Reklama

Bezpečnejšie chodníky vďaka študentom a ich riešeniu LightRing

Richard Pliešovský

City Sharper – tak sa volá téma dvadsiateho prvého ročníka medzinárodnej vedecko-technickej súťaže First Lego League. Študenti každý rok vymýšľajú vlastný návrh na akékoľvek zlepšenie reálneho problému zo života, ktorý súvisí s danou témou.

Dievčatá a chlapci vo veku od 9 do 16 rokov sa v tomto roku zameriavajú na problémy týkajúce sa miest, napríklad dopravy, bezbariérového prístupu, vylepšenia verejných priestranstiev, ale aj predchádzaniu prírodným katastrofám.

Ich úlohou je nájsť problém vo svojom okolí, vymyslieť riešenie na daný problém a skonzultovať ho s odborníkmi. Do súťaže sa zapojil aj bratislavský tím Hexadron s inovatívnym riešením LightRing.

Pri hľadaní problému si deti z teamu Hexadron spísali dokonca 36 problémov a situácií, ktoré si všimli vo svojom okolí. Z nich následne vybrali tie, ktoré naozaj vedia svojimi silami reálne vyriešiť. Nakoniec si ako úlohu vybrali to, s čím sa stretávajú každodenne pri ceste do školy – rozhodli sa riešiť konflikt kolobežkárov a cyklistov s chodcami.

Zdroj | Hexadron team
Zdroj | Hexadron team

Elektrické kolobežky síce už podľa nových pravidiel patria na cesty, avšak obyčajné kolobežky, ktoré školáci bežne používajú, zdieľajú chodníky s chodcami. Dokonca podľa prieskumu organizovaného tímom vyšlo, že takmer polovica respondentov už bola svedkom kolízie.

Zdroj | Hexadron team

Ako riešenie problému zvolili vhodnejšiu metódu do mesta než je zvonček. Použitie zvuku v meste sa môže niekomu zdať nepríjemné a predbiehaní chodci sa môžu zľaknúť. Cieľom je využiť verejný priestor a chodník tak, aby nikto nebol obmedzovaný, aby sa ani chodci necítili vytláčaní, ale zároveň aj kolobežkári vedeli bezpečne prepravovať.

Pozrite si

Z kolobežkárov sa stanú účastníci cestnej premávky

Rozhodli sa použiť laserové lúče, ktoré by zasvietili až pred chodcov viacero svetelných bodov signalizujúcich smer jazdy kolobežky. Chodci by vďaka nim včas postrehli, že sa zozadu blíži rýchlejší kolobežkár, alebo hoci aj cyklista či korčuliar. Dá sa ľahko zabrániť situácii, že chodec vojde kolobežkárovi priamo do cesty. Použitie laseru namiesto obyčajného svetla zabezpečuje viditeľnosť aj cez deň.

Aký je váš názor na nový „update“ kolobežiek? Boli ste tiež účastníkom alebo svedkom kolízie? Privítali by ste takýto svetelný zlepšovák?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.