Výhody
- cenová dostupnosť
- automatický režim a zobrazenie polohy
- skrytá montáž a signalizácia pádu
Nevýhody
- dotatočné náklady (ročný paušál za dáta)
- poplach len cez notifikácie
- nedostupné pre bežné bicykle
BikeAngel má pomôcť majiteľom e-bikov, motoriek, skútrov či e-kolobežiek ochrániť ich elektrické hračky, no nielen to. Dokáže tiež informovať vašich blízkych, že ste mali práve nehodu. BikeAngel je malá krabička o veľkosti 5×5 centimetrov, ktorú vám nainštalujú na váš e-bike. Inštalácia je neviditeľná, dôležité je, aby bol bikeAngel napojený na batériu vášho bicykla.
Ide vlastne o GPS zariadenie s akcelerometrom (senzor pohybu a otrasu), Bluetooth a GSM vysielačom, ktoré viete ovládať cez aplikáciu vo vašom smartfóne s OS Android alebo iOS. Inštaláciu samotného zariadenia vykonávajú odborníci, pričom sa nemusíte obávať o záruku na batériu či časti vášho e-biku.
Cena samotného zariadenia je 187 eur, súčasťou je aj paušál na 1 rok. BikeAngel totiž obsahuje zabudovanú dátovú SIM kartu s pokrytím v krajinách EÚ, ktorá slúži na komunikáciu s aplikáciou. Cena ročného paušálu je následne 38 eur.
Tvorcom sa musí uznať, že vytvorili jednoduchú a funkčnú aplikáciu. Rýchle je aj spárovanie vášho smartfónu s bikeAngel. Najskôr sa však musíte v aplikácii zaregistrovať. Po prihlásení si pridáte nový bicykel, pričom budete potrebovať kód zariadenia. Pre komunikáciu s bicyklom máte na výber manuálny alebo automatický režim.
Osobne som počas niekoľko týždňového testu používal najmä automatický režim stráženia. Ten funguje tak, že ak sa priblížite k svojmu bicyklu s bikeAngel, automaticky sa nastaví do nestráženého režimu. Môžete tak s bicyklom manipulovať bez toho, aby nastal nejaký poplach. Samozrejme s výnimkou pádu, tento typ poplachu samozrejme funguje, pretože vás chráni. Ak sa od bicykla vzdialite, režim sa prepne do stráženého režimu.
V tomto prípade je bicykel sledovaný a ak by s ním niekto pohol, alebo sa ho snažil ukradnúť, ihneď o tom viete prostredníctvom poplachu priamo v aplikácii. Aplikácia využíva notifikácie, žiaľ nedokáže váš smartfón hlasno prezvoniť. Toto by som určite navrhoval vylepšiť, notifikáciu aj keď so zvukom si nemusíte všimnúť, určite totiž máte zapnuté aj rôzne ďalšie notifikácie aplikácií.
Prostredie aplikácie je triviálne. Mal som pocit, že niečo mi tu chýba, informácie o stave bikeAngel totiž vidíte len úzkej časti displeja. Kľudne mohla byť grafika cez celú obrazovku, bolo by to krajšie a možno aj jednoduchšie na používanie. Tvorcovia však počítali s tým, že pod sebou môžete mať zobrazených viacero pripojených bicyklov s bikeAngel.
V aplikácii vidíte niekoľko stavov. Stav Poplach neprehliadnete. Ikona zeleného zámku sa zmení na červený výstražný trojuholník a grafika vám znázorní čo sa deje. Ruka na bicykli znamená, že s ním niekto manipuluje. Indikuje totiž dotyk či drobný otras, napríklad môže ísť o spadnutie zo stojana. Poplachový stav bicykel v pohybe nebudete chcieť vidieť, tu už je vysoká pravdepodobnosť, že vám niekto váš e-bike kradne.
V tomto momente si viete pozrieť aj polohu bicykla v aplikácii Google Mapy, na ktorú je bikeAngel prepojený. Poplach môžete kedykoľvek vypnúť ťuknutím na riadok bicykla a zvolením položky Vypnúť poplach. Nepríjemný je aj stav, kedy stratíte s bikeAngel spojenie. Mne sa to počas testu našťastie stalo len jedenkrát.
V manuálnom režime je na vás, kedy si prepnete bikeAngel do režimu Strážený alebo Nestrážený. Manuálny režim je indikovaný kľúčikom a je vhodné ho zvoliť, ak chcete mať váš bicykel strážený, aj keď ste blízko pri ňom. V automatickom režime by bol vo vašej blízkosti nestrážený. Typickým príkladom je oddych v bufete, kedy je bicykel napríklad za vaším chrbtom a nevidíte naň.
Veľmi sa mi páči, že aplikácia indikuje aj pády. Ak počas jazdy dôjde k mechanickému preťaženiu bicykla vplyvom pádu alebo nárazu, túto informáciu taktiež vidíte na displeji cez notifikáciu. Jasné, že pre vás táto informácia nemá cenu, veď viete, že ste spadli alebo narazili. No aplikácia takúto informáciu môže poskytnúť aj ďalšiemu členovi vašej rodiny, ktorý má aplikáciu nainštalovanú a má prístup k vášmu e-biku.
Ak je to napríklad vaša priateľka, môže sa zaujímať či sa vám niečo nestalo a privolať pomoc, v aplikácii totiž vidí vašu presnú polohu pádu na mape. Ešte dôležitejšia je takáto informácia pre rodičov, ak má vaše dieťa e-bike s bikeAngel, viete, že sa niečo deje. Mimochodom, to že máte nainštalovaný bikeAngel nespoznáte na kapacite batérie e-biku, spotreba je minimálna. Priamo v aplikácii pritom vidíte stav nabitia batérie.
Celkovo som bol z funkčnosti bikeAngel nadšený, nikto ho nevidí a pritom vás chráni. Možno by som však pridal aj zaznamenávanie prejdenej trasy. Každopádne cena 187 eur (bez montáže) nie je vysoká, máte v nej 1-ročný paušál grátis. Škoda, že za ďalšie obdobie si budete musieť priplatiť. Každopádne, novinka si rozhodne zaslúži naše ocenenie TIP INOVÁCIA!