Drony sú rok od roku populárnejšie a medzi cestovateľmi sú doslova modlou. Ak sa chystáte na dovolenku a aj vás napadlo, že by ste si dronom spravili fotky a videá, najprv si naštudujete pravidlá cieľovej destinácie.
Tohto mesačný seriál o dronoch sme odštartovali článkom Drony sú hit nielen počas leta, v ktorom sme si drony vo všeobecnosti predstavili, povedali niečo o štandardizácii a tiež niečo o ich využití.
V ďalšej časti seriálu sme vám ponúkli tipy na to, ako vybrať dron presne podľa svojich potrieb a tretí diel sme venovali legislatíve na Slovensku.
Keďže je dovolenkové obdobie a vďaka dronom si vieme spomienky na zaslúžený relax zachovať o niečo atraktívnejšie, dnes sa pozrieme na zopár krajín a to, ako a či sa v nich môže lietať, resp. za akých podmienok.
Ak ste nadšeným pilotom dronu a zároveň cestovateľ, rozhodne by ste mali mať vo svojich záložkách uloženú stránku dronerules.eu. Tá je aj v Slovenčine a ponúka základný prehľad pravidiel, predpisov a odporúčaní týkajúcich sa dronov vrámci Európskej únie.
Táto stránka je spolufinancovaná z Európskych zdrojov a ako prvé sa vás bude pýtať, či ste profesionálny pilot alebo rekreačný. Časť pre rekreačných pilotov ponúka menu, v ktorom nájdete Vaše povinnosti, Zdroje, Predpisy, Správy a všetky regulácie vydané EU. Príjemne zjednodušené video ponúkajúce základné všeobecné pravidlá rozhodne poteší.
Chorvátsko
V Chorvátsku správa dronov spadá pod Chorvátsku agentúru pre civilné letectvo. Lietanie tiež obmedzuje alebo reguluje Ministerstvo mora, cestovného ruchu, dopravy a rozvoja. Celú problematiku rieši najmä zákon 104/18, ale keďže je po Chorvátsky, asi nám úplne nepomôže.
Preto potešilo, že Chorváti vydali, síce veľmi zjednodušené, no na základný prehľad postačujúce pravidlá lietania v krajine. Tie vyšli ako informačný leták, ale aj ako inštruktážne video.
Pravidlá sú v skratke o tom, že ako pilot bezpilotného lietajúceho zariadenia sa musíte registrovať na stránke Chorvátskej agentúry pre civilné letectvo. Musíte sa vyhýbať lietaniu v zónach, v ktorých je to vyslovene zakázané. Dobrá správa je, že je povolené zhotovovať foto či video záznam. Pred každým letom má pilot povinnosť dron skontrolovať a odstrániť prípadne chyby.
Pilot počas letu musí mať dron na dohľad, horizontálna vzdialenosť od ľudí musí byť 30 metrov, od skupiny ľudí 50 metrov a nie je povolené lietať nad zhromaždeniami a skupinami ľudí. V noci je lietanie zakázané, s dronom sa najbližšie ku kontrolnej leteckej veži môžete priblížiť na 5 kilometrov.
Všetky regulácie sú zhrnuté v tomto dokumente. Ten je podrobnejší než leták a video, no zároveň vás pri jeho študovaní neprejde chuť na lietanie.
Taliansko
ENAC, Taliansky úrad pre civilné letectvo, má pravidlá nastavené pomerne prísne. V roku 2016 zadržala talianska polícia francúzskeho turistu, ktorý lietal s dronom okolo Kolosea. Zadržanie bolo pokutované ako priestupok, no Francúzovi za lietanie bez príslušných povolení hrozila pokuta do výšky 113-tisíc eur.
V takomto prípade si poviete, že sa už oplatí naštudovať si potrebné predpisy a regulácie. Na stránke ENAC sa v anglickej verzií preklikáte až do sekcie, ktorá vás má odkázať na kompletnú dokumentáciu regulujúcu lietanie, no samotné predpisy a regulácie sú už len v Taliančine.
Medzi najdôležitejšie pravidlá patrí, napríklad, nutnosť označiť ako dron, tak jeho ovládacie zariadenie, identifikačným štítkom. Od 1. júla 2016 musia byť drony, ktoré prenášajú obraz v reálnom čase, vybavené elektronickým identifikačným zariadením. Pilot musí mať počas letu dron na dohľad, nesmie sa lietať v noci. S dronom nesmiete lietať ponad dav ľudí a uskutočnovať prelety ponad kultúrne, spoločenské alebo športové akcie.
