Reklama

Bolo pristátie na Mesiaci fingované?

Zdroj | NASA
Richard Pliešovský
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Dnes je Deň vesmírneho prieskumu, je to symbolicky práve vtedy, keď astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin pristáli na Mesiaci v roku 1969. Napriek tomu, že je tomu už 53 rokov, stále množstvo ľudí pochybuje, že sa tak naozaj stalo.

Pristátie lunárneho modelu Eagle vraj sledovalo až 93 % amerických domácností. Niet sa čomu diviť, išlo o jeden z najväčších úspechov ľudstva a tento fakt vzbudil aj vášne pochybovačov. Konšpiračné teórie podporovalo množstvo kníh, kvázi dokumentov a aj dnes im verí množstvo ľudí. V ére sociálnych sietí je oveľa ľahšie veriť akejkoľvek hlúposti.

Čo dokazuje, že pristátie na Mesiaci sa nekonalo?

Vlajka USA vyzerá, akoby viala vo vetre, ten však na Mesiaci nie je. V skutočnosti za to môže výstuž, ktorá sa postarala o to, aby vyzerala vlajka „pokrčene“. Na kamerových záznamoch to jasne uvidíte, astronauti sa hýbu, ale vlajka je stále rovnaká.

Tiene na fotografiách nesedia. Podľa mnohých „expertov“ to dokazuje kamufláž americkej vlády. Vysvetlenie je pomerne jednoduché, počas fotografovania sa na osvetlení podieľalo viacero zdrojov – svetlo odrazené od Zeme, slnečné svetlo odrazené od povrchu Mesiaca, ale aj od samotných astronautov.

Zdroj | NASA

Prečo nevidieť na fotografii Buzza Aldrina fotoaparát Neila Armstronga? Lebo americkí astronauti mali fotoaparáty uchytené na hrudi.

Konšpirátorom nešli do hlavy ani odtlačky podrážok astronautov. Pôda na Mesiaci nie je vlhká, tak ako je to možné? Je to vďaka ostrým hranám mesačného prachu, jeho zrnká nemalo čo obrúsiť, pretože sa nedostali do styku s vodou a vetrom.

Pozrite si

Už je to 51 rokov, čo ľudská noha prvýkrát prešla po Mesiaci

Prečo nevidieť na fotografiách hviezdy? Mesiac nemá žiadnu atmosféru, takže by ich malo byť perfektne vidieť. Aj tu je odpoveď jednoduchá, fotilo sa počas dňa, scéna bola teda osvetlená Slnkom.

Ako vidíte, na všetky pochybnosti sa našli odpovede, čo však neznamená, že by presvedčili milovníkov konšpirácií. Semienko pochybností sa veľmi ľahko zaseje do mysle, horšie je to s jeho odstránením.

Viete, že…

keď v roku 1966 vrcholili prípravy na let do vesmíru, pracovalo na projekte Apollo okolo 400-tisíc ľudí? Celkovo sa americkým astronautom podarilo v rámci programu Apollo pristáť na Mesiaci päťkrát. Program NASA ukončil let Apollo 17 koncom roka 1972, projekt stál 25 miliárd dolárov, čo by bolo dnes viac než 150 miliárd.

Dlhé desaťročia sme sa na Mesiac nevrátili, to sa však v krátkej dobe zmení a opäť sa tam postaví ľudská noha. Nepochybne vznikne ďalšia séria konšpirácií a hoaxov.

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.