Automobilky BMW, Jaguar Land Rover a Volkswagen mali podľa správy amerického senátu využiť vo svojich vozidlách diely vyrobené nútenou prácou. Dodať im ich mala čínska spoločnosť, ktorá sa nachádza na čiernej listine.
„Samokontrola automobiliek zjavne neplní svoj účel,“ uviedol jeden z demokratických senátorov. Od automobiliek sa očakáva rázne zakročenie.
Spojené štáty prijali ešte v roku 2021 zákon týkajúci sa zákazu využívania tovaru z nútenej práce. Zákon známy ako Ujgurský zákon o prevencii nútenej práce (ofic. UFLPA), má primárne zabrániť importu tovaru do Spojených štátov, ktorý bol vyrobený v čínskom regióne Sin-ťiang, kde sú podľa správy mnohé produkty vyrábané za použitia nútenej práce, najmä Ujgurov a ďalších etnických a náboženských menšín.
V súvislosti s týmto zákonom vznikol aj zoznam konkrétnych spoločností, od ktorých by americké spoločnosti nemali nič odoberať a ktoré by nemali ani prejsť cez colnú kontrolu. Na americký trh sa však dostali vozidlá už spomínanej trojice značiek, ktoré diely od jedného z takýchto výrobcov obsahujú. Konkrétne by sa malo jednať o spoločnosť JWD.
Na zverejnenú správu amerického senátu už reagovali aj preverované automobilky. Tie pre viaceré médiá potvrdili, že podnikli kroky, aby svoje autá uviedli do súladu so zákonom. Automobilka BMW, pri ktorej sa to týka približne 8 000 vozidiel značky Mini Cooper, pre BBC uviedla, že podnikla kroky na „zastavenie dovozu dotknutých produktov a vykoná servisnú akciu s upozornením zákazníka a predajcu na dotknuté motorové vozidlá“.
Jaguar Land Rover pre britskú spravodajskú spoločnosť uviedol, že „berie otázky ľudských práv a nútenej práce vážne a má aktívny prebiehajúci program ochrany ľudských práv a opatrení proti otroctvu“. Automobilka Volkswagen oficiálne stanovisko nevydala. Upresnila však, že vo februári boli tisíce jeho vozidiel, vrátane modelov značiek Porsche a Bentley, zadržané úradmi už z vyššie uvedených dôvodov. Na problém upozornila úrady automobilka v tomto prípade dobrovoľne.
Problematické komponenty mali automobilkám dodať dve americké spoločnosti – Bourns Inc. so sídlom v Kalifornii a Leaf Corp. so sídlom v Michigane. Druhá menovaná spoločnosť je podľa správy senátu priamym dodávateľom viacerých komponentov pre BMW a Jaguar Land Rover.
Čína celú problematiku nútenej práce v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang oficiálne odmieta. „Takzvaný Ujgurský zákon o prevencii nútenej práce od USA nie je o nútenej práci, ale o vytváraní nezamestnanosti. Nechráni ľudské práva, ale pod rúškom ľudských práv poškodzuje prežitie a práva na zamestnanie ľudí v Sin-ťiangu,“ uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin. „Čína to dôrazne odsudzuje a rozhodne sa proti tomu stavia. Prijmeme opatrenia, aby sme rozhodne chránili legitímne práva a záujmy čínskych podnikov.“