Momentálne najbohatší pozemšťan, zakladateľ internetového obchodu Amazon a vesmírnej spoločnosti Blue Origin Jeff Bezos ide neúprosne za svojou víziou vesmírnej turistiky. Po včerajšom teste je tento jeho zámer opäť bližšie k realite.
Hoci má Jeff Besos so svojou firmou Blue Origin rovnaký cieľ, ako Virgin Galactic Richarda Bransona – voziť turistov na hranicu vesmíru, ich východiská a prostriedky sú diametrálne odlišné. Kým Virgin Galactic použije malý raketoplán štartujúci z paluby špeciálneho lietadla, Blue Origin bude lietať s „kozmickou“ loďou vo forme kapsuly.
Takúto formu majú prakticky všetky súčasné pilotované lode od bývalých lodí Apollo, cez Sojuzy, až po pripravovanú loď Orion (NASA), alebo Dragon V2 (SpaceX). Loď Blue Origin zatiaľ označovaná ako Crew Capsule 2.0 včera prvýkrát odštartovala na palube nosnej rakety New Shepard na testovací let, hoci bez skutočnej posádky. Na palube sa nachádzala len umelá figurína „vesmírneho manekýna“.
New Shepard odštartoval po siedmy krát v misii označenej ako M7 zo štartovného komplexu Blue Origin v západnom Texase. Okrem kapsuly novej generácie bolo na palube aj 12 kusov komerčného a vedeckého nákladu. Nosič dopravil kapsulu až na suborbitálnu dráhu do výšky 99,39 km a tá potom úspešne pristála pomocou padákov.
Najväčšie okná
Jeff Bezos na Twitteri nezabudol pripomenúť, že jeho nová kapsula má najväčšie okná vo vesmíre so šírkou 0,73 m a výškou 1,10 m. Pre vesmírnych turistov bude výhľad na zakrivený zemský glóbus jedným z hlavných zážitkov, preto veľké priezory ocenia.
Tým ďalším bude získanie skúsenosti, hoci len krátkodobej, s bezváhovým stavom. Keďže New Shepard nevynesie kapsulu až na obežnú dráhu, ale len na hyperbolickú, stav beztiaže nastane pri kontrolovanom páde pri návrate na Zem. Bude trvať niekoľko minút.
Kabína pre šiestich cestujúcich by mala poskytovať dostatok komfortu počas letu, a bezpečia počas pristávania. Podobne ako nosič New Shepard, aj kabína je určená na mnohonásobné použitie. Mimochodom, nosná raketa New Shepard aj pri tomto teste úspešne motoricky pristála na Zemi, po 10 minútach a 6 sekundách od štartu .
Pri vynášaní nákladu dosiahla najvyššiu rýchlosť Mach 2,94 (3 200 km/hod) a pri návrate Mach 3,74 (4 582 km/hod.). Ide o nesporný úspech Blue Origin, aj keď Elon Musk z konkurenčnej SpaceX pred časom poznamenal, že jeho firma hrá „trochu inú ligu“.
Je totiž rozdiel vynášať náklady na geosynchrónnu dráhu vo výške 36 000 km a dosahovať 1. kozmickú rýchlosť (28 440 km/hod) a tešiť sa z Mach 4 a výšky 100 km, čo sú hodnoty, ktoré dnes dosahuje Blue Origin .
Nebolo by však múdre Jeffa Bezosa podceňovať. O jeho suborbitálne lety už prejavila záujem aj NASA pre výcvik kozmonautov. A okrem turistiky sa nájde pre ne aj komerčné využitie. Okrem toho Blue Origin chystá aj výkonnú raketu New Glenn, ktorá bude dopravovať náklady na obežnú dráhu. Ďalšia súkromná vesmírna spoločnosť sa teda čulo hlási k životu.