BMW v roku 2008 uviedlo Projekt i, ktorý mal za cieľ priniesť úplne novú koncepciu tvorby automobilov. Kto o rok neskôr uvidel koncept BMW Vision EfficientDynamics, určite nepredpokladal, že sa bez výraznejších zmien dokáže pretaviť aj do reálneho automobilu.
Stalo sa, po predstavení BMW i8 Concept v roku 2011 sa narodilo BMW i8 (2013). Jeho futuristické tvary si zamilujete na prvý, druhý aj tretí pohľad. Nezunuje sa, naopak bude vás lákať stále viac. „Poď, sadni si, naštartuj ma a užívaj si to…“, prihovorí sa vám, vždy keď sa priblížite.
V redakcii sme i8-čku testovali týždeň a priznám sa, že som začal rozmýšľať nad tým, ako na tak drahé auto zarobiť. Nie, nie je to racionálne, veď i8-čka nemá takmer žiadny kufor, nie je vhodná ani pre rodinu…
Kde sa s i8-čkou ukážete, budíte pozornosť. Zabudnite na Porsche, Ferrari či Lamborghini, tie už má ktokoľvek. S BMW i8 sa odlíšite, navyše je za tým aj niečo viac – celá filozofia, s ktorou sa radi stotožníte.
Hodnotiť dizajn je silne subjektívne, objektívne som však nenašiel nikoho, komu by sa odvážne tvary i8-čky nepáčili. Naopak, vzbudzujú obdiv, nech sa na ňu pozriete z akéhokoľvek uhla.
Spredu BMW i8 ihneď zaradíte do rodiny BMW, nechýbajú totiž dôležité obličky. Ich plná výplň a modrá farba však naznačuje, že sa pozeráte na BMW z rodiny „i“.
Zamilujete si aj predné LED svetlá v tvare písmena U, a to nielen kvôli ich charakteru, ktorý výrazne podčiarkuje športový vzhľad. Týmto našim totiž nechýbali ani diaľkové laserové svetlá, ktoré svietia dokonale.
Cesta v noci je zážitkom, samozrejmosťou je automatické prepínanie svetiel. Vodiči však na dlhý svetelný lúč ešte nie sú pravdepodobne pripravení. Napriek tomu, že BMW dokázalo svetlá regulovať s cieľom neoslňovať, viackrát sa mi protiidúci vodiči pripomenuli bliknutím.
Testovaná farba Sophisto Grey s BMW i Blue prvkami modelu sedí dokonale, nechýbajú ani čierne lakované plochy. Ako celok BMW i8 pôsobí mimoriadne športovo a osobne ma najviac dostali vykrojené zadné svetlá. Nejde však len o dizajnové výstrelky, i8-čka sa totiž chváli aj dokonalou aerodynamikou.
Páčiť sa vám budú i vyklápacie dvere. Do auta sa tak musíte doslova „hodiť“ zadkom napred. Zvyknete si rýchlo, no zamrzí vás manuálne ovládanie dverí. Práve od „batmobilu“ by som očakával elektrické otváranie či zatváranie dverí, nehovoriac o elektrickom dovieraní.
Nehovorím, že dvere idú ťažko, nakoniec sú vyrobené z kombinácie karbónu, termoplastu a hliníka, aby boli čo najľahšie. Stlačenie tlačidla by však pôsobilo efektnejšie.
Interiér si vás taktiež ihneď získa. Pôsobí futuristicky a zároveň veľmi luxusne. Kožou potiahnutá prístrojová doska s modrým prešívaním, kožené čalúnenie výplní dverí či ergonomické sedadlá, jednoducho toto je koncept, ktorý si môžete kúpiť.
Najlepšie na tom je, že ak ste už niekedy sedeli v niektorom zo súčasných modelov BMW, budete ihneď ako doma.
