice s výkonom do 50 kW. Zvyšný počet, teda celkovo 59 kusov, tvoria ultra-rýchle nabíjacie stanice.

Medziročne stúpol počet nabíjacích staníc o 37 percent, pričom aj v tomto roku prebieha ich výstavba s pomocou dotácií od MHSR alebo aj z financií súkromných prevádzkovateľov. Čoskoro by budovanie mala akcelerovať aj podpora z Plánu obnovy.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.