Reklama

Banky nás varujú: Tento podvod je ťažké odhaliť!

Zdroj | Karolina Grabowska | Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Karolina Grabowska | Unsplash
Zdroj | Karolina Grabowska | Unsplash

Nech si dávame akokoľvek dobrý pozor, podvodníkom sa vždy podarí mať pred nami náskok. Neúnavne prinášajú nové a nové spôsoby, vďaka ktorým nás dokážu pripraviť o peniaze.

Bezpečnostní experti opäť bijú na poplach, opäť sa totiž objavil nový druh podvodu. Napriek tomu, že sa o ňom informovalo, počty podvedených stále stúpajú aj o viac ako sto percent. O čo ide?

Veľmi dobre prepracovaný typ podvodu dokáže odhaliť len mizivé percento ľudí. Odhady odborníkov hovoria o tom, že bude ďalej rásť. Podstata podvodu je pomerne jednoduchá. Zločinci sa vydávajú za vašich známych. Darí sa im to vďaka tomu, že posielajú správy z whatsappu vašich priateľov. Svoje obete žiadajú o podporu, resp. pôžičku.

Obsah pokračuje pod reklamou

Šéf bezpečnosti v Slovenskej sporiteľni, Ján Adamovský, hovorí, že ste možno aj vy sami „dostali správu do whatsappu, v ktorej vás niekto známy žiada o podporu mladého talentovaného dievčaťa v ankete s hlavnou cenou – štipendiom na bezplatné vzdelávanie na celý budúci rok.“

Aký je dôvod? V tomto prípade im ide najmä o to, aby dostali váš whatsapp pod kontrolu. Onedlho vás nasmerujú na pomerne dôveryhodne vyzerajúcu stránku. Ak vtedy súhlasíte v jednom kroku s autorizáciou nového zariadenia, získajú cez webové rozhranie potrebnú kontrolu nad četovacou apkou.

Potom to už ide rýchlo. Keď sa už zločinci dostanú k vašim kontaktom, časti vašich známych posielajú rovnakú správu, napr. žiadosť o podporu talentovaného dieťaťa v súťaži. Vďaka tomu rýchlo narastá okruh potenciálnych obetí.

Podvodníci pokračujú. Druhej časti vašich whatsappových kontaktov posielajú z ukradnutého whatsappového účtu žiadosť o pôžičku. V tomto prípade sa nesnažia získať kontrolu nad whatsappom, ide im o získanie peňazí. Kyberzločinci sú pripravení aj na to, že im ich obete nepošlú peniaze len tak, bez akýchkoľvek otázok. Aby náhodou na konverzáciu nenarazil skutočný priateľ obete, sedia pred počítačom a odpovedajú na otázky skôr, ako to stihne reálny známy. Vedia, ako majú reagovať aj v prípade, že sa obeť pokúša o whatsapp call. Jednoducho napíšu, že teraz nemôžu hovoriť.

„Odporúčame preto určite si preverovať žiadosti o podporu v súťaži, pôžičku či čokoľvek ďalšie cez mobil a nie zavolaním cez aplikáciu,“ hovorí Ján Adamovský.

Zdroj | Shutterstock

Problémom je, že väčšina ľudí nemusí mať ani tušenie, že sa stali sa obeťami podvodu. Ak majú napríklad vypnuté notifikácie na prichádzajúce správy, vôbec nemusia zistiť, že sa im niekto nabúral do whatsappového účtu. Je evidentné, že na podvod naletelo oveľa viac ľudí, ako bolo nahlásených prípadov.

Aby ste predišli podvodu, hneď teraz si skontrolujte v nastaveniach whatsappu prepojenia. Ak máte podozrenie, že ste sa stali obeťou podvodu, zrušte ich! Takto jednoducho odstavíte podvodníkov od vašich kontaktov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.