Všetky ovládacie prvky sú totiž takmer na vlas rovnaké, a to počnúc tvarom radiacej páky automatickej prevodovky, cez panel klimatizácie, ovládač iDrive, širokouhlý displej navigačného systému končiac ovládacími tlačidlami okien či multifunkčného volantu.
Mne sa to páčilo a navyše som drobné zmeny predsalen objavil. Ak si totiž chcete zvoliť jazdný režim, dvojtlačidlom si prepínate iba medzi COMFORT a ECO PRO. Režim eDRIVE sa presunul pod tlačidlo štartovania.
Najzaujímavejší režim SPORT volíte zase posunutím radiacej páky automatickej prevodovky smerom k sebe.
Každý, kto v BMW i8 sedel a netušil, čo sa skrýva pod kapotou neveril. BMW i8 je totiž plug-in hybrid tvorený kombináciou 1,5-litrového 3-valcového(!) benzínového motora BMW TwinPower Turbo s elektromotorom.
Prvý má výkon 231 koní a druhý 131 koní, spolu dokážu i8-čku vystreliť na 100-ku za 4,4 sekundy. V hybridnom režime máte v podstate štvorkolku, kde prednú nápravu poháňa elektromotor a zadnú trojvalec.
Batérie sú rozložené rovnomerne pod podlahou. Ako však tvorcovia dosiahli ten krásny športový zvuk, je mi záhadou. Ak si vyberiete čisto elektrický režim pohonu, bude sa vám páčiť svišťanie v okolí auta, pričom na elektrinu dokážete reálne prejsť cca. 25 km.
Rýchlosť je pri čisto elektrickej jazde obmedzená na 123 km/h.
Nabíjať BMW i8 môžete aj zo štandardnej elektrickej siete, plné nabitie trvá približne 4 hodiny. O stave nabíjania sa dozviete cez aplikáciu BMW i Remote v smartfóne alebo ho môžete sledovať aj priamo na kľúči BMW Display Key, aký ponúka aj nová 7-čka.
Kľúč má totiž dotykový displej a dokáže zobraziť informácie o dojazde, stave nabíjania či stave uzamknutia auta. Môžete si s ním zapnúť aj klimatizáciu ešte pred nastúpením.
Kľúč však nie je s i8-čkou spojený cez mobilnú dátovú sieť, a tak nefunguje, ak sa vzdialite od auta ďalej. Musíte si dať pozor aj na jeho nabíjanie, nám vydržal takmer celý týždňový test.
Prístrojový panel je tvorený displejom, ktorého uhlopriečka mohla byť väčšia. Obruba s hrúbkou takmer tri centimetre nepôsobí najlepšie, na druhú stranu menší displej navodzuje športový charakter, čo bol pravdepodobne i zámer.
Samozrejmosťou je zmena grafiky pri zmene jazdných režimov a informácie o aktívnom pohone či dojazde. V i8-čke nechýba ani Head-Up displej či ďalšie technológie známe zo súčasných modelov BMW.
Prekvapilo ma, že som tu nenašiel adaptívny tempomat, napriek tomu, že auto dokáže upozorniť na kolíziu aj automaticky zabrzdiť pri rýchlosti do 60 km/h. Zato 360° pohľad na okolie som využíval často najmä pri parkovaní.
Navigačný systém bližšie netreba predstavovať, nechýbajú ani BMW i Connected Drive online služby. Oproti štandardu pridávajú pri navigácii aj informácie o dobíjacích staniciach, dokonca vidíte či sú obsadené alebo nie.
Som rád, že BMW neexperimentovalo a nevymýšľalo nový systém ovládania. Použitie BMW iDrive ovládača s dotykovou plochou totiž dlhodobo chválim a považujem za najlepšie riešenie ovládania multimediálneho systému v automobiloch vôbec.
BMW i8 sa na Slovensku začne predávať budúci rok. Za testovaný model s príplatkovou výbavou by ste zaplatili približne 145-tisíc €. Ak na to máte, i8-čku odporúčam. Odlíšite sa, zamilujete sa a budete si užívať auto budúcnosti už dnes.