Spoločnosť Energous, ktorá vyvinula technológiu bezdrôtového nabíjania a napájania WattUp, čoskoro zasiahne do reálneho diania v tejto oblasti. Ešte koncom roku 2017 získala povolenia amerického regulačného úradu FCC na prevádzkovanie zariadení prenášajúcich energiu na krátke a stredné vzdialenosti (cca do 1 metra).
Súboj technológií
WattUp s „dlhým“ dosahom však dokáže prenášať energiu až do 5 metrov a , čo je podstatné, aj do pohybujúcich sa zariadení. Smartfón nemusíte ani vybrať z vrecka a po príchode do pokrytej miestnosti sa automaticky môže nabíjať.
Aktuálne na podujatí CES 2018 firma predstavila niekoľko integrovaných obvodov pre vysielače aj prijímače bezdrôtových napájacích systémov. Čipové sady WattUp sú výsledkom spolupráce s výrobným partnerom Dialog Semiconductor. Ten je popredným výrobcom integrovaných obvodov a urýchli dostupnosť bezdrôtového nabíjania WattUp pre partnerov a trh ako celok už v roku 2018.
Hoci sme nedávno písali, že bezdrôtové nabíjanie cez Qi môže vplyvom WattUp skončiť, nebude to také jednoduché. Hoci Qi, založená na princípe elektromagnetickej indukcie, je „naprosto scestná a strelená“ technológia, má za sebou loby najsilnejších technologických hráčov, ktorí ju tvrdošijne presadzujú. Do svojich smartfónov iPhone 8 a iPhone X ju najnovšie začlenil aj Apple.
To expresívne vyjadrenie na adresu Qi nebudem na tomto mieste širšie rozvíjať. Jedným z dôvodov je ale fakt, že ide síce o „bezdrôtové“, ale stále kontaktné nabíjanie. A daňou za lenivosť zapojiť konektor do nabíjačky, namiesto položenia zariadenia na podložku, sú energetické straty.
Vo všeobecnosti existujú tri typy bezdrôtového nabíjania. Jedným sú nabíjacie podložky, ktoré používajú pevne zapojené cievky na elektromagnetickú indukciu. Druhým sú systémy využívajúce elektromagnetickú rezonanciu, aké dodáva firma WiTricity, a tretím je nezávislé rádiofrekvenčné (RF) bezdrôtové nabíjanie, ktoré umožňuje prenos energie až do vzdialenosti rádovo metrov.
WattUp prichádza. Aj s otáznikmi
Práve takúto technológiu využíva WattUp. Detaily o samotnej technológii sa zatiaľ v médiách neobjavili a skúpa je aj samotná firma Energous, ktorá technológiu vyvíja. Uvádza len, že vysielač funguje podobne ako Wi-Fi router a na bezdrôtový prenos využíva pásmo 5,8 GHz a najnovšie aj 900 MHz.
Na CES 2018 spoločnosť Energous predstavila riešenia na báze integrovaných obvodov pre vysielače, zosilňovače a prijímače bezdrôtových prenosov. Nové čipové sady využívajúce technológiu WattUp pre bezdrôtové nabíjanie boli vyvinuté v spolupráci so spomínaným Dialog Semiconductor.
V prvom rade ide o nové čipové sady DA1210 vybavené dôležitým modulom pre beamforming a výkonový zosilňovač DA3210. Spoločnosť Energous tiež upgradovala plne integrované vysielače DA4100 a DA2210 na podporu frekvenčného pásma 900 MHz.
Počet integrovaných obvodov pre beamforming, výkonových zosilňovačov a antén závisí od veľkosti dodávaného výkonu a požiadaviek pokrytia. Podľa slov Energous Corporation sa WattUp líši od starších bezdrôtových systémov nabíjania tým, že prináša napájanie na diaľku. Vzniká tak „bezdrôtový zážitok“, ktorý používateľom umožní nemyslieť na to, kde svoje zariadenie momentálne odložili.
https://www.youtube.com/watch?v=WueTYzXJz9g
Otázkou je však elektromagnetický smog a expozícia neionizujúcim žiarením. Takýto vysielač môže pracovať podobne ako Wi-Fi router, ale jeho v zásade všesmerovo vyžarovaný výkon bude o niekoľko rádov vyšší. Pokojne môže ísť o výkon 100- až 1000x vyšší, keď namiesto 50 mW z Wi-Fi routra „vypálite“ do priestoru jednotky, až desiatky wattov RF žiarenia z vysielača WattUp.
To sa smelo vyrovná výkonu segmentu základňovej stanice mobilnej siete, proti ktorej ste spisovali petíciu, keď ju chcel operátor umiestniť na streche vášho bytového domu. Teraz sa môžete osmeliť a zapojiť si ju doma v obývačke. Aké budú poznatky a reakcie snáď čoskoro uvidíme.
Energous síce tvrdí, že prenos je riadený sofistikovaným softvérom, ale fyzika je v tomto prípade jednoduchá a neúprosná. Ak sa majú zariadenia nabíjať, či napájať, a to v pohybe (po miestnosti), prenos energie nemôže byť úzko smerový.
S tým sú spojené nevyhnutné straty, ale aj zbytočné ožarovanie objektov, ktoré to nepotrebujú. Ten „bezdrôtový zážitok“ pri prenosoch skrz celú miestnosť tak nakoniec nemusí byť vôbec taký atraktívny, ako sme dúfali.