Pejoratívny odkaz „Varíš z vody!“ má skôr hanlivý podtext, ktorý naznačuje pochybné východiská kritizovanej osoby. V prípade výskumu vedcov z Pennsylvánskej štátnej univerzity z USA to však môže byť inak, hoci aj ich vývoj stojí a padá na vode. Presnejšie povedané na odpadovej vode.
Vyvinuli totiž zaujímavý palivový článok, ktorého pohonným médiom je znečistená odpadová voda, informoval server Geeky Gadgets. Tá sa za pomoci osmotických filtrov čistí, ale zariadenie zároveň generuje elektrickú energiu v dostatočnom množstve, aby dokázala pokryť nároky samotného čistiaceho procesu. Takže, ak odhliadneme, že je potrebné privádzať novú odpadovú vodu, ide tak trochu o „perpetuum mobile“.
Experimentálny palivový článok na vodu. Zdroj: Geeky Gadgets
Ale teraz vážne. Tento palivový článok obsahuje dve komory oddelené polopriepustnou membránou. Mikroorganizmy umiestnené na elektróde spracovávajú nečistoty z odpadovej vody, pričom vznikajú elektróny, protóny (čo sú vlastne jadrá vodíka) a oxid uhličitý. Cez elektródu postupujú tieto elektróny do 2. komory, kde rekombinujú s protónmi a pri chemickej reakcii vzniká voda.
Princíp fungovania článku s osmotickými membránami je približne nasledovný. Majme tri paralelné komory, pričom prostredná je oddelená z jednej strany filtrom prepúšťajúcim kladné ióny a z druhej strany filtrom prepúšťajúcim záporné ióny. Ak do strednej komory privedieme napr. slanú vodu, a v krajných komorách bude čistá voda, ióny sa oddelia a vznikne elektrický potenciál a vlastne batéria. Vedci z Pennsylvánskej štátnej univerzity použili namiesto slanej vody roztok uhličitanu amónneho, ktorý sa dá ľahšie separovať z vody pomocou tepla a palivový článok je takto možné recyklovať.
Čisto na elektro-dialýze založené batérie vyžadujú 20, alebo viac membrán, pričom mikrobiologické bunky produkujú malé množstvo energie. Hybridný článok naproti tomu potrebuje len päť membrán a generuje sedemnásobne väčšie množstvo energie.
Pokiaľ sa tento zaujímavý koncept podarí uviesť do praxe, mohli by sme mať k dispozícii energeticky sebestačný a lacný systém na čistenie vody. Vzhľadom na to, že sa jedná vari o najcennejšiu a zároveň životodarnú substanciu, myšlienka „samočistenia“ vody určite stojí za podporu.