Rádiomagnetofón CROWN s typovým označením SZ-5100 SL vyrába v roku 1987 firma CrownCorporation. Je to pomerne známa japonská firma, ale na tomto prístroji už nejako chýba dodatok Made in Japan.
Aj logo s kráľovskou korunou je nejaké maličké a len na zadnom štítku, ale to nie je teraz tak dôležité. Dôležitejšie je, že tento rádiomagnetofón je stelesnením letnej pohodičky, teda aspoň pre mňa, ale pevne verím, že sa namotáte a bude nás viac. Boombox CROWN má totiž čo ponúknuť aj dnes.
Je krásne horúce leto okolo roku 1999, som s kamarátmi na rockovom festivale, ešte doznievajú tóny kapely, ktoré sa odrážajú od vodnej plochy, kde sa bezstarostne čabŕňajú návštevníci areálu. My sa ideme osviežiť do neďalekého bufetu, zahnať smäd a hlad. Starý bufet pozostávajúci z dvoch veľkých okien má medzi nimi zavesený presne tento boombox.
Je stredobodom pozornosti, oslňujúci chróm, hudba z neho je tak nahlas, že pri objednávaní sa len ukazuje rukou na tabuľu. Bufeťáci sa pekne prispôsobili danej akcii, a tak vyhrávajú skôr rockové až metalové skladby, sem tam sa objavuje aj reggae, alebo nejaký zaručený letný hit. Je tu naozaj veselo, niektorí tancujú, iní spievajú. Poďme si teda bližšie pozrieť tento symbol dobrej letnej zábavy.
Celoplastové telo boomboxu je na prvý pohľad veľmi mohutne stavané, jeho šírka je až 63,5 cm. Vo vnútri je však celkom slušné poloprázdno a je cítiť, že prístroj sa veľmi snaží hrať sa na drahší, výkonnejší a vybavenejší. Výrobca si zdravo uvedomuje svoje limity, a tak aby zaujal, používa taktiku dvojnásobku. Čo v praxi znamená dve kazetové mechaniky, dve teleskopické antény a dvojpásmové reproduktory.
Že zvuk bude silný, tuším už podľa basových reproduktorov, ktoré na prenosné zariadenie dosahujú až úctyhodných 20 cm. Efektné je aj menej vídané svetlé prevedenie membrán v spojení s veľkou chrómovou prachovkou a masívnou mriežkou, čo pôsobí naozaj pompézne. Ono celkovo chrómu je na celom prístroji požehnane, túto povrchovú úpravu majú všetky ovládacie a ozdobné prvky. Ide samozrejme len o takzvaný mäkký chróm nanesený bez elektrolýzy priamo na plast.
Ale ja som mal to šťastie, že tento môj kúsok bol zrejme vytiahnutý z bažiny, a tak má chróm normálne zoxidovaný a vyzerá ako poctivý chrómový nárazník z veterána. Asi aj boombox môže zrieť ako víno.
Kazetová mechanika B je v klasickom prevedení s bežnými funkciami, omnoho zaujímavejšie je riešenie kazetovej mechaniky A, ktorá vychádza z koncepcie používanej u autorádií. Jej hlavnou prednosťou je šetrenie miesta na čelnom paneli, v prípade tohto boomboxu by sa tam istotne vošli aj dve či tri klasické mechaniky.
Zámer bol jasný, odlíšiť sa, byť niečím iný, aj keď táto mechanika nemá okrem prehrávania a pretáčania vpred žiadne ďalšie funkcie. Ale to nevadí, každého zatiaľ zaujala viac, ako tá klasická. Rádio má aj vďaka dvom anténam dobrý príjem, ladenie staníc otočným ovládačom napriamo bez prevodov je trošku náročné, ale viem si na to zvyknúť, najmä keď mám dlhodobo naladenú jednu stanicu.
Päťpásmový ekvalizér má veľmi zreteľný a príjemný priebeh každého pásma. Nadštandardom v tejto koncepcii je vstup pre externý mikrofón s možnosťou nastavenia hlasitosti, ako aj možnosť prepínačom vyberať medzi vstavaným a už spomínaným externým. Vizuálnu stránku ešte dopĺňa dvojrad blikajúcich diód indikujúcich výkon.
Ak sa budem na Boombox CROWN pozerať ako na prenosný prístroj, ktorý má na pláži, opekačke, alebo inej exteriérovej akcii vytvoriť hudobný podmaz a ešte pri tom vyzerať veľkolepo, tak ho jednoducho musím hodnotiť ako skvelého spoločníka bez závažných nedostatkov.
Presne tam patrí a tam je ako doma, nebudem ho teda hodnotiť ako Hi-Fi prístroj do obývačky. Ešte by som vyzdvihol aj jeho pomerne malú hmotnosť, ktorá je bohužiaľ daná šetrením, kde sa dalo. Sprvu mi to trochu vadilo, ale pri stálom prenášaní a občasnom vykladaní na rameno som to nakoniec ocenil. Taká krásna letná z núdze cnosť.