Reklama

Bosch ConnectedWorld 2019 – takto vyzerá revolúcia v technológiách

Michal Biznár

Internet vecí, blockchain, VR, AR, autonómne riadenie. Termíny, ktoré pred pár rokmi nikto ani nepoznal, dnes dominujú technologickým trendom. Najslobodnejšie mesto sveta sa stalo dejiskom už 6. ročníka celosvetovej konferencie o budúcnosti týchto technológií a ich využiteľnosti v praktickom živote – Bosch ConnectedWorld 2019.

Cieľom spoločnosti Bosch, ktorá konferenciu organizovala, je stať sa svetovým poskytovateľom Internetu vecí. Aj preto sa venuje konektivite automobilov, strojov, budov či bicyklov. Presah tejto spoločnosti nájdeme naprieč všetkými odvetviami.

Ekonomika vecí

Decentralizovaná technológia blockchain, ktorá je známa v sfére kryptomien, umožní veciam medzi sebou samostatne komunikovať a dokonca medzi sebou uzatvárať inteligentné zmluvy. Tým, že by odpadli opakujúce sa postupy, znížili by sa výdavky a zredukoval by sa čas.

Pri prejazde diaľnicou by sa napríklad mýtne zaplatilo automaticky a pri parkovaní by sa vám strhla čiastka za strávený čas bez toho, aby ste museli prechádzať turniketom. Žiadne stresy kvôli stratenému parkovaciemu lístku či rozmieňanie drobných a platenie v automate kým sa ostatní vodiči stojaci za vami rozčuľujú. Prototypy týchto riešení sa už teraz testujú v Mníchove.

Internet vecí je preto trendom, ktorého význam bude iba rásť. Do roku 2020 sa očakáva, že vzrastie celosvetový objem trhu v oblasti IoT na 250 miliárd dolárov, čo predstavuje medziročný rast o 35 %.

Pozrite si

Inteligentná videoanalýza od Bosch presahuje hranice bezpečnosti

Inteligentné riešenie nabíjania

Čas potrebný na nabitie elektromobilu sa postupne znižuje, no napriek tomu nabíjanie nejaký čas zaberie a stále to žiaľ nie je menej ako natankovanie auta benzínom či naftou. Spoločnosť Bosch chce preto spríjemniť vodičom čas potrebný na nabitie vozidla.

V rámci systému chce Bosch integrovať riešenie Convenience Charging, ktoré umožní zistiť presnú prognózu dojazdu. Zároveň dokáže naplánovať trasu a zjednodušiť platenie. Systém tiež umožní automaticky podľa záujmov vodiča vyhľadať okolité reštaurácie a rezervovať si v nich stôl. To všetko z pohodlia auta bez potreby niečo robiť.

Bezpečnosť nadovšetko

Prioritou inteligentných riešení je aj bezpečnosť vodičov. Vďaka prepojeniu systémov vozidiel bude vopred vodič vedieť, či je vozovka klzká alebo či sa na ceste stala nehoda. Zároveň je chránený aj systém vozidla, ktorý sa neustále aktualizuje z Cloudu.

Kybernetická bezpečnosť je zabezpečená už počas výroby. Dcérska firma Boschu – ESCRYPT, sa stará o integrované riešenia v rámci výroby, prepojenia a napojenia vozidla. Riešením v prípade nehôd je automatické tiesňové volanie eCall.

Pozrite si

Bosch investuje miliardy do opatrení v ochrane klímy a kvality ovzdušia

Rozšírená realita

Využite rozšírenej reality AR v priemysle už nie je hudbou budúcnosti. Bosch tieto systémy využíva už dnes a pomocou HoloLens 2 školí servisy na opravárske práce. Mechanik si vie oveľa presnejšie pozrieť poškodenie vozidla, keď vidí priestorovú projekciu auta so všetkými detailami.

Zjednodušené meranie emisií

Firma Bosch tiež predstavila riešenie na meranie kvality ovzdušia. Miesto veľkých a drahých stacionárnych zariadení sa využijú malé boxy, ktoré sa dajú pripevniť k verejnému osvetleniu alebo k zastávkam MHD.

Výsledky z takýchto boxov budú zároveň presnejšie, keďže sa môžu flexibilne rozmiestniť po celom meste. Okrem prachu dokážu merať aj oxid uhličitý, teplotu, tlak a vlhkosť vzduchu v reálnom čase. Z týchto údajov sa dá následne vytvoriť mapa kvality ovzdušia.

Pozrite si

Daimler a Bosch chystajú autonómne taxi v Kalifornii. Spustia lavínu?

Inteligentná domácnosť od Bosch

Kompletné prepojenie všetkých domácich spotrebičov. Smart home riešenia existujú už niekoľko rokov a každá spoločnosť má odlišný prístup. Cez aplikáciu Home Connect a tými správnymi spotrebičmi dostanete možnosť vybudovať si skutočný inteligentný dom.

Na výstave Bosch ConnectedWorld 2019 sme mali možnosť vidieť, ako si obyvateľ domácnosti cez dotykovú premietanú plochu na stole dal urobiť kávu, zapol robotický vysávač či pozrel záznam z kamery. O procese varenia kávy či vysávania informoval inteligentný budík, ktorý dokonca ukázal, koľko percent ostáva do uvarenia kávy. Do systému je integrovaná aj značka Fitbit. Cez wearable zariadenia tak môžete ovládať zariadenia z pohodlia vášho zápästia.

Práve toto je krása Internetu vecí, ktorý dokáže rozumne prepojiť jednotlivé spotrebiče a vy si jednoducho cez smartfón či cez inteligentné hodinky spustíte pranie alebo nazriete do chladničky, aby ste vedeli, čo ešte máte nakúpiť. Niektoré riešenia pripomínajú sci-fi film. Aj preto bol veľký zážitok vidieť jednotlivé nápady a projekty už dnes.

Za možnosť priniesť vám reportáž z podujatia Bosch ConnectedWorld 2019 ďakujeme spoločnosti Bosch, ktorá hradila náklady spojené s cestou a ubytovaním redaktora.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.