Reklama

Blue Origin má veľké plány – súkromnú vesmírnu stanicu chce čoskoro

Zdroj | Blue Origin
Juraj Procházka
Zdroj | Blue Origin
Zdroj | Blue Origin

Blue Origin má ambicióznejšie plány ako len „vesmírny“ turizmus v podobe desaťminútových skokov na Kármánovu hranicu. Najnovšie vesmírna spoločnosť Jeffa Bezosa oznámila, že pracuje aj na vytvorení vlastnej vesmírnej stanice. Bude sa volať Orbital Reef a má ísť o „priemyselné a komerčné centrum“. Mala by začať fungovať už v druhej polovici tohto desaťročia.

Pozrite si

Let Blue Origin zdvihol latku a prekonal pár rekordov

Aktuálne sú na obežnej dráhe len dva obývateľné objekty – Medzinárodná vesmírna stanica ISS a čínska orbitálna stanica  Tchien-kung (Nebeský palác), s trojicou taikonautov na palube. To sa ale do niekoľkých rokov zmení. Po skončení oficiálnej životnosti ISS (možno až v roku 2030), sa táto môže zmeniť na pár rokov na vesmírny hotel pre turistov a Rusko sa prikláňa k myšlienke, že vybuduje vlastnú menšiu orbitálnu stanicu.

Zdroj | Blue Origin

Okrem toho viaceré súkromné spoločnosti plánujú budovať komerčné orbitálne stanice pre vedecké, aj turistické účely. Medzi prvými bola spoločnosť Bigelow Aerospace, ktorá vyvinula nafukovacie moduly pre výstavbu objektov vo voľnom vesmíre, aj na Mesiaci.

Blue Origin vyvíja svoju komerčnú vesmírnu stanicu Orbital Reef v spolupráci so Sierra Space, ktorá je dcérskou spoločnosťou korporácie Sierra Nevada a bude aj spoluvlastníkom stanice. Sierra Space je známa vďaka vývoju raketoplánu Dream Chaser, ktorý má začať prepravovať náklad na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS v roku 2022.

Zdroj | Blue Origin

Ďalšími partnermi Blue Origin v projekte Orbital Reef  sú Boeing, Redwire Space, Genesis Engineering Solutions a Arizona State University. Nie je jasné, aké kozmické lode a rakety budú použité pri výstavbe stanice a následnej preprave a logistike. Ťažká nosná raketa New Glenn od Blue Origin zatiaľ nie je k dispozícii, ale firma dúfa, že prepravu nákladu aj pasažierov na Orbital Reef bude môcť zaistiť loď Starliner od Boeingu a spomínaný Dream Chaser od Sierra Space.

„NASA a ďalšie vesmírne agentúry sa už viac ako šesťdesiat rokov venujú orbitálnym letom a dobývaniu vesmíru, čím pripravili cestu komerčným aktivitám, ktoré sa naplno rozbehnú v tomto desaťročí,“ povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Blue Origin Brent Sherwood.

Podľa údajov Blue Origin bude Orbital Reef obiehať Zem vo výške 500 kilometrov, o niečo vyššie ako ISS, a na palube bude môcť byť až 10 obyvateľov stanice. Rekord ISS, ktorá je aj o niečo väčšia, ako plánovaný objem 830 m3 v prípade Orbital Reef, predstavuje 11 astronautov súčasne.

Zdroj | Blue Origin

Brent Sherwood, tiež povedal: „Rozšírime prístup, znížime náklady a poskytneme všetky služby a vybavenie potrebné na normalizáciu vesmírnych letov. Na nízkej obežnej dráhe Zeme porastie pulzujúci obchodný ekosystém, ktorý bude generovať nové objavy, nové produkty, novú zábavu a globálne povedomie.“

Pozrite si

Bigelow Aerospace chystá mesačnú orbitálnu stanicu

Ambiciózne plány Blue Origin aj v tomto prípade vyzerajú zaujímavo, ale ich realizácia už býva tvrdším orieškom. Tým nechcem povedať, že sa projekt Orbital Reef v období rokov 2025 až 2030 nepodarí zrealizovať.

Dopyt po takejto stanici tu je už dnes. Na druhej strane jediným úspešným projektom Blue Origin je zatiaľ suborbitálny turistický program na okraj vesmíru na jednostupňovej rakete New Shepard. Doteraz (v tomto roku) letelo osem ľudí, vrátane Jeffa Bezosa a Williama Shatnera zo Star Treku. Ďalšie projekty, ako raketa New Glenn (ktorá by mala vynášať aj niektoré moduly Orbital Reef), lunárny modul Blue Moon, alebo satelitná internetová sieť Project Kuiper sú stále v rôznych fázach vývoja.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.