Rekreačný dron môže vzletieť do výšky maximálne 70 metrov nad zem a nesmie sa priblížiť bližšie ako na vzdialenosť 5 kilometrov k akémukoľvek letisku. V prípade, že by ste chceli v Taliansku lietať pre komerčné účely musíte to oznámiť ENAC, vyplniť pomerne podrobné povolovacie dokumenty a zaplatiť poplatok vo výške 94€.
Grécko
Drony sa do oficiálnej legislatívy dostali aktualizáciou zákonov z 1. januára 2017. Do tohto dátumu v krajine existovali čiastočné predpisy a regulácie, no boli veľmi nekompletné a ich výklad bol veľmi všeobecný.
Kompletné znenie regulácie lietania s dronmi v Grécku v anglickom jazyku nájdete na stránke gréckeho Úradu pre civilné letectvo. V skratke, v prípade že chcete lietať vo vzdialenosti 50 metrov a viac od pilota, budete musieť kontaktovať Helénsky úrad pre civilné letectvo (HCAA). Tu budeme musieť odovzdať pomerne podrobné informácie ako o vás, tak o samotnom drone. Ak máte dron s registračným číslom mimo EU, úrad bude vyžadovať samostatné tlačivo na registráciu. Tiež sa budete musieť preukázať platným osvedčením z leteckého výcviku. Priamo na mieste, pred samotným letom, sa budete musieť nahlásiť na najbližšej policajnej stanici.
Samotné pravidlá počas lietania sú takmer totožné s tými, ktoré sa uvádzajú na dronesrules.eu, čo je logické nakoľko ide o reguláciu Európskou úniou. Zaujímavejšie však je to, ako sa v skutočnosti na nariadenia prihliada. Jeden z nadšených dronistov, ktorý v Aténách žil 3 mesiace a aktívne v meste lietal, povedal, že počas jeho pobytu bol na lietanie s dronom upozornený len raz.
Bolo to počas lietania v Olympijskom štadióne. Myslí si však, že mu nezakázali lietať pretože lietal dronom, ale pretože na štadióne vo všeobecnosti treba rôzne povolenia. O pokute nič nepovedal.
„Severná Afrika“
V dovolenkovom žargóne pod Severnou Afrikou rozumejme Maroko, Tunisko a Egypt. Prvá spomínaná krajina je pre Slovákov, ako dovolenková destinácia, stále populárnejšia a dostupnejšia, ostatné dve sú all inclusive evergreenmi.
Maroko sa reguláciou dronov zatiaľ oficiálne nezaoberá, aj keď prísľub na vytvorenie právneho rámca sa v médiách už objavil. Aktuálne by malo platiť, že v krajine sa môže slobodne lietať s dronmi, ktoré sú zakúpené na území Maroka. Akýkoľvek dron privezený zo zahraničia je automaticky považovaný za ilegálny a bude okamžite zabavený.
Dohľadať právne informácie o používaní dronov v Tunisku sa vám zrejme nepodarí. Stránky venujúce sa lietaniu s dronmi tvrdia, že tu regulácie nie sú. Avšak, krajina má podporovať študentskú súťaž v lietaní dronov. Môže to znamenať pozitívny vzťah krajiny k tomu druhu lietania aj pre cudzincov, ale nemusí. Egypt striktne zakazuje používanie dronov na území krajiny.
A ďalšie…
Dopátrať sa k niečomu, čo by sme mohli označiť za zóny bez regulácie používania dronov, dnes už nenájdete. Práve naopak, na miestach, kde by ste reguláciu dronov, či ich absolútny zákaz naozaj nečakali, sú pravidlá najprísnejšie. Ako príklad môžeme uviesť Antarktídu. Tu je rekreačné lietanie absolútne zakázané.
Zaujímajú vás aj ďalšie krajiny a ich regulácie pre používanie dronov? Užitočnou pomôckou vám bude mapa z cestovateľského blogu foxnomad.com. Autor blogu sa rozhodol pozbierať základné informácie okolo lietanai s dronom o každej jednej krajine na svete. Jeho projekt stále nie je hotový, no väčšinu krajín sveta už pokrýva. Výhodou je, že mapa je pravidelne aktualizovaná. Naposledy 1. júla 2019.
Zelená znamená, že vo všeobecnosti je v krajine povolené drony používať. Žltý terčík znamená, že lietanie s dronom podlieha prísnym pravidlám alebo nezmyselne dlhým byrokratickým procesom, patrí sem napríklad Česko. Červený terčík znamená, že dovoz a používanie dronov je prísne zakázané alebo zásadne obmedzené. Túto farbu si od blogera vyslúžilo aj Slovensko. Šedý terčík znamená, že krajina ešte nemá dáta zanesené do mapy.