Reklama

Bez spojenia niet velenia. Čo prinesú prepojené autá?

Zdroj | SMATS Traffic Solutions
Juraj Procházka
Zdroj | SMATS Traffic Solutions
Zdroj | SMATS Traffic Solutions

V záplave inteligentných domácich zariadení a riešení s podporou internetu vecí (IoT) patrí vývoj inteligentnej mobility, ako sú dáta z pripojených vozidiel (connected vehicle data, CVD), medzi najsľubnejšie. Prepojené autá prinášajú nielen jasnú predstavu o budúcnosti automobilov, ale aj mestskej infraštruktúry, maloobchodných prevádzok, globálnych dodávateľských reťazcov a ďalších oblastí.

Pozrite si

Toyota sa spája s Microsoftom. Chce inteligentné autá

Ak nemáte 20-ročné vozidlo, je pravdepodobné, že vaše auto už samo dokáže získavať cenné informácie a výstupy. Tieto informácie zahŕňajú dáta o brzdení, doby chodu motora a mnohé iné, čím vytvárajú komplexný obraz o výkone vozidla, správaní vodiča a o tom, ako sú jednotlivé vstupy ovplyvnené rôznymi dopravnými situáciami.

Prepojené autá sú zdrojom obrovského množstva údajov, ktoré sa do konkrétnej automobilky, podľa značky vozidiel, prenášajú priamo z každého auta. Tieto dáta potom analyzujú odborníci, aby získali poznatky, umožňujúce cenné úpravy dopravných tokov v reálnom čase a oveľa viac.

Problém je, že väčšina automobiliek používa nekompatibilné systémy zberu a vyhodnocovania dát, takže petabajty dát, ktoré by dokázali efektívne využiť rôzne firmy a inštitúcie, vychádzajú nazmar.

Zdroj | Automotive Edge Computing Consortium

Sarah Larner, výkonná viceprezidentka pre stratégiu a inovácie spoločnosti Wejo pre portál VentureBeat hovorí, že len spoločnosť Wejo zhromaždila a analyzovala dátové výstupy z viac ako 66,8 miliárd jázd z približne 12 miliónov aktívnych pripojených vozidiel.

V roku 2021 bolo na cestách USA 84 miliónov prepojených áut a toto číslo vzrastie do roku 2035 až na 305 miliónov. Tento exponenciálny rast dátových tokov bude potrebovať aj exponenciálne väčšiu podpornú infraštruktúru. Rovnakou mierou však môžu rásť aj výhody a prínosy zo spracovania týchto údajov.

A čo konkrétne pomôžu prepojené autá vylepšiť? Realitou môžu byť menšie dopravné zápchy v špičkách vďaka optimalizovanému načasovaniu svetelnej signalizácie s aktualizáciami v reálnom čase.

Ďalším prínosom je zvýšená bezpečnosť a nižšie riziko nehôd vďaka komunikácii medzi prepojenými autami a cloudovými komunikačnými službami, ktoré môžu vodičov upozorniť na existujúce nehody a potenciálne riziká, napríklad prekážky na ceste.

Zdroj | Wejo

Odľahčenie dopravy prinesie znížené emisií v dôsledku skrátenia cestovných časov a počtu vozidiel bežiacich na voľnobeh.

Pozrite si

Bosch ConnectedWorld 2020 – prepojené tech budú všade

Prakticky všetky nové vozidlá sú dnes prepojené autá a prispievajú k rastu siete prepojených zariadení a strojov. Tá v blízkej budúcnosti zmení náš spôsob života k lepšiemu. Aspoň v to musíme dúfať. Skeptici sa totiž obávajú zneužívanie údajov z prepojených áut – ani nie tak hackermi, ako skôr vládami jednotlivých krajín. Monitorovaním polohy a údajov z vášho vozidla môžu inštitúcie (v horšom prípade aj zločinci) získať množstvo cenných údajov. Na ich základe by mohla autoritárska vláda napríklad realizovať určité obmedzenia voči konkrétnym osobám atď.

Optimistický scenár hovorí, že prepojené autá budú čoraz inteligentnejšie, pričom budú využívať výhody pokročilej konštrukcie a špičkových výpočtových schopností, aby bola jazda bezpečnejšia, menej stresujúca a udržateľnejšia.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.