Reklama
  • #Veda
  • 4 min.
  • 25.11.2015

Blue Origin dokázala s raketou vertikálne pristáť

Zdroj | Slate
Juraj Procházka
Zdroj | Slate
Zdroj | Slate

Súkromná spoločnosť Blue Origin, ktorá patrí zakladateľovi Amazonu Jeffovi Bezosovi, ohlásila zaujímavý úspech. Pri testovacom lete 23. novembra sa jej podarilo úspešne vertikálne pristáť s raketovým systémom New Shepard. Blue Origin vyvíja suborbitálne aj orbitálne dopravné prostriedky, ktoré v budúcnosti dokážu lacno dopravovať náklady a posádky do kozmu. Náklady má zredukovať viacnásobná použiteľnosť nosičov na báze princípu VTVL (Vertical Takeoff and Vertical Landing, čiže vertikálny štart a vertikálne pristátie).

Pozrite si

Ďalší miliardár stúpa do vesmíru – Jeff Bezos stavil na „Nového Sheparda“

New Shepard je práve z kategórie suborbitálnych, čiže mal by budúcich kozmonautov dopraviť na hyperbolickú dráhu s vrcholom čosi nad 100 km, aby na spodnej hranici vesmíru a za hranicou stratosféry zažili niekoľko minút trvajúci stav beztiaže. Pri takýchto letoch sa dajú získať neopakovateľné zážitky a zažiť pohľad na planétu z vesmírnej perspektívy. Vhodné sú preto pre vesmírnu turistiku, ale aj pre výcvik kozmonautov a niektoré kozmické experimenty.

Takéto lety pripravuje aj spoločnosť Virgin Galactic, ktorá pôvodne plánovala komerčnú fázu už na konci tohto roka. Tragická nehoda testovacieho stroja však celý projekt minimálne o rok spomalila.

Zdroj | Wikipedia

Pri aktuálnom teste nepilotovaná kozmická loď New Shepard dosiahla pri rýchlosti Mach 3 výšku 100 km a bezpečne pristála na padáku. Systém New Shepard je projektovaný tak, aby vyniesol na prah vesmíru troj- a viacčlennú posádku. Dôležité však je, že okrem kozmickej lode bezpečne vertikálne pristála aj nosná raketa BE-3. Bezos uviedol, že nosná raketa sa z výšky 100,5 km cez pásmo bočného vetra s rýchlosťou 320 km/hod dostala na zem, kde pristála len 1,3 m od stredu štartovacej základne.

Viacnásobne použiteľné nosné rakety, ba aj kozmickú loď, schopnú vertikálne pristáť bez padákov, vyvíja aj spoločnosť SpaceX. Niekoľko pokusov pristáť s nosnou raketou (tá bola normálne využitá ako prvý stupeň pri komerčných nákladných letoch do kozmu) na plávajúcej plošine sa však skončilo neúspešne. 22. augusta 2014 dokonca SpaceX diaľkovo zničil raketu Falcon F9R.

Tá má byť nástupcom testovacieho nosiča Grasshopper, ktorý, rovnako ako vyvíjaná kozmická loď DragonRider, dokáže mäkko pristáť na pevnom povrchu na štyroch odpružených nohách. Grasshopper je 10-násobne využiteľný nosič s vertikálnym štartom, aj pristávaním VTVL. Žiaden z uvedených prostriedkov zatiaľ nedosiahol obežnú dráhu, ale SpaceX už prevádza letové testy v atmosfére.

Pozrite si

Rutinné vesmírne lety menia sci-fi na realitu

Šéf SpaceX Elon Musk na Twitteri zagratuloval Jeffovi Bezosovi k úspešnému testu, ale neodpustil si štipľavú poznámku, že suborbitálne lety sú podstatne nižšou ligou, než lety do vesmíru, ktoré bežne robí SpaceX. Kým na dosiahnutie výšky 100 km stačí „kozmickej“ lodi dosiahnuť trojnásobok rýchlosti zvuku (Mach 3), na geostacionárnu obežnú dráhu, kam už SpaceX dokáže vynášať družice, je potrebná rýchlosť Mach 30 a stonásobne väčšie množstvo energie.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.