Možno je to povinná marketingová reakcia na vystúpenie Elona Muska, v ktorom odhalil plány SpaceX na kolonizáciu Marsu. Boeing a SpaceX sú momentálne najvážnejšími súpermi pri doprave kozmonautov NASA na vesmírnu stanicu ISS.
Prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Boeing Dennis Muilenburg to ale kľudne mohol myslieť vážne, keď na konferencii “What’s next?”v Chicagu poznamenal, že prvého človeka dopraví na Mars raketa Boeingu.
Nie sú to len slová do vetra. Boeing vyrábal aj prvý stupeň rakety Saturn V, ktorá v projekte Apollo dopravovala kozmické lode na Mesiac. V súčasnosti už má vyvinutú vlastnú kozmickú loď CST-100 Starliner, ktorá na krátke vzdialenosti (hlavne k ISS) dopraví až 7 kozmonautov. Prvý pilotovaný let by sa mal uskutočniť vo februári 2018.
CST-100 však bude pre let na Mars príliš malá a tak sa slová šéfa Boeingu týkali pravdepodobne nosnej rakety SLS (Space Launch System). Ide o momentálne najväčšiu nosnú raketu, ktorá má v NASA nahradiť raketoplány a po zrušení programu Constelation vychádza z konceptu rakiet Ares I a Ares V.
Na vývoji a výrobe nosiča SLS sa okrem Boeingu podieľajú firmy United Launch Alliance, Orbital ATK, Aerojet Rocketdyne. Raketa bude mať podľa verzie nosnosť 70 až 130 ton a má slúžiť aj na lety k Mesiacu a neskôr aj k Marsu a k asteroidom.
Šéf SpaceX Elon Musk na tej istej konferencii reagoval bez vzrušenia. Keď bol požiadaný o názor na vyhlásenie Muilenberga konštatoval, že súťaž v oblasti medziplanetárnych letov je dobrá a prospeje veci. „Je dobré mať viac želiezok v ohni. Čím viac, tým lepšie“, povedal Musk.
Ako tieto preteky dopadnú, ukáže nasledujúce desaťročie. SpaceX by chcela dostať ľudí na Mars v roku 2024 (nepilotovanú loď Red Dragon už v roku 2018), kým NASA a Boeing uvažujú o termíne v roku 2030. Ak vezmeme do úvahy možné sklzy, súboj môže byť veľmi tesný.
V konečnom dôsledku však nie je dôležité, kto bude na Marse ako prvý. Pristátie človeka na červenej planéte bude obrovským skokom pre ľudstvo ako celok, dodal Musk.