Reklama

Bosch ConnectedWorld 2020 - prepojené tech budú všade

Michal Biznár

Nemecká spoločnosť Bosch nám opäť ukázala budúcnosť. V najbližších rokoch sa tak môžeme tešiť na prepojené továrne, domy a samozrejme nesmú chýbať vozidlá.

Bosch ConnectedWorld je každoročné podujatie spoločnosti Bosch, ktoré sa koná v Berlíne, kde sú ukázané technologické riešenia a aktuálne trendy v oblasti priemyslu, no tiež každodenného života.

Na podujatí okrem vedenia spoločnosti, vystupujú odborníci z celého sveta. Tento rok tam nechýbal napríklad zakladateľ vzdelávacieho projektu Udacity či vedkyňa, ktorá záujem o kvantovú fyziku prebudila dokonca aj vo mne.

Tým hlavným lákadlom konferencie však boli samotné technologické riešenia. Minuloročným technologickým trendom dominovali internet vecí, blockchain, virtuálna realita, rozšírená realita a autonómne riadenie. Tento rok bol zameraný na umelú inteligenciu v spojení s internetom vecí, tzv. AIoT.

Cieľom riešení je samozrejme zjednodušiť každodenný život, no zároveň je nutné, aby ľudia technológiám dôverovali a nebáli sa ich používať. Škandály s únikmi dát či zraniteľnosť IoT sietí spôsobili, že ľudia sú v oblasti technológií právom ostražití.

Pozrite si

Bosch ConnectedWorld 2019 – takto vyzerá revolúcia v technológiách

E-mobilita

Tohtoročné podujatie Bosch ConnectedWorld sa nevyhlo ani téme ekológie a životného prostredia. Či sa to niekomu páči alebo nie, spaľovacie motory sú nahrádzané elektrickými, hybridnými či motormi na palivové články.

S rozširujúcimi sa elektromobilmi rastie význam technológie nabíjania a autonómneho riadenia. Bosch chce pomocou cloudu využívať všetky informácie o vozidle na zefektívnenie jazdy a samotného nabíjania.

Senzory na batériách tak budú vedieť identifikovať stresové faktory ako napríklad dojazd k najbližšej nabíjacej stanici či spustiť opatrenia proti starnutiu článkov.

Bosch ale chce využívať aj mobilné palivové články, ktoré umožňujú dlhé dojazdy a zároveň krátku dobu tankovania.

Pozrite si

Bosch predstavil Virtual Visor, plne priehľadnú slnečnú clonu do automobilov

Záchrana života

Spoločnosť Bosch chce tiež dokázať, že umelá inteligencia a moderné technológie dokážu zachraňovať životy. Slúži na to aplikácia Help Connect, ktorá v prípade núdze pošle záchranárom najdôležitejšie informácie pre záchranu života vrátane detekcie nehody.

Príkladom je tiež inštalácia miniatúrnych senzorov do dopravných značení či semafórov, ktoré budú môcť vozidla identifikovať a čítať podobne ako dnešné autá vedia sledovať dopravné značky.

Pozrite si

Bosch avizuje prielom v autonómnych autách s novým lidarom

Inteligentná domácnosť

Samozrejmosťou pre každodenný život je prepojenie domácnosti s inteligentnými smart home technológiami. Či už ide byt, dom či kancelárie, Bosch ponúka službu Connected Building Services, ktorá je založená na senzoroch a technológii cloud.

Pomocou nej dokáže identifikovať efektivitu využitia energie. Pri veľkých kanceláriách sa to môže týkať využitia klimatizácie v jednotlivých miestnostiach a pri domácnosti sa využije platforma Home Connect na ovládanie svetla, kúrenia či záhradnej techniky vrátane kosačiek, ktoré má Bosch vo svojom portfóliu.

Napriek tomu, že všetci poznajú Bosch najmä vďaka chladničkám a práčkam, spoločnosť má širokú ponuku spotrebičov do domácnosti vrátane rúry 8. série, ktorá využíva senzory a strojové učenie na postupné vylepšovanie samotného pečenia.

Nasledujúcu dekádu tak môžeme očakávať, že jednotlivé systémy sa budú ešte viac prepájať, umelá inteligencia a internet vecí bude všade, no hlavne, bežný život by sa nám mal zjednodušiť vďaka senzorom a strojovému učeniu.

Za možnosť priniesť vám reportáž z podujatia Bosch ConnectedWorld 2020 ďakujeme spoločnosti Bosch, ktorá hradila náklady spojené s cestou a ubytovaním redaktora.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.