Automobilky na svojich výrobných linkách už dlho využívajú jednoúčelové roboty a manipulátory, no pri niektorých komplikovanejších operáciách je stále efektívnejšia živá pracovná sila.
Zmeniť by to mohli humanoidné roboty, schopné pracovať podobným spôsobom ako ľudia. Vo svojej americkej fabrike ich plánuje nasadiť aj BMW.
S humanoidnými robotmi už roky experimentujú výrobcovia automobilov od Hondy po Hyundai. Chcú, aby vykonávali opakujúcu sa a nebezpečnú prácu na montážnych linkách.
Silným hráčom v tejto oblasti má v úmysle stať sa Tesla a má na to dobrú šancu. Tesla koncom roku 2023 predviedla svoju najnovšiu vývojovú verziu humanoida Optimus Gen 2, ktorý zaujal aj vysokým počtom stupňov voľnosti robotických rúk. Generálny riaditeľ spoločnosti Elon Musk predpovedal, že v roku 2040 bude na svete miliarda humanoidných robotov a myslí si, že roboty budú pre Teslu časom väčší biznis, ako autá.
Robotický startup Figure so sídlom v kalifornskom Sunnyvale uviedol, že podpísal partnerstvo s BMW Manufacturing na nasadenie svojich humanoidných robotov v závode automobilky v USA.
Ide o prvú obchodnú dohodu, ktorú Figure uzavrel od svojho založenia v roku 2022. Hoci spoločnosť nezverejnila, koľko robotov bude BMW používať, podľa Bretta Adcocka, generálneho riaditeľa spoločnosti Figure, budú dodávky postupné. Najskôr firma v závode BMW umiestni „malý počet“ robotov a dodávky rozšíri, ak budú splnené výkonnostné ciele.
Humanoidní roboti Figure budú nasadení vo výrobnom závode BMW v Spartanburgu v Južnej Karolíne, ktorý je najväčším exportérom automobilov v USA, zamestnávajúcim 11 000 ľudí. Po zaškolení (naprogramovaní) na vykonávanie špecifických úloh budú v priebehu nasledujúcich 12 až 24 mesiacov začlenení do výrobných procesov vrátane karosárne, skladu a ďalších prevádzok.
O univerzálne humanoidné roboty so softvérom poháňaným umelou inteligenciou sa opäť zdvihol záujem investorov, pretože majú potenciál pohybovať sa v širokom rozsahu pohybu a učiť sa vykonávať nové úlohy, podobne ako ľudia. Roboty, ktoré sa v súčasnosti používajú, sú vo všeobecnosti vytvorené pre špecifické úlohy a nie je jasné, či sa flexibilnejší robot schopný vykonávať širšiu škálu služieb ukáže ako životaschopný v reálnom prostredí.
Je pravda, že robot, na rozdiel od človeka, nepotrebuje prestávku na jedlo, alebo oddych, nerebeluje a neštrajkuje, ale na druhej strane nedokáže tak dobre reagovať v neštandardných situáciách a takisto potrebuje dopĺňať energiu. Podobné humanoidné roboty ako vyvinula firma Figure sú napájané z batérií a tie je potrebné dobíjať.
Robot Figure je vysoký asi 167,5 cm, váži 60 kg a dokáže zdvihnúť náklad o hmotnosti 20 kg. Vyvinie rýchlosť 1,2 m/s (4,3 km/h) a na jedno nabitie batérií je schopný pracovať 5 hodín. Celú pracovnú zmenu teda nepokryje a takisto bude potrebovať prestávku. Dobu nabíjania firma neuvádza.
Firma Figure získala minulý rok od investorov 70 miliónov dolárov, pričom v čele financovania stála investičná spoločnosť Parkway Venture. Hodnota spoločnosti bola stanovená na viac ako 400 miliónov dolárov.