Reklama

BenQ EW3270U šetrí oči, má HDR10 a USB-C port. Má vôbec nedostatky?

Zdroj | BenQ
Števo Porubský
Zdroj | BenQ
Zdroj | BenQ
92 %
Obrovský 4K Ultra HD monitor z dielne BenQ dokazuje, že aj cenovo dostupný model môže mať USB-C pripojenie, podporu HDR a zaujímavé funkcie. Jednou z nich má byť aj B.I.+ pre prispôsobenie jasu podľa okolitých podmienok. Ako tento celok funguje?

Výhody

  • výborný obraz
  • HDR10
  • 4K Ultra HD rozlíšenie

Nevýhody

  • nemožnosť nastavenia výšky
  • USB-C nenabíja notebook
  • chýba manažment káblov

BenQ EW3270U je obor. To pochopíte už pri kúpe, kedy vám príde veľká krabica so šetrne zabaleným monitorom. Ten má  v názve označenie 32, no presnejšie má 31,5″ uhlopriečku, čo je 80 cm. Ten centimeter vám ale chýbať vôbec nebude.

Rozbalenie a zloženie monitora je otázkou 5 minút. Jediné, čo potrebujete, je krížový skrutkovač a nechty na odstránenie ochranných fólií z podstavca a nohy. Stojan je z dvoch častí – L-ka a stojanovej nohy. Po jeho zložení (aj bez skrutkovača) stačí stojan umiestniť do predpripraveného miesta v zadnej časti a priskrutkovať ho. Ak ale nechcete monitor na stojan, využiť môžete i nenápadný VESA 100 úchyt.

Dizajnom sa BenQ EW3270 hodí do kancelárie, ale pokojne aj študentskej izby či grafického štúdia. Na tele prakticky nič nevyrušuje. Zadná časť je kompletne plastová s hladkým povrchom s logom BenQ v hornej časti. Pod ním je spomínaný VESA úchyt, vpravo dole zas Kensington slot pre uzamknutie a držiak na stojan vo vyrezanej časti. Tá v spodnej časti obsahuje porty na pripojenie.

Okrem dvojice HDMI 2.0 portov nechýba ani DisplayPort 1.4, či dokonca USB-C port. Toto je pre mňa v tejto cenovej kategórii najväčším prekvapením. Tým pozitívnym. Radosť ale netrvala dlho, keďže podľa očakávaní by mal USB-C port i nabíjať pripojené zariadenie. To je aj cieľ USB-C, aby vám na všetko (nabíjanie i prenos obrazu) stačil jeden kábel. Tu nestačí. BenQ EW3270U dokáže dodávať iba 5W, čo je na pripojený notebook žalostne málo. Smartfón s ním ale nabijete.

Napriek tomu som rád, že výrobcovia okrem HDMI a DisplayPortov pridávajú do monitorov už aj USB-C. Vďaka tomu nepotrebujem na MacBook Pro od Apple (ale aj množstvo iných nových notebookov bez HDMI) žiadny adaptér pre HDMI pripojenie. Takých monitorov pritom zatiaľ nie je vôbec veľa. Posledným portom je klasika – 3,5 mm audio port na pripojenie slúchadiel alebo reproduktorov. Tak odpadá nutnosť ich pripájania po každom pripojení monitora k počítaču, tabletu alebo smartfónu.

Za mínus by som označil aj absenciu manažéra káblov. Aspoň nejakú sponu v zadnej časti nohy stojana by som uvítal určite nielen ja. Tým, že noha je čierna, vyriešiť sa to dá rýchloupínacou páskou. Podstatne väčšia nevýhoda je však absencia možnosti výškového nastavenia. Jedinou možnosťou úpravy je naklonenie o -5°, resp. +15°. Taktiež nie je možné monitor otáčať o 90° pre vertikálnu prácu. Vyriešiť to musíte VESA stojanom, príp. výškové nastavenie zas časopismi alebo knihami, či špeciálnymi prípojnými stojanmi na stôl pre monitor.

Ale späť k dizajnu. Predná strana má pomerne tenký rámik okolo displeja, ten má zhruba 1 cm. Hrubší rámik je v spodnej časti, kde je i logo BenQ. Pod ním je jedna z najzaujímavejších častí monitora. Vo výčnelku, ktorý si všimne azda každý, sú zabudované snímače pre technológiu B.I.+. O tej si však povieme neskôr. V pravej časti je logo HDR a B.I.+ a tlačidlo na ich zapnutie.

V spodnej časti, ktorá je pre bežného používateľa neviditeľná sú aj stereo reproduktory. Hrajú priemerne, lepšie ako väčšina reproduktorov v notebookoch, no odporúčam radšej slúchadlá alebo externé reproduktory. Hlavne ak chcete monitor využívať na multimédiá.

Okrem reproduktorov je v spodnej časti aj niekoľko ovládacích tlačidiel. Nimi prechádzate pomerne bohatým menu monitora, vrátane rýchleho menu (prvé dve tlačidlá s možnosťou úpravy vlastného rýchleho menu) pre úpravy modrého svetla či farebného režimu s až 11 režimami, vrátane HDR, Ciname HDR, DCI-P3 či Rec.709. Cez menu si môžete tiež vybrať zdroj obrazu pre prípad, že k monitoru máte pripojených viacero zdrojov cez zadné porty. Tlačidlo v strede slúži na vstup do kompletného menu monitora.

