Babypod je reakciou na štúdiu Institut Marques na barcelonskej univerzite. Sprostredkuje zvukové vibrácie nenarodeným deťom v materskom lone.
V októbri minulého roka Institut Marques v spolupráci s profesorom Albertom Pratsom publikoval záver štúdie. Albert Prats je profesorom anatómie a embryológie na španielskej Fakulte medicíny Univerzity v Barcelone.
Štúdia s názvom Mimické prejavy ľudského embrya pri reakcii na intravaginálne zvukové stimuly. V štúdii sa hovorí aj o tom, že už 16-týždňový plod dokáže reagovať na zvukové stimuly, ktoré pochádzajú z vnútra vagíny.
Najčastejším mimickým prejavom bolo otváranie úst a vyplazenie jazyka. Začiatkom októbra boli výsledky štúdie uverejnené v medicínskom žurnále komunity BMUS – Ultrasound of British Medical Ultrasound Society.
Okolitý zvuk dieťa nezachytí
Na základe štúdie vedci tvrdia, že zvuk, ktorý pochádza z matkinho brucha takmer nie je počuť. Mäkké brušné tkanivá vo vnútri ženského tela dokážu tento druh externých zvukových vĺn absorbovať.
Hudba má pozitívny vplyv na vnútromaternicový vývin plodu. Aktivuje najmä centrá mozgu, ktoré ovplyvňuje schopnosť učiť sa, artikulačné, jazykové a komunikačné schopnosti.
Vedecké štúdie boli vykonané na 100 tehotných žien nachádzajúcich sa v 14. – 39. týždni tehotenstva. Účastníčky boli rozdelené do troch skupín.
K plodu každej ženy vysielali zvukové vlny rôznymi spôsobmi – abdominálne a vaginálne. Do pošvy tretej skupiny žien boli vysielané zvukové vibrácie, ktoré nemali pôvod v hudobnej melódii.
Špeciálne zariadenia púšťali hudbu nenarodeným deťom
Zvukové vlny boli vyvíjajúcim sa plodom púšťané prostredníctvom špeciálneho zariadenia. Zvuk mal priemernú intenzitu 54 decibelov, ktorú možno porovnať s tichým rozhovorom alebo s ambientnou hudbou pochádzajúcom z okolitého prostredia.
Objavili sme niečo neuveriteľné. Deti začínajú komunikovať už v skorom štádiu vývoja. V šestnástom týždni tehotenstva sú schopné reagovať na zvukové podnety,
vyjadrila sa k vedeckej štúdiu Marisa Teilón Lopéz, doktorka pôsobiaca na Institut Marques.
Počas štúdie bola najčastejšie používaná hudobná ukážka od Johanna Sebastiana Bacha, v ktorej môžeme počuť aj sólovú hru na flaute.
https://www.youtube.com/watch?v=_ebI5huog_M
Reakciou dieťaťa na zvukové vibrácie, ktorých zdrojom je hudba boli najmä mimické pohyby. Bolo možné však zachytiť aj pohyby iných častí tela.
Výsledkom štúdie neboli len rozsiahle informácia ale aj sériový produkt. Produkt s názvom Babypod umožňuje tehotným ženám sprostredkovať pôžitok z hudby už v raných štádiách vývoja. Bol vytvorený pre všetky tehotné ženy, ktoré chcú ovplyvniť zdravý svojho dieťa v materskom lone aj týmto spôsobom.
Dieťa počuje zvuky, ktorých zdroj je vo vnútri matkinho lona – tlkot srdca, dýchanie, reč. Počuje aj zvukové signály pochádzajúce z vonkajšieho prostredia, avšak v skreslenej, nejasnej podobe. Nedokáže zachytiť zvukové vibrácie s intenzitou 30 decibelov, napr. šepot.
Zvuky, ktoré púšťate dieťaťu sú zámerne opakujúce sa, aby bolo dieťa schopné rýchlejšie rozlišovať jednotlivé podnety. Sú však kombinované tak, aby dieťa v materskom lone nezaspalo.
Babypod je zariadenie v podobe vaginálneho slúchadla, ktoré je možné pripojiť k mobilnému zariadeniu. K dispozícii máte taktiež aplikáciu, pomocou ktorej môžete Babypod ovládať. Babypod je vytvorený tak, aby boli deti nabádané k reakciám na zvukové vibrácie pochádzajúce z matkinej pošvy.
Hovorte k dieťaťu
Prostredníctvom Babypod, môžete k vášmu dieťaťu hovoriť vy, váš manžel alebo iný rodinný príslušník s istotou spätnej väzby.
Babypod je jediným produktom svojho druhu, ktorý je oficiálne podložený vedeckými štúdiami. Babypod bol taktiež testovaný na samotnom Institut Marques, medzinárodne uznávanom centre, ktoré sa zaoberá gynekológiou, pôrodníctvom a asistovanou reprodukciou.
Je niečo úžasné, keď môžeme vidieť svoje dieťa počas ultrazvukového vyšetrenia. Videli sme niečo úžasné – maličký človek reagoval na hudobné podnety. Keď bol tento produkt navrhnutý, ihneď sme uvažovali nad týmto inovatívnou skúsenosťou pri jeho používaní.
Babypod je určený pre budúce matky, ktoré čakajú dievčatká aj chlapcov rovnako ako dvojčatá. Výsledky používania Babypod počas tehotenstva sú podobné v každom prípade.
Koncert pre nenarodené deti
Koncom minulého roku sa uskutočnil aj tzv. vaginálny koncert. Rôzny hudobný umelci sa podujali na vytvorenie hudobného programu pre tehotné matky a ich nenarodené deti.
Babypod sa neodporúča používať pri problémoch s krčkom maternice, zvýšeným rizikom predčasného pôrodu, počas rizikového tehotenstva a pod. Rovnako je menej bezpečný aj pri opakovaných problémoch s infekciou alebo zápalmi močových ciest.
Dieťa perfektne reagovalo na podnety pokrútením hlavy a plazením jazyka znovu a znovu. Dokonca robil aj mimické prejavy ústami, pri ktorých sme nemali slov. Najkrajším zážitkom bol však úsmev. Nedokážem opísať, čo sme cítili.
Na výrobu bol použitý hypoalergénny silikón, ktorý nedráždi pokožku. Vibračné zvukové vlny pochádzajúce z pošvy nemajú žiaden nepriaznivý účinok na plod.
Babypod je prepojený s mobilným zariadením pomocou kábla. V zariadení nie je zabudovaná žiadna batéria ani Bluetooth alebo iné rádiofrekvenčné zariadenie.
V balení sa nachádza samotný produkt, ochranný obal, menší obal a slúchadlá v prípade, že chcete počúvať rovnaké zvuky ako vaše dieťa v rovnakom čase.
Ďakujeme, že nám pomáhate cítiť a lepšie spoznávať naše dieťa, aj keď ešte nie je narodené,
povedala Inma Delagado, používateľka hudobného prehrávača Babypod.
Babypod je dostupný aj na území Európy. Cena produktu je 149,95 €.