Reklama

Bioprotézy ovládané mozgom vrátia postihnutých do hry

Juraj Procházka

Vedci už dlhšie pracujú na pohyblivých protézach, ktoré majú nahradiť chýbajúce končatiny. Nie je to ľahká cesta, pretože okrem pohonných jednotiek je nutné vyriešiť aj napájanie a hlavne ovládanie mechanických častí.

bioproteza

Zaujímavý pokrok v tejto oblasti dosiahol tím vedcov z Chalmers University, ktorému sa podarilo zostrojiť bioprotézu napojiteľnú priamo na nervový systém pacienta. Ide o podobne jednoduché prepojenie protézy s telom, ako keď pripojíte na USB port počítača externé zariadenie.

Pozrite si: Batérie zinok-vzduch môžu odštartovať éru kyborgov

Bioprotézu vedci odskúšali na vodičovi nákladného auta, ktorý pred desaťročím prišiel o pravú ruku. Z videa je zrejmé, že dokáže pohodlne pohybovať prstami a uchopiť rôzne predmety. To umožní pacientovi s takouto protézou vykonávať mnoho bežných činností, vrátane práce s vŕtačkou, informoval portál Engadget.

V tejto fáze má ale bioprotéza stále ďaleko od skutočnej končatiny. Obmedzený počet stupňov voľnosti neumožňuje napríklad ruku krútiť ani ohýbať v lakti (silou vôle). Keďže prsty nemajú hmatové senzory, používateľovi chýba spätná väzba pri dotyku a zovretí rôznych predmetov. Manipulácia s krehkými predmetmi preto vyžaduje určitý nácvik, aby ich mechanická ruka nerozdrvila. Byť kyborgom nie je zatiaľ jednoduché.

Neprehliadnite: Daewoo nasadí exoskeletony. Bude z robotníka Iron Man?

V každom prípade však ide o výrazný posun v protetike. Navyše vedci pracujú na zdokonalenej verzii, ktorá by získala hmat a nositeľovi bioprotézy by umožnila zlepšiť kontakt s predmetmi počas manipulácie. Aplikovaná bionika tak pomôže zlepšiť kvalitu života postihnutým osobám a vráti ich do hry a možno aj do práce. Teoreticky nič nebráni vyvinúť na rovnakej báze aj protézy nôh a umožniť osobám s amputovanými končatinami chôdzu.

Foto: Engadget

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.