V ňom je možné nastaviť Eye Care funkcie, ako už spomínané Modré svetlo, ale aj B.I.+ senzoru, ale aj nastavenia obrazu a pokročilých nastavení obrazu, zvuku a monitora. Z jazykov OSD menu je nám najbližšia čeština. Zaujímavá je funkcia Chytrého zaostrenia. Ide vlastne o výrez na displeji, v dvoch veľkostiach, ktorý je možné presúvať po ploche.

Kým vo výreze vidieť všetko jasne a zreteľne, všetko ostatné je tmavšie. Funkcie ja vhodná pri sledovaní videa, alebo prezentácie, na ktorú sa musíte sústrediť. Šikovná funkcia na obmedzenie prokrastinácie.

BenQ EW3270U má už spomínaných 80 cm uhlopriečky panela typu VA TFT. Ten ponúka rozlíšenie výborných 3 840 x 2 160 px s kontrastom 3 000:1 a obnovovacou frekvenciou na úrovni 4 ms! Aj vďaka tomu, aj vďaka podpore AMD Free-Sync je monitor možné využiť aj na hranie hier.

Pre mňa osobne má však väčší význam režimy obrazu. EW3270U podporuje aj DCI-P3 (95% pokrytie) či Rec.709 a 10-bitové farby. Pre prácu s multimediálnym obsahom, ale aj na večerné pozretie si seriálu je výborný. Hlavne ak sa pozriete aj na cenu, ktorá podlieza sumu 400 €.

Hoci ide vďaka 80 cm uhlopriečky o obludu, už po pár dňoch si na ňu oči tak zvykli, že pri práci na menšom monitore mám akosi málo pracovného miesta. Displej je totiž tak veľký, že si ho pohodlne môžete rozdeliť na dve pracovné plochy, prípadne rovno na štvrtiny a teda na 4 plochy, resp. okná. V takom prípade je ale dobré si ho posunúť bližšie, aby ste nemuseli škúliť. 4K UHD rozlíšenie vie spraviť poriadne maličké fonty.

Obnovovacia frekvencia je 50/60 Hz, čo na 4K UHD monitor tiež nie je vôbec zlé. Jas 300 cd/m2 mohol byť o čosi lepší, ale aspoň nevypaľuje oči a nie je to taký rozdiel medzi displejom notebooku a monitorom.

VA panel patrí kvalitou obrazu zhruba do strednej triedy a tak ho BenQ o čosi vylepšil. Prvým plusom je podpora HDR10. Druhým je B.I.+. HDR BenQ v prípade absencie v zdrojovom obraze emuluje, zapnúť ho treba pomocou hardvérového tlačidla v pravom spodnom rohu pod displejom. Emulácia nie je úplne dokonalá, obraz je však o čosi jasnejší.

V spodnom rohu obrazovky je vždy po stlačení tlačidla HDR| B.I.+ info o tom, aký režim máte zapnutý.

Záleží však o farebného profilu, ktorý máte zvolený a od režimu HDR. Okrem toho je však v menu možné zapnúť aj tri úrovne tzv. Super rozlíšenia, ktoré ešte viac vylepšuje bežný obraz. Jedná sa hlavne o obraz v SDR kvalite s nižším rozlíšením.

Podstatne zaujímavejšou funkciou je spomínaná B.I.+. Ide o skratku Brightness Intelligence Plus. Tá má na starosti, aby bol zrak používateľa chránený čo najviac. Využíva k tomu snímač okolitého svetla pod logom BenQ v prednej časti. Osobne som si to vyskúšal hneď po vybalení monitora v kancelárii a následne doma.

Kým v kancelárii bol obraz jasný s vyvážením bielej ako sa patrí, keď som ho zapol pri večerných dorábačkách doma, displej sa prispôsobil inému okolitému svetlu a upravil vyváženie bielej do teplých odtieňov a znížil intenzitu podsvietenia.

Vďaka tomu má byť môj zrak vo väčšej pohode, hlavne čo sa týka večernej práce na monitore. A to aj po hodinách práce. Monitor v poslednej dobe používam hlavne doma, nielen večer, ale aj počas homeofficov. Výsledok neviem zatiaľ posúdiť, ale mám pocit, že ma večer pred spaním bolia oči menej.

Jedinou nevýhodou je, že B.I.+ nemôžete mať zapnutý počas práce s multimédiami. Na druhý deň by ste bolo prekvapení, ako ste fotky či videá upravili. Zároveň je BenQ certifikovaný od TUV Rheinland pre elimináciu blikania. Mimochodom, informáciu o tom, že snímač a technológia B.I.+ fungujú si ľahko zapnete v menu monitora. Následne sa vám bude zobrazovať malá ikonka pri každej zmene jasu a vyváženia bielej.

Monitor BenQ EW3270U kúpite za 362,90 €. Vzhľadom na ceny konkurencie ide o veľmi priaznivú cenu. Ak hľadáte veľký monitor s výbornými farbami a funkciami navyše, možno ste ho práve našli.

BenQ EW3270U ma prekvapil na celej čiare. Aj keď som od neho čakal veľa, dostal som ešte viac. Vynikajúci obraz, podpora všetkých možných obrazových profilov, praktická funkcia B.I.+ či emulácia HDR z horšej kvality obrazu sú silné argumenty. Navyše cena je v súčasnosti veľmi príjemná.

Nie je tak prekvapením, že si od nás zaslúži ocenenie Tip redakcie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.