Ak patríte medzi ľudí, ktorí neradi jazdia autom po tme, budúce autonómne vozidlá Ford budú pre vás ako stvorené. Autonómne autá sa vo všeobecnosti vyznačujú množstvom senzorov a systémov, ktoré monitorujú dianie na ceste niekoľko tisíckrát za sekundu. Čo však ak je tma?
https://youtu.be/cc15Ox8UzEw
So slabšou viditeľnosťou môžu mať problém najmä senzory založené na kamerových systémoch a preto sa automobilka Ford rozhodla svoje vozidlá testovať aj v úplnej tme. Pre tieto testy dokonca automobilka vytvorila vlastný test, ktorý nesie názov Project Nightonomy. Auto sa tak namiesto kamerového systému musí počas svojej jazdy spoliehať na úplne iné senzory.
Ford sa teda rozhodol svoj upravený model Fusion, ktorý je schopné autonómnej jazdy pustiť v úplnej tme na testovaciu dráhu v Arizone. Vozidlo tak počas jazdy používa prevažné senzory LIDAR, ktoré v spolupráci s veľmi presnou mapou a GPS súradnicami dokážu určiť polohu auta.
Fusion sa tak v Project Nightonomy môže úplne bez vodiča premávať na testovacej dráhe v tme bez toho, aby auto malo zapnuté svetlá. Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, jazda v noci je pre autonómne autá veľmi dôležitá. Ich systémy totiž budú musieť za slabej viditeľnosti sledovať nielen cestu samotnú, ale aj rôzne prekážky na ceste a samozrejme aj chodcov, ktorí sú v tme podstatne menej viditeľní.