Reklama

Bosch a Siemens „dezertovali“ z púšte

Juraj Procházka

Projekt Desertec počíta s výrobou elektriny pomocou slnka na Sahare a v ďalších púštnych oblastiach, najmä na Strednom východe. Len v obmedzenej miere sa pri tom majú požívať fotovoltaické panely. Elektrinu budú vyrábať parné turbíny v termo-solárnych elektrárňach, pričom Slnko bude generovať horúcu paru pomocou sústavy zrkadiel sústreďujúcich žiarenie do centrálneho bodu s parným kotlom.

zrkadlá

Desertec má používať namiesto fotovoltaických panelov, parabolické zrkadlá a parné turbíny. Foto: WIRED

„Za šesť hodín prijmú púšte viac slnečnej energie, než ľudstvo spotrebuje za celý rok“, hovorí Dr. Gerhard Knies. Na pokrytie svetovej spotreby energie by tak stačilo v púšti pokryť solárnymi panelmi plochu 300 x 300 km.

Neprehliadnite: „Arabská jar“ naštartuje solárnu energetiku

Projekt s rozpočtom neuveriteľných 400 miliárd EUR má zabezpečiť okrem púštnych solárnych elektrární zapojiť do obrovskej energetickej sústavy aj veterné a vodné elektrárne v niektorých krajinách EÚ a tieto krajiny by zároveň boli pripojené do rozvodnej sústavy.

Lenže, ako sme naznačili v úvode, nad projektom Desertec sa začína zmrákať. Už skôr z konzorcia vystúpil Siemens, ktorý údajne hodlá obmedziť svoje aktivity v oblasti solárnej energetiky. Dôvodom sú klesajúce dotácie na fotovoltaické elektrárne v Európe aj v niektorých iných krajinách a možný koniec solárneho boomu. Teraz sa pridal ďalší nemecký gigant a Desertec opúšťa aj firma Bosch.

Desertec

Ambiciózny projekt už asi do týchto dimenzií neporastie, ale ktovie. Obr.: Finanzweblog

Kritici projektu sa obávajú politickej aj ekonomickej nestability v arabských krajinách – nejasná situácia a nepokoje v Egypte, alebo v Líbyi aj po skončení „arabskej jari“ im dávajú čiastočne za pravdu. A v hre sú aj politické argumenty: je racionálne zameniť závislosť na arabskej rope za závislosť na elektrine?

Nemecké koncerny Siemens a Bosch už pritom do projektu investovali značné prostriedky, o ktoré zrejme prídu. Jóbovou zvesťou je aj zrušenie pilotného projektu v Maroku, vrátane prenosu elektriny podmorským káblom cez Stredozemné more do Španielska. Podporu tejto časti projektu odvolala zas španielska vláda. Napriek tomu sa zdá, že Desertec sa môže z tejto traumy spamätať. Transfúziu by mala zabezpečiť Čína, ktorá by údajne mohla do projektu vstúpiť a finančne ho podržať. Čína sa ekonomicky angažuje v mnohých afrických krajinách a získanie silnej pozície v severnej Afrike by pre ňu bolo výhodnou strategickou záležitosťou. Okrem toho by sa Číňania mohli dostať k niektorým vyspelým technológiám. Server Scienceworld v tejto súvislosti spomína vysokokapacitné podmorské káble na prenos jednosmerného prúdu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.